Sağlık bakanının açıkladığı rakamlara güveniyor musunuz?

Sb.

Evet güveniyorum. İnanmayanlar herhangi bir yoğun bakımın yatak yoğunluğunu araştırabilir, yabancı medyanın bu konudaki haberlere de bakabilir. Ben bir tane hekimin, bir tane yoğun bakım uzmanının "durum açıklandığı gibi değil, yataklarımız dolu" dediğini duymadım.

  • sys coyg  (01.05.20 13:35:25)
covid19'a yakalanmış kişiler, bağışıklık sisteminin gücünü kaybediyorlar. sonra zature geçiriyorlar.. duyduklarımız bu yönde. elbette detayları var. ama covid diye bir "hastalık" olmadığı için, ne yazık ki kaybettiğimiz insanlar başka isimleri olan rahatsızlıklardan vefat ediyorlar. bazısı çoklu organ yetmezliği, bazısı ileri zatürre bazısı akciğer, solunum yetmezliği... dolayısıyla ben covid enfekte olmuş ve vefat etmiş herkesin, ölüm raporunda covid yazıldığını sanmıyorum. bunun için de doktor olmaya gerek yok. bunca yıldır gördüğüm liderlik, tutum, şeffaflık bu durumda ne yapabileceklerinin sinyalini veriyor zaten. tek başına yurt içinde kampanya başlatıp sonra amerika dahil büyük dünya devlerine "yardım" ediyor olmamız zaten müthiş bir zeka ürünüyken neyi tartışıyoruz?

  • jeanluc  (01.05.20 13:49:10)
@jeanluc "ama covid diye bir "hastalık" olmadığı için, ne yazık ki kaybettiğimiz insanlar başka isimleri olan rahatsızlıklardan vefat ediyorlar"
Çok talihsiz bir açıklama olmuş. Covid bir hastalıktır, çoklu organ yetmezliği ise bir klinik sendromdur. Aynı şekilde zatürre veya solunum yetmezliği de birer hastalık değildir, birer sonuçtur. Bu kadar bilgisiz olduğunuz bir konuda bu derece özgüvenli olmanız da çok ilginç doğrusu.

  • sys coyg  (01.05.20 13:54:23)
uzun zamandır @jeanluc gibi boş bir insan görmemiştim. covid diye bir hastalık yok diyor ama avam bilmiyor ki açılımı coronavirus disease. bu kadar da olmamalı bir insan yazık.

  • diffarentiationation  (01.05.20 14:30:54)
Boyle delicesine saklanan bir tablo olmadigini hastanelerin yogunlugunun korkutucu boyuta gelmedigini gormekle birlikte evet sayilarin yeterince seffaf olmadigina inanmak degil net olarak seffaf olmadigini biliyoruz. Zira testi pozitif olmadigi halde covid tedavisi goren kisilerin sayisi aciklanmiyor. Test sayilari kac vakadan alindi aciklanmiyor. Bunlar seffafligin onundeki engeller.

  • red g  (01.05.20 14:34:05)
Hayır, sağlık bakanlığının açıkladığı rakamlara ve kriz yönetimine kesinlikle güvenmiyorum. Aklıma çok şey geldi, yazıp yazıp sildim ama sadece aşağıdaki bile bence yeterli bir sebep.

İBB Vefat Sorgulama Sistemi Skandalı ve hemen ardından sistemin erişime engellenmesi. Çok basit bir karşılaştırma ile vefat eden insanların ölüm sebeplerini görebiliyordunuz ve rakamlar sağlık bakanının açıkladığı rakamlar ile örtüşmüyordu.

eksisozluk.com
  • burka  (01.05.20 14:38:07)
*Bakanlık covid tedavisi gördüğü halde test sonucu çıkmayanların istatistiklere katılmadığını zaten söyledi. Bu dünyanın birçok ülkesinde bu şekilde uygulanıyor. Öncesinde tüm covid şüphelilerini istatistiğe katan ülkeler bile sonrasında sadece pozitif sonuçlara yöneldiler. Türkiye'ye özel bir uygulama değil.

