Zaman makinesi hakkında sorular

1) İcat edilirse bir gün, bir devlet mi yoksa bir şirket mi icat eder sizce?

2) Diyelim ki icat edildi ama farklı bir şekilde çalışıyor, yani şu anki fiziksel halinle 2000 senesine gitmiyorsun da o seneki "sen"in içine gidiyorsun. yani yaşın 10 ama zihnin şimdiki yaşın. Bu nasıl sonuçlanır sizce? Kendi adınıza cevabınızı merak ediyorum, deliririm mi dersiniz, yoksa bitcoin almanın planlarını yapardım mı dersiniz?

3) Bu makine icat edilirse, geçmişe gitmek kolay olur da geleceğe gitmek daha zor olur sanki gibi bir düşünceniz var mı?

4) Başka sorunuz varsa sorun, hep beraber cevaplayalım :)

3: Zamanda dilediğin gibi hareket edebilmen için 3 boyutlu düzlemden 4 boyutlu düzleme geçmen gerekir, bu düzleme geçtiğinde zamanda ileri geri hareket edebilirsin; bu aşamaya geçemeyeceksen ışık hızına çıkabilmen lazım, o da sadece ışık hızında hareket edebilen kişiyi "yavaşlatacağı" için geleceğe gitmesine neden olur fakat geçmişe gitmek bazı teorilerde mümkün olsa da (solucan delikleri sayesinde) paradokslara neden olduğu için 4 boyuta geçmediğin sürece geçmişe gitmenin kabul gören bir yolu yok, geleceğe gidebilmek bilimsel olarak daha olası bu anlamda.

  • angelus  (20.04.20 18:26:53)
ikinci maddeyi düşünmüştüm, hatta bunla ilgili bir senaryo fikrim vardı. Ama zihinsel bir
yolculuk etseydik bence farklı sonuçları olurdu. tek bedende iki zihin olurdu, bu da oldukça psikolojik sorunlara sebep olurdu. Hadi diyelim bu olmadı şu anki bilincinizle 10 yaşındaki halinizin bedeninde olduğunu düşünün çift taraflı bir etkilenme olurdu. Özellikle 10 yaşındaki bir vücudun fizyolojisi yetişkin zihnine etkisi de oldukça tuhaf şeylere sebep olurdu. Öyle bir şey olursa yaşayacağım kafadan hiçbir şey yapamaz hale gelirdim bence.

  • clones  (20.04.20 18:41:01)
@angelus, nedense bana geçmişe gitmek daha kolay olabilir gibi geliyordu, gerçi interstars mıydı neydi o film geleceğe gitmenin daha kolay olduğunu daha mümkün gösteriyordu ama bilimsel temelleri ne kadar sağlam filmin bilmediğim için, referans olarak kabul etmemişim demek ki o filmi. Teşekkürler cevap için.

@cosmicstring, araştıracağım hocam, bu günlerde vakit bol. Teşekkür ederim.

@clones, benim uzun uzun yazdığımı mantıklı ve kısaca özetlemişsiniz hocam :) "zihinsel yolculuk" ben de psikolojik sorunlara sebep olacağını düşünüyorum.

Bu arada yeni sorular ekleyeyim, bulan firma-devlet duyurur mu sizce bunu? ben olsam duyurmazdım sanki. bir de devletinize fayda sağlamak için kullanır mısıznı siz icat etmiş olsanız?
  • mezarkabul  (20.04.20 19:02:46)
3) Aslında hemen her an, bir tür geleceğe gidiliyor (çok atomik ölçeklerde tabi) Örneğin hızla hareket eden bir uçağın içindeki yolculara göre zaman, koltukta oturan bir kişiye kıyasla daha yavaş akar. Ama Attosaniye ölçeğinde falan.
Aslında zaman mekana ve hıza göre her an her yerde görecelidir. Bunu pratikte kullanabilmek şuan için makro ölçeklerde teknolojik olarak mümkün değil hepsi bu.
Kısacası geleceğe yolculuk şimdiden mümkün olabilen bir şey. Geçmişe gitmek ise teoride henüz mümkün gözükmüyor.
  • fobfilm  (20.04.20 19:21:58 ~ 19:22:50)
Aklıma bir soru daha geldi, zaman makinesi ile geçmişe gidebilirsek dinler hakkındaki soru işaretleri kalkar. Ya dinsiz bir toplum oluruz ya da tek doğru bir din olduğu sonucuna varılır. (Ateistler için zaman makinesine gerek yok ben kendim gibi dindar olmaya çalışan insanları kastediyorum)

  • mezarkabul  (20.04.20 20:10:57)