Do , Did farkıyla ilgili

Sayın arkadaşlar merak ettiğim bir konu var ancak tam istediğim açıklamayı bulamadım.

Şimdi olay şu : Sana bir kaç gün önce attığım bir video vardı onu hatırladın mı ?

1-) Did you remember that , i sent you a youtube video link ?

2-) Do you remember that, i sent you a youtube video link ?

Burda benim bir kaç gün öncesiyle alakalı konuşmamı hatırladın mı diye ifade

etmek istediğim de doğru olan hangisi olacaktır ?

Genel anlamda bir hatırlama olmadığı ( geniş zaman demek istiyorum ) için do ' nun olduğu cümle yanlış olduğunu düşünüyorum ?

hatırlama eyleminin gerçekleştiği zamana göre ikisi de doğru.

yani sorduğun kişi hatırlama eylemini geçmişte yapıyorsa did you ile başlar. ama şu anda hatırlayıp hatırlamadığını soruyorsan do you ile başlar.

sana birkaç gün önce attığım bir video vardı, hatırlıyor musun? do you remember...

lise arkadaşın seni aradığında eski günleri hatırladın mı? did you remember...

gördüğün gibi burada eylemin tetiklendiği zamanlar farklı.
  • himmet dayi  (20.04.20 16:23:36)
did you derken soracağımız şeyin içeriği-sonuçları, do you derken daha genel ve o aktiviteyle ilgili şeyler gibi bir anlamı oluyor sanırım.

  • bahoho  (20.04.20 16:30:26)
himmet dayı +1 önemli olan eylemin gerçekleştiği zaman

  • cursor  (20.04.20 16:31:13)
Salla ya bunlari telaffuz eden bile yok. Cu/ci/dici/ducu remember, hangisi gelirse soyle gec. Hepsi olur. Ben olsam hatta can ile sorarim

edit: ulan adama en yararli bilgiyi veriyoz bize tik atmiyo iyi mi:)
  • speedy  (20.04.20 16:37:59 ~ 19:48:24)
Şimdi öncelikle that'ten sonra virgül olmayacak.

Sonralıkla, yani caner bikaç kere okudum ama, bu geçmiş zaman cümlenin türkçesi bile anlamsız oluyor. Biraz daha açıklaman gerekiyor. Yani şöyle demeye mi getiriyorsun? Dün sordum hatırlayamadın, dünden beri hatırlamanı bekliyorum ve ertesi gün de soruyorum "Naptın, hatırlayabildin mi" gibisinden?? Öyle de demiyor gibisin diğer yandan.

Did you remember'ı ben olsam bir ingilizce öğretmeni olarak, ne bileyim "tüpün altını kapattın mı?", "ütüyü fişten çekmeyi unutmadın mı?" diye günler sonra mesele önemini yitirdikten, ev yandıktan sonra kullanırdım, tercih etmezdim ama.

Birkaç gün önceki konuşmanı hatırlayıp hatırlamadığını soruyorsun, şu an bir cevap bekliyorsan, cevabı aldığında şu an da hatrında olduğunu öğreneceksen "do you remember..."
  • olutaklidi  (20.04.20 17:26:00)
Aslında ingilizceki genel mantığı şu şekilde yerleştirmiştim kafama . Bu tarzdaki şeyleri sorarken eğer geniş zaman ( genel anlamda ) bir şey soruyorsam , Çikolata sever misin , Yüzmeyi biliyor musun gibi şeyleri soruyorsam Do you diye başlanır , eğer geçmişte bıraktığımız herhangi bir olay veya şey ile ilgili soru soracaksam Did you diye başlanır diye öğrendim demekki yanlış gibi duruyor

  • caner555  (20.04.20 19:10:10)
cevap kısa ve basit, do.

  • mezarkabul  (20.04.20 20:30:48)
burada sıkıntı var. ne sormak istediğin belli değil. (zaman kipinden bahsetmiyorum. o "do" olacak.)

adama hatırladığı şeyin ona attığın video olduğunu mu soruyorsun yoksa o atma eylemini mi?

eğer "sana birkaç gün önce attığım video'yu hatırladın mı?" diyeceksen "do you remember the video I sent you a couple of days ago?" dersin.

eğer "sana birkaç gün önce video attığımı hatırlıyor musun?" diyeceksen o zaman da "do you remember that I sent you a video a couple of days ago?" dersin.

ortalığı bulandırmak istemiyorum ama ben olsam "I had sent you" derdim; ama o başka bir zaman açıklanması gereken bir şey. hem "sent" hem de "had sent" çalışıyor senin cümlende.
  • finveben  (03.05.20 03:37:35)
do diyeceksin. cunku su anda hatirlayip hatirlamadigini soruyorsun. hatirlama eylemi su anda oluyor.

  • baldur2  (03.05.20 03:51:00)