[]

babam-yaşlıların internet kullanımı-şüphecilik

bazen fb'ta kendi yaşıtlarının düşünce süzgecinden geçirmeden paylaştığı içeriklere-bilgilere inanıyor ve dile getiriyor.

Bi kez zaytung haberine inanmıştı da oturup anlatmıştım.

Az önce de tv'de milyoner yarışmasında neil armstrong'la ilgili bir soru vardı, ''abd niye uzaya çıkmıyor biliyor musun'' diye başladı ben de ters ters cevaplar verdim.

Teknoloji okur yazarı değil

araştırmacı kişilik sahibi entelektüel biri değil tabi ki ama bu şikayet ettiğim özellikler ile uzaktan bakınca oluşan '' 155i ararın ha'' diyen adam stereotype'ıyla uzaktan yakından alakası olmayan birisi. O kadar kötü değil durum.
Genel anlamda, halkı göz önünde bulundurunca gayet orta-üst arası kalıyor hatta. NBC'nin babası hakkında söylediği ''kasaba bürokratı'' gibi diyebilirim.Bu tipte kişilerin;
komplo teorileri ile bulanmış akıllarını temizlemenin
İnternet okur yazarı yapmanın (teyit ve doğruluk payı'nı öğreteceğim)
biraz sorgulayıcı hale gelmelerini sağlamanın yolu nedir?

 
İnternetin saf ve masum olmadığını, kötü yüzünün olduğunu da anlatabilirsiniz. Zaytung gibi yalan haberleri, vikipedide de herhangi birinin bir şeyler yazabileceğini, twitterda vs. olan kopya hesapları gösterebilirsiniz. Yani bazen bunlara dünya politikacıları da inanıp o yalan hesapların twitlerine göre açıklama falan yapıyorlar. Herkes her şeyin doğruluğunu pek de kontrol etmiyor ama yaşlılar için zor tabii. Vikipedide nasıl herhangi birinin yalan yanlış yazabileceğine dair videolar var mesela. Bunlaro ve videoları gösterirseniz baya açıklayıcı olur bence. Youtubeta yine basit video efektleri ile kurmaca şeylerin naaıl yapıldığı vs. Twitter vs gibi platfromlarda mavi tık, onaylı hesap olaylarından da bahsedebilirsiniz.


  • senolll  (11.04.20 22:21:05) 
ben yıllardır babama her gördüğünü paylaşma şu fb den diyorum ama paylaşıyordu yaşı da yaşlı sayılmaz çok 50 nin başı ama internetin nasıl bir çöplük olduğunu algılayamıyor. en son dedim ki baba bak o kadar akraban var, dostun ahbabın ciddiye alınmazsın ortamlarda, insanlar güler, dediğine itimat etmez bunlardan sonra, saymazlar seni dedim biraz ağır konuşarak. fb üzerinden siyaset yapmayı biraz biraz azalttı sonrasında sağolsun.


  • fyodor fyodorovic  (11.04.20 22:21:59) 
Babanız kaç yaşında bilmiyorum ama belli bir yaştan sonra bir insanın değişmesi, kuru bir ağacın eğilmesi kadar zordur. Kimseye bir zararı yoksa böyle insanları kendi haline bırakmak daha doğru bence. Enerji israfından kurtulmuş olursun.


  • fobfilm  (11.04.20 22:25:18) 
Babam en azindan bana soruyor boyle olabilir mi diye açıklıyorum susuyor. Ama annem tam tersine hayir burda oyle yaziyor diye koru korune yazilana inaniyor bana inanmiyor. Ya hu madem oyle ben de yazayim su icmek zararlidir diye buna da inanacak misin diyorum hee hee diyo kapatiyor konuyu. Kendi haline biraktim


  • sen nasıl bir insansın  (11.04.20 23:00:39) 
ben de bir benzerini yaşıyordum. saçma sapan sayfaları takip edip bana bak böyle olmuş diye anlatıyordu. asla doğru değil hiçbiri. ben onlarca kez sadece haber sitelerini takip etmesini (gazeteler) söyledim, yapmadı. sonra getirdiği her yalan haberi bunu nereden duydun diyerek, sildirdim. yalan olduğunu söyledim. biraz azalttık gibi, en azından ilerleme var.


  • anarsika  (12.04.20 01:22:07) 
Çünkü babanızın yetiştiği dönemde bu kadar bilgi kirliliği yoktu. Yani bir gazete bir haber yaptığında çok büyük ihtimalle doğru idi. Yanlışsa da bunu öğrenemeyip doğru sanarak kabulleniyorlardı.

Bence babanıza teyit.org gibi siteleri önerin. Binlerce haber var yalanlanan. Ne kadar çok kirli bilgi dolaştığını görür. Daha sonra güvenilir kaynaklara nasıl ulaşabileceğine geçersiniz.
  • lancelot du lac  (12.04.20 12:17:54) 
Sorun babanızın yaşı değil ki, sözlükte ve benzer mecralarda da internetten gördüğü ve kendi fikrine uygun olan ama aslında yalan ya da saçma olan bir şeye hiç sorgulamadan inanan insanlar dolu.


  • John Bloor  (13.04.20 10:18:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.