[]

Cebimdeki 300 lira ile nereye gidebilirim & acil iş & birkaç soru (Çözüldü)

Klasik hikaye. Elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum, bu yılın başında mezun oldum ve iş bulamadım. Henüz. Ama birkaç aylık süre bile babamca "faydasız" ilan edilmem için yeterli oldu. Babamın aşağılanmasına daha fazla katlanmak istemediğim için yarın evi terk etme kararı aldım, bu kararımdan kimsenin haberi yok.

Lokasyon: Konya
Yaş: 23
Eğitim durumu: Lisans

- Nereye gitmem en sağlıklısı? Belediyeye mi başvurayım, hostel otel gibi bir yer mi bulayım? Kadın derneklerine gitsem yardımcı olurlar mı? (Fiziksel şiddet görmüyorum) (Akrabalarıma sığınmak istemiyorum, arkadaşım da yok.)
- Çok acil bir şekilde işe girmem lazım. İş seçecek durumda değilim alanımla ilgisi olmasına gerek yok şu anlık. Ne yapmalıyım?
- Asıl korktuğum ise babamın sığındığım yerde beni bulup kolumdan tutup sürükleyerek geri eve getirmesi. Bu yasal değil biliyorum. KADES uygulamasını indirdim. Ancak Konya'da polise de güvenemiyorum "o senin baban" deyip bırakabilirler. En güvenli seçenek ne olur?
- Seyahat izin belgesi alma şansım var mı? Bir şekilde Ankara'ya gidebilirsem, orada tutunabilirsem çok iyi olur.

Edit: Evden çıkma kararından vazgeçtim. En azından kendimi garantiye alıncaya kadar. Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler.

 
Anlayışlı olmayan bir ailede büyüdüm sanıyordum, çok yanılmışım.

Babanız aşırı anlayışsız, bu devirde iş kolay bulunmuyor hele salgın sonrası daha da vahim durum. Hiç mi demediniz bu zamanlarda herkes işten çıkarılıyor ne işi bulayım diye?
  • Fusha  (29.04.20 21:37:34) 
yazdıkların bana hiç mantıklı gelmedi. nedense,bu saçma kararından vazgeçmezsen seni 2-3 ay sonra müge anlı'nın programında göreceğimizi düşünüyorum.
ee ne yapmalı?
önce sakin ol, rahatla ve mantıklı düşünmeye çalış
amacın o evden ayrılmak ama işin gücün yok, gelirin yok.
300tl artık sakız parası, hiç bir şeye yetmez.
önce iş bul, planlarını adım adım hayata geçir. böylece herkes hedeflerini gerçekleştirdiğini gören kişiler de sana destek olur, tutup götürme olayları da yaşanmaz(burası net değil,umarım diyelim)
  • MtKrt  (29.04.20 21:38:01) 
Bu şartlarda evi terketmen mantıklı değil, bulunduğun yerde bir iş bulup 6 ay, belki 1 yıl kadar dişini sıkıp, hem az çok birikim yaptıktan ve şartlar normale döndükten sonra harekete geçmen daha mantıklı.


  • alfred  (29.04.20 21:42:12) 
Ramazan ayı bence dua et belki kabul olur


  • opitseri  (29.04.20 21:43:10) 
evden kendini garantiye alinca cik.
Arkadaslarina sor, ev arkadasi vs., is durumu.
Yuksek lisansa baslayip, kyk dene. Proje bursu vs.

Bir de babani kiskirtan birisi var mi? Benim babam da kuzenlerim is bulamayana kadar inanamamisti evde isteyerek kaldigimi dusunuyordu. Halam doldurup doldurup ustume saliyordu.
  • wishmaythşngs  (29.04.20 21:46:29) 
Babam işveren o da işçilerini çıkarttı ama gelin de anlatın... Kitap okumamı aşağılayan faydasız gören birisi.

Haklısınız bu şartlar altında evi terk etmek mantıklı olmaz. Onuruma dokunuyor ama yapacak bir şey yok.
  • marsli gocmen  (29.04.20 21:46:52) 
Kararina saygi duyuyorum ama hayatta "zamanlama" o kadar onemli ki...

Cok dogru bir karar yanlis zamanlamayla hayatini kabusa cevirir.

lutfen "anlik" duygularinla harekete gecme.
  • msb  (29.04.20 23:48:26) 
Kararınızdan vazgeçmenize sevindim. Sabırlı olmaya, pozitif düşünmeye çalışın, elbet istediğiniz gibi fırsatlar çıkacaktır karşınıza.


  • astrid  (29.04.20 23:56:44) 
"Babam işveren o da işçilerini çıkarttı ama gelin de anlatın... Kitap okumamı aşağılayan faydasız gören birisi."

ahaaa.şimdi vurma sırası sende :) sakın boş durma, bu kozları kullan. azıcık da sen onun moralini boz yahu :D
  • MtKrt  (30.04.20 00:05:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.