[]

İngilizce için günlük alışkanlıklar oluşturmak

merhaba. ingilizceyi belirli bir seviyeye çıkarabilmek için günlük rutinler oluşturmak istiyorum. aklıma gelenler en az bir makale okuyup kelime çıkarmak, bir ingilizce altyazılı dizi/film izlemek, gün içerisinde iş sırasında boşta kaldıkça memrise, dualingo gibi uygulamalar üzerinden pratik yapmak.

bunlara eklemek istediğiniz bir şeyler var mı acaba? şu şu sitelerde en az bir ders videosu izlemek, şu şu podcastleri dinlemek vs hemen her tavsiyeyi toparlayıp bir program haline getirmek isterim. bir de siz nasıl ileri seviyelere geldiniz? belirli rutinleriniz var mı? teşekkür ederim şimdiden.


 
redditte güzel subredditlere üye olup takılabilirsiniz.


  • bahoho  (12.04.20 15:03:34) 
epey eski bir teknik önereyim, bir yazıyı önce türkçe'den ing'e, sonra çevirdiğiniz ing metini de tekrar türkçeye çevirin. amacınız ing konuşmaksa reading'e odaklanmak yerine reddit'te langugebuds var, orda kendinize bir dil arkadaşı bulun, hiçbir reading ile ing seviyeniz bu kadar gelişmez. öte yandan, ing öğrenme amacınızla makale okumak örtüşüyorsa tamam, ama makaleler genelde gerçek hayatla çok bağdaşık olmadığı için tavsiye edilmez. onun yerine daily sabah, hurriyet daily news okuyabilirsiniz eğer gündeme ilginiz varsa. yani günlük, gerçek hayattan parçalar daha akılda kalıcı olur. ilgi alanınıza giren ya da yine günlük olarak karşınıza çıkan şeylerle ilgili podcast'ler dinlemek de çok faydalı. olabildiğince her şeyi günlük hayatla bağdaştırın yani. grammar, vocabulary vs nasılsa dinleye dinleye ya da tecrübe ede ede bir şekilde oturuyor; amacınız akademik bir şey değilse tabi.

ek: eğer günlük program dahilinde çalışıyorsanız da şunu önereyim; kendi kendinizin öğretmeni olun. nasıl ing dersleri başında warmup'lar olur, siz de her oturduğunzda mesela dün neler okudunuz? aklınızda neler kaldı.. bunları hatırlayın ya da yazın. dün yeni vocab'ler öğrendiyseniz bunları flashcard haline getirebilirsiniz. vocab'ler çok sık kullanımlayınca akılda sadece 'dilimin ucunda ya' şekline kalıyor. bu yaptığınız flashcardları tutun, 5 tane küçük bir kutu ayarlayın. ilk kutuda olacak önce hepsi. anlamını bilirseniz bir sonraki kutuya alacaksınız her gün. bilemezseniz bir önceki kutuya gidecek. etkili bir yöntemdir tavsiye ederim.
  • mehmed resad  (12.04.20 15:38:18 ~ 15:42:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.