[]

Sosyal Medya ve Üretkenlik Hakkında

Az önce bir soru vardı, cevaplarken silinmiş. (Neden silindiği beni ilgilendirmiyor) Güzelce yazdım diye boşa gitmesin istedim:

Herkesin şu sosyal medyaya takıldığını gördüğüm için izninizle değinmek istiyorum:
Sosyal medyanın olayı zaten eski albümlerdeki gibi bakımlı, güzel olunan anları; farklı şeyler yaparkenki halleri çekmek ve paylaşmak (instagram özelinde konuşayım). Zaten albümlerin amacı, olduğumuzdan farklı şekilleri hatırlayabilmek. Mesela 36 pozluk makinelerle sabahın ilk saatindeki halimizi değil de (eskiden daha nadirdi diye) fönlü saçlı halimizi çekiyorduk. Kaçımızın 36 pozluk makinesinde beyaz atletli kanepede uzanmış enişte fotoğrafı var ki? Tabi ki takım elbiseli hali var.

Sosyal medyanın şimdiye evrilmiş hali de "güzel" şeylerin sayısının, nadir şeylere nazaran daha öne çıkmasındanmış gibi geliyor. Fotoğraf ve makinesi artık ulaşılmaz değil, o yüzden 36 pozu nereye harcayacağımızı seçmek zorunda değiliz. Dolayısıyla eskiden güzel bir yemek sofrasını, sofradaki toplu fotoğrafı, doğum günü pastasıyla sahibini vs seçmek zorundayken şimdi pastanın üstündeki her bir çileğin konuluşunu tek tek görebiliyoruz. Şahsi fikrim, her anı paylaşmanın saçma olduğu yönünde. Bence bazı anlar kişiye/kişilere kalmalı ama toplum da dinamik bir yapı ve bu şekilde evrildi. Dolayısıyla yapana da "abi çok saçma yeaaa, sanki çok dolusun" demem. Sonuçta kendini ifadesi budur, negzel devam etsin.

Bu arada bizzat aşırı doluymuş, of nasıl harıl harıl çalışıp geziyormuş, nasıl spontanmış havası yaratıp da arka planda o fotoğrafı çekmek için onlarca poz vereni bizzat gördüm. Dolayısıyla ne kadar "bugün de yine aşırı üretkenim" diye kendini kasan insanın, arka planda kendini o derece tükettiğini düşünüyorum.

Özet geç piç: Sosyal medya, bir tür kendini yansıtma olayıdır ve insanları ancak orada paylaştığı kadar bilebiliriz. Dolayısıyla kendinizi kıyaslamayın derim.

İkincil olarak cidden çok garip ve kimsenin bilmediği bir süreçten geçiyoruz, bu süreçten geçip de "bana bie şey olmadı yea, süperim" diyene şüpheyle bakarım. Evet hepimizin motivasyonu düşük, evet hepimizin dengesi şaştı, hepimiz "lan evde olsam şimdi şöyle yapardım" dediğimiz şeyin birçoğunu yapmıyoruz vs vs. Yalnız değilsiniz yani. Sadece olabildiğince rutininizi, özellikle de uyku düzeninizi bozmamaya çalışıp tutunacak bir dal olarak görmenizi ve bunun için (tıpkı iş gibi) kendinizi zorlamanızı öneririm.
Yoksa bir yandan yanarlı dönerli ekmek yaparken öbür yandan evde mobilyacılığa, üatüne arıcılığa girmenize gerek yok.
Bu dönemin, nasıl bir dönem olduğunu çıkaramıyoruz, bilmiyoruz, öngöremiyoruz ve öngörememek biz homo sapien'ler için büyük bir kaygı kaynağı. Amaç üretkenliği x3'e çıkarmak değil, olağan üretkenliği az kaybedebilmek. Ha üstüne uzundur ekleyem hobinizi yaptınız, ne âlâ. Yapmazsanız da bu sizin tü kaka olduğunuzu göstermek. Lütfen kendinizi yalnız hissetmeyin.

Kolaylıklar dilerim.

 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.