1500 TLlik daireyi emlakciya versem?

Istanbul Anadolu yakasinda bir dairemiz var (ailemin) sahibinden olsa 1500tl kira verir asagi yukari. Ben Tr'de yasamiyorum. Anne baba baska sehirde ve yasli. Kiraci girdi, cikti, sorundu morundu hicbir sekilde basagrisi istemiyoruz. Kisaca emlakciya verecegiz, onlar ne yaparsa yapsinlar, bize aylik garanti para yatsin yeter. Emlakci ne kadar alir bize ne kalir, tam olarak, piyasa nedir? Tesekkurler

Emlakçı sizden bir şey almaz. Kiralayandan 1 aylık kira bedeli komisyon alır. Başınız ağrımasın istiyorsanız, memur kefil, emekli kefil isteyebilirsiniz.

  • anarsika  (05.05.20 22:30:26)
@anarsika Yani ben kimse ile muhattap olmuyorum, kiracilarin tek muhattapi emlakci olacak. su borusu patladi, kiraci hayirsiz cikti odedi, odemedi, girdi cikti ilgilendirmiyor. Emlakci her isimizi gorecek ben yine evin piyasa fiyati neyse o parayi alacagim oyle mi? Cok iyimis o zaman ev sahipleri icin bu emlakcilik muessesi ya.

  • neck_and_neck  (05.05.20 22:55:27 ~ 22:57:48)
sizin bahsettiğiniz şekilde bir hizmeti iyi bir şekilde almanız için, gerçekten düzgün bir emlakçı bulmanız şart, onlar da piyasada %5 falan anca vardır. böyle bir kişiye ben sizin yerinizde olsam; kiracı ve apartman yönetimi ilişkilerinin takibi ile, tadilat-tamirat takibi işleri için her sene 1 kira bedeli kadar komisyon vermeyi teklif ederdim.

bazı apartmanlar profesyonel yönetim ile idare ediliyor. eğer apartmanınız o şekilde ise, emlakçıya da takip için gerek kalmaz. profesyonel yönetici o işleri sizin için bila bedel takip eder. kafanız da hiç arkada kalmaz. emlakçıya da siz komisyon falan vermezsiniz, kiralama yapınca komisyonunu kiracıdan alır siz de aylık kiranızı hesabınıza alırsınız.

bir de şöyle bir şey var: gitmediğin yer senin değildir. ne kadar iyi kiracı, iyi emlakçı vb. bulmuş olsan bile, gelip gitmeyeceksen, kazık yemen, şikayet alman vb. olası.
  • malheiros  (05.05.20 23:17:30)
Bence anarsika soruyu yanlış anladı. Benim bildiğim emlakçı o komisyonu ev sahibine kiracı buldu diye alıyor. Yoksa öyle evin bütün sorumluğunu alıp kiracıyla ilgilenme yok. Ne yani 20 sene kirada aynı kişi kalınca başta 1500 tl aldı diye o kadar süre her türlü sorunla mı ilgilenecek emlakçı...

Soruya gelince böyle sizin istediğiniz gibi bir şey yapıyor mu emlaköılar bilmiyorum ama belki kira üzerinden komisyona anlaşılabilir. Normalde ev sahibi ile kiracı sözleşme yapar ama herhalde bir de sizin emlakçıyla sözleşme yapmanız gerekir, emlakçının sorumlulukları vs.
  • senolll  (05.05.20 23:18:02)
Emlakçı komisyonu alır aradan çekilir. İlgilense ilgilense fiziki problemlerle altı ay ilgilenir, bir sene ilgilenir. İkinci aydan kiracı kirani yatırmazsa emlakçı napsin?

  • elorelia  (05.05.20 23:40:55)
İskoçyada emlakçılar sizin dediğiniz sistemde çalışıyormuş belli ki yaşadığınız ülkede de öyle ama Türkiye’de emlakçı kira sözleşmesini hazırlar ve imzalatır biter işi.

  • cilekli pasta  (05.05.20 23:54:01)
@elorelia emlakci evle sevabina ilgilensin demiyorum zaten, atiyorum 1 yillik anlasacagiz, kira garantisi verecek bana, 12*1300 alacaksin desin mesela. Sonrasini artik pasa gonlu bilir, isterse evi bos tutsun ona kalmis, 1500den, 1600den kiraci bulur zaten. Aradaki fark, kendi ucreti iste. Bu cakallar adami ayakta uyutur zaten normal sartlar altinda, onu da biz mi ogretecegiz:) Emlakcilarin boyle bir hizmeti yok muymus Tr'de cidden?

  • neck_and_neck  (06.05.20 00:15:27 ~ 00:20:13)
babamın daireleriyle ilgilenen böyle bir emlakçısı vardı, kiraları o toplardı kiracılardan; faturaydı abonelikti aidattı hepsini o hallederdi, kalanı babama gönderirdi. sonra yavaş yavaş parayı kullanmaya başladığını fark ettim ben, kiralar gecikiyordu ki normalde pek olmaz. sonra direkt kiracılarla iletişime geçtim, meğerse kiracılar emlakçıya zamanında veriyorlarmış ama emlakçı geç ya da eksik gönderiyormuş babama; kirayı alamadım yarım aldım gibilerinden konuşuyormuş. tanıdık emlakçıydı bi de bu. faturalar ödenmemiş, su aboneliği mühürlenmiş, sonra bu emlakçı illegal bi şekilde açmış, aylarca bedava su kullanmışlar. emlakçı gidince bir baktık 3-4 bin lira cezasıydı osuydu busuydu masraf çıktı.

yapan bulunur ama yukarıda da dendiği gibi güvenilir biri lazım, bir de sürekli denetlendiğini hissetmesi lazım ki hamle yapmasın.

babam bana şu kadar kira ver gerisi senin gibi anlaşmıştı, artık kime kaça kitlerse o kadar alıyordu. bu pek mantıklı değil ama kira yüzdesi üzerinden bir ücret karşılığı anlaşılabilir.
  • Bruce  (06.05.20 01:30:50 ~ 01:32:14)
İstediğiniz gibi profosyonel hizmet veren bir anlayış yok bizde, yapılabilecek en mantıklı şey dairenin olduğu bölgede çalışan bir emlakcıyla anlaşıp bulduğu kiracılar içerisinden ince eleyip sık dokuyup en mantıklı insanlara evi kiraya vermek.

Düzgün bir kiracı bulduktan sonra aslında pek de bir problem kalmıyor, abonelikler zaten kiracının üzerine, sizlik bir şey yok. Kiracı evden çıkmadığı sürece kirayı banka hesabınıza yatırır ve başka da bir iletişiminiz olmaz.

Evde bir problem olduğu zaman da halletmesini ve kiradan düşmesini söylersiniz olur biter, emin olun emlakcıdan daha ucuza gelir bu tür problem gidermeleri.
  • John Bloor  (06.05.20 10:22:47)
Emlakçı ile anlaşacaksınız. Aylık %10 ödeme yapacaksınız. Evin her şeyi ile ilgilenecek. Böyle emlakçılar var. Yer neresi bu arada?

  • t3hn0  (24.08.20 15:01:24)