*Gerçek vaka ve ölüm sayıları gizleniyor inancı da okumuşundan okumamışına herkesin etrafında birleştiği saçma sapan bir düşünce benim açımdan. 7 milyarlık nüfusa sahip bir gezegende 3.5 milyon vaka ne kadar inandırıcı ise Türkiye'deki vaka sayısı da o kadar inandırıcı. Burada gerçek sayının gizlenmesi değil, tespit edilememesi sorunu var. Çünkü her önüne gelene test yapabilecek bir imkan dünyanın herhangi bir ülkesinde mevcut değil.

*Ölüm raporlarını hazırlayan doktorların beyanları esas alındığı için bakanlığın tek tek bütün hastaneleri gezip rapora yazılan doğru mu diye dolaşma şansı da yok. Bu durumda doktor beyanlarının doğruluğunu tartışmak gerekir. Buna bakanlığın müdahalesi var mıdır yok mudur konusuna girmiyorum ama varsa da toplam istatistiği etkileyecek bir şey olacağını da düşünmüyorum.

Bu şartlar altında eldeki verilerin doğru ama gerçek verilerin tespit edilememesi sebebiyle de olması gereken verilerden uzak olduğunu söyleyebiliriz. Yalan söylediklerini düşünmek çok komik geliyor bana. Dünya genelinden farklı bir seyir olmadığı gibi bizi dünyanın geri kalanından farklı kılan bir sistemimiz de yok.

Şu yaşıma kadar hükümetlerin herhangi bir beyanına %100 güvenmedim fakat bu iş sağlık işi. Ülkeyi değil, dünyayı bağlıyor. Kimsenin kimseye yalan söyleme lüksünün olmadığı bir dönem. Dolayısıyla resmi verilere güvenmekten başka bir şansı yok dünyanın.

Kaldı ki dedikleri gibi şimdiye kadar tüm tersliklerde işin içinden birileri mutlaka çıkıp sesini duyururdu. Şu durumdaki tek çağrı iyileşme oranı ne kadar yüksek olursa olsun vakaların hastanedeki yoğunluklarında büyük bir düşüş olmadığı ve tedbirlerin devam ettirilmesi gerektiği yönünde.

Sadece Türkiye çerçevesine bakarsanız devlet açıklamalarını refleks olarak reddeden birçok insan var. Dünyaya bakarsanız da herkesin seyri aynı gidiyor. Ülkeler üzeri bir durum ve organizasyon var.

Sonuç olarak ne %100 güvenilir ne de tamamen safsata. Biraz okuma, biraz araştırma ve çokça yorumlama ile dümdüz yandaş veya dümdüz muhalif düşüncelerden uzaklaşmak gayet mümkün.

Eyyorlamam bu kadar.
  • desdenova34  (01.05.20 15:04:58)
Ölüm rakamlarına inanmıyorum.

  • baal  (01.05.20 15:52:32)
Büyük bir hastanede enfeksiyon kontrol komitesinde görevliyim. İlk dönemlerde yataklarımız tamamen dolu oluyordu. Acil serviste kimi zaman yatış için bekleyen 100'e yakın insan olurdu, bir kısmı servislerde boşalan yatak olursa oraya alınır, bir kısmı şehir içindeki hastanelere sevk edilirdi. Artık acilde bekleyen hastamız olmuyor, yatış ihtiyacı olan hemen servislere alınabiliyor. Yoğun bakım da full çekmiyor önceki ay gibi, rahatladı. Bence gözle görülür bir gerileme var, tedbirler bir anda gevşetilmez umarım.

  • aseton  (01.05.20 15:57:53)
ölüm rakamlarının daha fazla oldugunu dusunuyorum.

  • sizofren06  (01.05.20 16:57:38)