Indüksiyon ocak tavsiye ve montajı

Selamlar
Bir kaza sonucu evdeki indüksiyon ocağın cami çatladı. Yenisini sipariş vereceğim ama virus sebebiyle eve montaja gelmiyor firmalar, o yüzden hatta kendin nasil montaj edersin falan telefondan yardım var. Neyse.
Bu konuda bilgisi olan var mi? Yani yer zaten yapili, ben eskisini cikarip yenisini koyucam, tek kafama takılan elektrik kismis. Hayatımda elektrik ile alakalı hiçbir iş yapmadım. O yüzden tereddütteyim.

Bir de siemens ya da Samsung alicam gibi, ayni fiyatlar (330€), sizin marka ya da alırsanız su da kesin olsun, suna dikkat edin dediginiz var mi?

bilemiyorum ama fiş şeklinde değil mi elektrik kablosu? prize fiş takmak kadar kolay olmalı elektrik işi.

  • sutlu nescafe  (29.04.20 00:17:43)
@sutlu Nescafe malesef degiller. 3 fazli prizleri var.

  • logisticsmanager  (29.04.20 00:30:33)
3 fazlı priz olduğuna emin misiniz? B fotoğrafı var mı?

  • kisa  (29.04.20 00:47:30)
hizliresim.com

Bu da direkt alacağım ürünün montaj anlatımı;

hizliresim.com
Prizle takılan yok kısacası.
Böyle hepsi, baktığımda triphasé diyor öyle çevirdim.
  • logisticsmanager  (29.04.20 01:10:12)
Şimdi ikinci linkte 9 nolu şekildeki trifaze değil.

İlk linkteki de yanlış anlamadıysam biri 430 voltluk. Elektrik
Diğeri de iki ayrı hattan 220 voltluk Elektrik ile besleniyor.

Normalde evlerde trifaze elektrik olmaz.
Yanlış anlamadıysam burada denilen şu,
2 adet elektrik hattı bağlanacak cihaza.
Şimdi ilk linkteki 2x230 volt yazan resim var ya,
Orada L yazanlar elektrik kablosu. N yazan ise nötr hattı (tabi prizin iki deliği işte) G yazan da toprak. Yani prizde iki delik dişinde metal bir parça olur ya, orasi.
L1 L2 Diye ayırdığı da iki ayrı hat.
Şimdi sizin ocağı Koyacağınız yerde iki hat var mı?
Yerinden kaldırıp o kablonun da fotoğrafını koyarsanız daha iyi olur.
Özel bir durum yoksa bu montajı yaoabilirsiniz. Kontrol kalemine ihtiyacınız olacak tabi
  • kisa  (29.04.20 01:29:40)
Evlere de 3 faz gelir iz tek faz kullanırız. Burada yapman gereken senin tesisatın hangisine uygun aynı marka modelse cıkartmadıysan bakarak yapabilirsin. Ama dikkat et kendini telef etme

  • yeliz adeley  (29.04.20 01:32:48)
@yeliz adeley, yanlışsam düzeltin lütfen. Tr için konuşursak, ana sigortaya kadar 3 faz gelir ancak daire saatlerine tek faz bağlanır. Dolayısı ile daire içi tek fazdir.
Yanlışım var mı? Öyle ise bilgimi düzelteyim.

  • kisa  (29.04.20 01:45:59)
Meselemiz 3 1 mi değil ama bunu herkes bilir evlere de 3 faz gelir sayaca kadar çok lazımsa da dağıtıcı idareden talep edilir

  • yeliz adeley  (29.04.20 01:48:23)
Yok tabi meselemiz bu değil. Laf yarıştırmak için yazmadım. Eksik bildiğim bir şey varsa düzeltmek için sordum.

@logicisticsmanager,
En rahat yol mevcut cihazın bağlantısının fotoğrafını çekmeniz olacaktır. Daha rahat yardımcı olunabilir.
Normalde ev içinde trifaze olması standart bir durum değil ancak yaşadığınız yerde, evinizde durum nedir bilemiyorum ama. Gördüğüm kadarıyla. İki ayrı hattan besleme yapılabilir.

Ek bilgi,
Tek hattan da yapılsa çalışır ancak kablo kesiti, sigorta değeri vs bilinmediği için Böyle bir şeyi yapın diyemem. Şu anda bu durumu netlestirecek tek şey de sizin fotoğrafı ceeniz gibi görünüyor.

Şunu söyleyebilirim, bu cihazla sizinki aynı şekilde ise, bağlantıyı rahatça yaparsınız, endişelenmeyin.
  • kisa  (29.04.20 02:02:36)
Hazı ne trifaze si? Türkiyede evlerde trifaze yok. 3x2,5 kablo ile sauaçtan hat çekilecek. Uygun sigorta konulacak bunlar varsa elektrik bağlantısını normal bir şekilde sigortadan yapıyorsun olup bitiyor.

  • x571  (29.04.20 05:54:26)
Bu ocak fırınla birlikte mi montaj yapılıyor?

Kablo uçları bu şekildeyse bu uçlar daha önce hazırlanmış bir sokete takılacak demektir.

6 ve 7 numaralı resimlerde bağlanan soketi görüyoruz, böyle bir yere bağlanıyor olmalı. Yani bir kumanda panosu filan olmalı bu bağlantı için.

Ama bu kadar kafanızın karışmasına gerek yok, siz yeni bir montaj yapmayacaksınız, eskiyi söküp yeniyi takacaksınız. Eskinin nasıl bağlandığını görürsünüz sökerken.

Konudan bağımsız dip not; yeni binalarda evlere de trifaze çekiyoruz, sigprta kutusuna bakarsanız "trifaze kaçak akım rölesi" görürsünüz.
  • John Bloor  (29.04.20 10:25:56 ~ 10:31:14)