[]

Şunu yapmak ingilizcemi seviye atlattı dediğiniz şeyler neler?

İngilizcemi intermediate düzeyden advanced'e çekemedim bir türlü. Sizin bu orta düzey tıkanıklığı aşmanıza sebep olan şey neydi yurtdışında bulunmak hariç?
 
ingilizce dizileri ingilizce altyazı ile izlemek. durdurup arada kelimelere bakmak


 • sttc  (07.04.20 20:56:20) 
gerçekten ihtiyacın olana kadar advanced olamayacaksın. boşuna kendini kötü hissetme.

ayrıca inşallah yurt dışına çıkınca anlayacaksın ki ingilizcen intermediate bile değil. advanced olmak kim ben kim diyeceksin. çünkü herkes native..

tecrübemle yazdım bunu şahsına hakaret içermiyor yani yanlış anlaşılmasın.
 • ozdek  (07.04.20 21:05:03) 
CNBC-E izlemek benim İngilizcemi baya geliştirmişti.
Nasıl dersen gündelik dile, slang'e bu sayede baya hakim olmuştum.
Sonrasında ise diğer diziler ve filmlerle pekiştirdim.
Ama ingilizce altyazıyla izlemek de baya faydalı bir iş.
 • rentts  (07.04.20 21:05:47) 
advanced degilim ama seviye atladigimi hissettigim iki tecrubem olmustu. ilki friends izlemek. ama ders calisir gibi. altyazida kelimeleri cikarip basa sararak altyazisiz izledim. sonra da volkmende dinledim. bu listeningimi de gunluk kelime bilgimi de cok gelistirdi. ama bunu uzun sure devam ettiremedim. daha sonra isimle alakali okumalar yapmam gerektigi bi donem oldu. yolda hep ingilizce yayinlar okudum. ve ilginc bi sekilde bu da listeniningimi gelistirdi. normalde ingilizce bi sey duydugumda ne diyo bu diye biraz daha dikkatli dinlemem gerekirken bu sefer sifir gayretle anlayabiliyordum.


 • pide  (07.04.20 21:07:20) 
msn'de yabancı hatunlara kamera açtırtmaya çalışmak.


 • proletarier aller lander vereinigt euch  (07.04.20 21:44:40) 
ingilizce altyazı ile başladım, şu an altyazısız takip edebiliyorum, ama konuşma pratiğim olmadığı için halen konuşamıyorum.


 • masseter  (07.04.20 21:59:05) 
şarkı dinlemek. sevdiğim şarkıların sözlerine bakarak söylemeye çalışmak. redditte dolanmak.


 • windows95  (07.04.20 22:08:04 ~ 22:08:40) 
Intermediate'den advance a gecmek kolay degil, seneler alir, kisa vadelik bir olay da degil. Ama en azindan seviyenizi oldugunuzdan daha iyi gosteren, gosterebilecek detaylar:
-Amerikan mi British mi konusacaksiniz, onu belirleyin. Sonrasinda hep ayni aksandan devam edin.
- Fonetik alfabe
- Contractions i would have nasil I'da oluyor, I will ayll okumalar falan filan
- Weak forms (vurgu disinda strong form kullanan adam yok nativelerde, weak form kullanmadikca stick out like a sore thumb)
- Slang sozcukler
- Modals (past formlari ve ozellikle may, might)
- phrasal verbs en sik kullanilanlardan baslamak kaydiyla ezberlenecek
- binomial phrases give or take, spick and span, high and dry falan
- redublicationlar higgledy piggledy, fuddy duddy, willy nilly, wishy washy falan filan, onemsiz demeyin asiri kullaniyor adamlar
- idiomlar (must known idimos diye aratip temellerden baslayin)
- interjectionlar er, awww, eh, duh yazi dilinde cok kullaniliyor
- gramer konulari conditionals, mixed, unfinished, inversion cumleler, participle clause, reduced relative falan da iyi kavramak gerekiyor
 • neck_and_neck  (07.04.20 22:24:42) 
lyricstraining.com diye bir site var şarkılarda bazı kelimeleri duyarak tamamlamaya çalışıyorsun. seviye ayarlanabiliyor. ne kadar zorlanırsan o kadar iyi

tune-in diye tüm dünya radyolarını dinleyebileceğin bir app ile sürekli ingilizce radyolar dinlemek çeşitli aksanlara karşı kulak dolgunluğu yarattı (süpürge yaparken, bulaşık yıkarken, yoldayken, uyumadan hemen önce gibi doldurabildiğim her an kulağıma açıyordum radyoyu)

çeşitli dünya ülkelerinin ingilizce yayın yapan basın organlarının haberlerini okumak. bu daha çok hobi olarak yaptığım bir şeydi. yani rastgele bir ülke seçtim: atıyorum güney kore. girip güney kore'den yayın yapan ingilizce haber sitelerini takibe alıyordum ve hemen her akşam güney kore'de ne olmuş diye bakıyordum. yerel haberler olunca ülkeye dair de çok şey öğreniyorsun. ama gündemi olan ülkeler takip edin allah aşkına mesela arjantin, peru, avustralya gerçekten gündemi olmayan ülkeler. inanılmaz sıkıcı.

not: sadece çok zorda kalırsam advanced seviyeye ulaşıyorum. onun dışında intermediate.
 • ala09  (07.04.20 22:28:57) 
Roman okumak


 • baldur2  (08.04.20 00:09:33) 
Çeviri yapmak. İngilizce orta seviyeyken nasıl çeviri yapayım diyor insan başta da gerçekten en hızlı öğrenme yolu. Kelimelerin farklı alanlarda ne anlamlara geldiğini, daha önce görmediğin kalıpları falan öğreniyorsun. Bir cesaret ilgilendiğin bir alandan bir metin bul ve çevirmeye başla. Başta bir sayfayı hakkıyla çevirmen saatlerini alır belki fakat zamanla gelişir ingilizcen.

Not: Teknik bir alanda çeviri yapmak muhtemelen üstte anlattığım şekilde işe yaramaz. O yüzden sosyoloji, tarih, psikoolji, sinema, siyaset vb. sosyal disiplinlerden en çok ilgini çeken hangisisye onun bir metnini çevirmeye çalış.
 • evandro roncatto  (08.04.20 03:09:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.