[]

yüksek zeka ürünü, kaliteli mizah içeren

şovlar, filmler arıyorum. mizahi belgesel de olabilir. dizi olmasın.

gülse birselvari mizaha maruz kalınca utançtan ellerimi yüzüme kapıyorum. öyle bir şey olmasın. herkese hitap etmesin, anlaması, hazmı kolay olmasın.


 
Louis C.K, Dave Chappelle ve Ricky Gervais'in stand up showları.
Saturday Night Live'ın bazı skeçleri çok iyidir.
Chappelle's Show'un da birkaç bölümünü izledim epey iyiydi, belki incelenebilir.

ek: Family Guy da çizgi dizi olarak yer yer gülmekten karnını ağrıtabilir.
  • fobfilm  (06.05.20 17:16:44 ~ 17:31:33) 
Chris Rock, Sarah Silverman, Nanette, Tina Fey, 30 Rock, Broad City, Black Books, Fleabag, F is for Family, Disenchantment


  • kaset  (06.05.20 17:24:18) 
Selçuk Aydemir, Onur Ünlü ve Burak Aksak. Yazacaklarımdan hangisi, hangisinin bilmiyorum diye üçünü de yazıp garantileyim dedim.
Üsküdar'a Giderken dizisi. Benim için her şey bir yana, Üsküdar'a Giderken bir yana. Aynen dediğiniz gibi ilk seferde anlaşılmayacak espriler ve göndermeler var. Bilmem kaçıncı defa izlerken bile hâlâ ayrıntı yakalayabiliyorum.
Aynı şekilde Beş Kardeş dizisinde hem karakteri derin yapıp hem de mizahı güçlü yapabilmek zor işti. Bir de her bölüm film uzunluğundayken. Resmen bu ikisinin değeri bilinmedi. Resmen kaliteli diziye düşman bir toplumuz.
İşler Güçler apayrı güzeldi. Neyseki o tuttu.
Bu arada bu üç dizide de gülme efekti falan filan yok, aşırı ve gereksiz bağıran karakterler yok, tiplemeler olsa da göze batan şekilde değil de günlük yaşamdaki gibi var.

Bana kalırsa Kardeş Payı, diğerlerinin yanında kötüydü çünkü mizahtan çok bağırıp çağırma içeriyordu. Yarıda bıraktım.
Bu arada Avrupa Yakasının ilk iki sezoncusuyum (Ata Demirer ayrılına kadarki süreç). Şahika ve Burhan karakterlerini hiç beğenmedim, hâlâ da sevmem. Öyle abartılı hareketleri ve tiplemeleri sevmem.

Açıkçası şu ana kadar gözümden yaş gelecek kadar güldüğüm yabancı yapım pek yok, düşününce hatta hiç yok. En fazla gülümseten var, Suburgatory veya Gilmpre Girls gibi nispeten gerçekçi olup şirin olan ve ara ara güldüren var. Kültür farkı mı bilmem ama bana komik gelmiyor yabancı yapımlar.
Bu arada Gilmore Girls'ün yan karakterleri ve diyalogları aşırı güçlü. Eski ama sağlam dizilerdendir.

En en önemlisi ise: The Amazing World of Gumball. Cartoon Network'te çizgi film olmasına rağmen kült filmlere (aklıma ilk gelenler Space Odyssey, Leon, Gremlins) hayvan gibi gönderme yapıyor, ana ve yan karakterler mükemmel, toplumsal olaylara bile değiniyor. Benc aradığınız şey bu.
  • mor bembombom  (06.05.20 18:05:09) 
Mor bembombom'a genelde katılmakla birlikte Üsküdar'a giderken'i önermiyorum.

Erkan can'a rağmen 3 bölüm katlanabildim. 2011de seyirciler birol güven ve daha kalitesiz yerli sitcomlara alışık olduğu için yeni bir soluktu ama şuan izlesen pek birşey vaat etmez.

Ali Cemcir panpa diyor, ekşide "aha selam çaktı" gibi yorumlar var. Şsmdğskx
  • owaki  (06.05.20 19:45:45) 
Mizahın kalesi sosyal medya, daha çok YouTube haline geldi bence. Kamusal Mizah, yorekok gibi kanalları onerebilirim.


  • epistemic_regress  (06.05.20 20:20:52) 
@owaki, şimdi bi düşününce Üsküdar'a Giderken'e duygusal anlamı çok yüklemişim, onu fark ettim. Haklısınız, diğerlerine nazaran yeni bir girişimdi diye güzelmiş o dönem. İlk defa güncel konulu, gülme efektsiz ve osuran, geğiren adam değil de az çok espri içeren bir yapım görünce yapıştığımı hatırlıyorum. Zaten 23.15'te mi ne başlıyordu. Hey gidi :')


  • mor bembombom  (06.05.20 20:55:34) 
(bkz: monty python) Bir bakmaya değer. Severseniz hastası olursunuz, sevmezseniz aşırı olmamakla beraber bana küfredebilirsiniz :)

Aslında mizah, yapılan göndermelerin hayatınızda ne kadar yer kapladığıyla ve bunların detaylarıyla ne kadar eğlenebildiğinizle ilişkili bence.
  • cosmicstring  (06.05.20 20:57:08 ~ 20:57:49) 
komedi çok kişisel bir konu neyi sevip neyi sevmeyeceğini bilemem ama en iyi eleştirili komedi gruplarını söyleyebilirim.

-monty python (holy grail, life of brian)
-zaz filmleri (airplane, top secret, naked gun, hot shots)
-edgar wright & simon pegg tayfası (spaced dizisi ve cornetto üçlemesi -shaun of the dead başta-)
-taika waititi & jemaine clement tayfası (flight of the conchords dizisi, what we do in the shadows filmi)
-christopher guest'in yazdığı filmler (best in show, this is spinal tap, waiting for guffman)
-ben stiller'in yazıp oynadığı filmler (tropic thunder, zoolander)
-sacha baron cohen'in yazıp oynadığı filmler (borat, grimsby, dictator, brüno)

daha yazabilirim sevdiklerimi ama herkese hitap etme dozu giderek artıyor o yüzden burada keseyim. ha bir de dediğin tanıma yukardakilerin hepsinden daha çok uyan film: aaltra (benoit delepine & gustave kervern tayfasının diğer filmlerine de bakabilisin).
  • semaforo de medianoche  (06.05.20 22:27:41 ~ 22:28:14) 
deadpool (türkçe)
ted2
the dictator
bill burr, george carlin
  • beretta beretta  (07.05.20 11:25:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.