Fantastik ve Bilim Kurgu Edebiyatı Tavsiyeleri

Dune, Vakıf Serisi, Değiştirilmiş Karbon, Üç Cisim Problemi, Orta Dünya Kitapları, Asoiaf, Kral Katili Güncesi, Ursula Le Guin kitaplarını severim.

Bu bağlamda, mümkünse high fantasy sularına çok dalmayan (elfler, cüceler, orklar, adım başı sihirli eşyalar - dragonlance, forgotten realms, the wheel of time gibi-) ve mümkünse tamamlanmış seriler önerebilir misiniz?

Tamamlanmadı ama Kara Prizma'yı öneririm, büyü sistemi farklı ve çok güzel, devamı da çevriliyor.
www.goodreads.com

Eskilerden, okumadıysanız, Rama ve Bir Uzay Efsanesi serilerini söylemeden geçmeyeyim, Arthur C. Clarke.

İlahi Kentler üçlemesi çıktı bitti. www.goodreads.com

Epik fantezi severseniz Kuzgunun Gölgesi üçlemesi var, Kan Şarkısı'yla başlıyor
www.goodreads.com
  • kobuzchu kiz  (31.03.20 23:32:03)
Locke Lamora'nın Yalanları (Centilmen Piç Serisi)
Bıçağın Kendisi
Kralların Yolu (Fırtına Işığı Arşivi Serisi)
Zaman Çarkı serisi
  • king lizard  (31.03.20 23:34:51)
Uuu unuttum! Silo, Vardiya, Toz üçlüsü!

  • kobuzchu kiz  (31.03.20 23:36:45)
Hem takip için hem de başkası faydalanır diye yazıyorum. Fanteziden kaçınmak istediniz ama ölüm. Kapısı serisi çok hoşuma gitmişti ki neredeyse 20 sene sonra tekrar okuyorum

  • kisa  (31.03.20 23:44:23)
the farseer trilogy

  • baldur2  (01.04.20 00:26:06)
Sissoylu serisi- Brandon Sanderson
İblis döngüsü serisi - peter v brett

  • lumos  (01.04.20 01:09:38)
King'in Kara Kule serisi.

  • engelbert humperdinck  (01.04.20 01:22:22)
bilimkurgu - john scalzi yaşlı adamın savaşı serisi
fantastik - barış müstecaplıoğlu'nun perg efsaneleri serisi

  • edaddy  (01.04.20 02:05:24)
Rama serisi kesinlikle okunmalı +1 Genellikle ilk kitaptan sonrası sıkıcı bulunuyor ama ben daha çok beğendim. Her karakterin detaylıca işlenmesi bence gerçekçiliğini arttırıyor. İlerleyen kitaplarda insanı ikilemde bırakan epey etik meselelere de değiniyorlar. Gentry Lee daha sonra ACC olmadan birkaç devam kitabı daha yazdı.

Asimov'un Robot serisini de tavsiye ederim.

Ian M. Banks'in The Culture serisi tamamen Türkçeye çevrildiyse bu ikisinden sonra okunabilir. Ben hala sevip sevmediğime karar veremedim.
  • bruce mclaren  (01.04.20 02:18:34)
Diskdünya serisi www.delidolu.com.tr

  • kaset  (01.04.20 02:35:06)
yıkıma giden adam - alfred bester

  • iste o kavunici balik  (01.04.20 03:11:45)
Buradaki Türkçe içeriklerin hepsini okumuşum.

Kralkatili güncelerini kimse yazmamış üzüldüm.

Hain patrick 3. Kitabı hala çıkartmadı gerçi
  • KaraSakall  (01.04.20 03:55:54)
@kisa Fanteziden kaçmak istemedim, high fantasy'den kaçmak istedim.

@engelbert humperdinck onu eklemeyi unutmuşum, bence çok önemli bir seri.

@kaset Diskdünya'yı biliyorum. Hiç okumadım ama büyük sempatim var. Bir gün dalacağım o evrene umarım.

@karasakal Kral Katili Güncesi'ni okuduklarım arasında ben yazdığım için kimse yazmadı.

bu kadar kaçış edebiyatı meraklısını bir arada görünce bir platformumuz olsa iyi olur diye düşündüm. kaçış edebiyatı paylaşımları için bir discord sunucusu açtım. İlgili tüm arkadaşları bekliyorum.

Sunucu davet linki: discord.gg
  • joker hakki  (01.04.20 04:10:54)
Ender !

  • kablelvuku  (01.04.20 09:24:10)
Malazan okuman lazım. Evreni aslında high fantasy ama kitapların işleniş şekli hoşuna gider diye düşünüyorum.

  • diyarbakir karpuzu  (01.04.20 10:26:13)