Kendi başına iş yapamayan insanlar

Samimi oldugum bir arkadasim bana, okuldan bir arkadaşının benim oldugum sehre staja gelecegini soyledi. Almanya.
Tamam. Ne guzel. Ben sandim ki, sehirle ilgili bilgi veririm, bos zamanimizda da kafeye muzeye falan gideriz.
Ama.. kizin iki mesajindan biri "ben napacam?" Geldiginden beri beni sinir etti. 4 valizle gelmis, yardim eder misin tasimama diyor, dedim ki bende bel fitigi var canim taksi tut. 3 ay icin.
Ben gelirken tasiyamayacagimi bildigim icin 2 valizle geldim biri kucuk zaten.
Boyle sinir eden ufak tefek seyler.
Ya da ne biliyim, konsolosluga gitmen lazim dedim. Ben saniyorum ki otobusle metroyla vs. gidecek, bi dilekce yazip isini halledecek. Bi akrabami ne birini bulmus onunla gidiyor.

Yani arkadaslar bu bi tek bana mi tuhaf geliyor? Ben kimseden rica etmem. Bisey isteyemem ben de mi bir tuhaflik var?

Sen normalsin karsindaki cocuk. Muhtemelen hayatinda bi fatura yatirmisligi yoktur. Bakkala gondersen kaybolur bu. O yuzden elinden tutup halletmisler tum islerini.

"Ya dur sunu da yapayim belki utanir" deme cunku onu anlayacak/empati kuracak kadar kafasi calissa zaten bu halde olmazdi.
  • brkylmz  (28.03.20 21:42:49)
Uzak dur -) böyle bi tip tanımıştım, 2 hafta arkadaşımın evinde kaldı ev arıyorum diye, sonra başka arkadaşının evine geçti -) orda da 2 ay takıldı sonra çocuk evi kapatınca ev buldu.

  • kveldulv  (28.03.20 23:00:17)
Ayril coco kadar populer olmayi hep istemisimdir.@ Xportant.

Almancasi yok ama Munih'te cok gerek yok. Okul zaten ingilizce. Ben muhendislikteyim tam bilmiyorum ama bir arastirma merkezine geldi helmholtza. Ingilizcesi iyi.
  • durgunfoton  (28.03.20 23:12:41)
Oo adım geçmiş, hayırdır? :)

  • ayrıl coco  (29.03.20 01:39:49)
birini darlamak yerine soru sorma platformuna sormak ve yardım etmek isteyen kişileri toplamak epey farklı tabi.

valiz taşımaya çağırması baya abes. staja gelmiş sonuçta 4 valiz ne.

bu kız baya asalak bence
  • sonsuz  (29.03.20 02:42:32)
kimi insan her işi tek başına yapar, kimi insan bir başkasının varlığına ihtiyaç duyar, bir arkadaşım var mesela, tek başına evde oturup yemek yiyemez, en fazla bisküvi yer, ekmek arası peynir ekmek yer, yemek yemesi için illaki bir başkasının olması lazım.

Babamın elinden her iş gelirdi mesela, ama iş yaptırabilmen için yanında durman lazım, yoksa adamın içinden gelmiyor, illaki yanında birisi olacak, illaki yardım etsin işin ucundan tutsun değil, orada olacak muhabbet edecek.

Sen tek başına her işi halledebileceğini söylüyorsun ama farkında olmadan bir çok kişinin bilgisinden/tecrübesinden faydalanıyorsun, kitap okuyorsun, google kullanıyorsun, buraya soruyorsun falan, çok farklı şeyler değil, okulda okuyorsun anlamadığını soruyorsun, sorduğun kişi seninle aynı kaynağa sahip ve yine aynı kaynaktan sana anlatıyor mesela, e bu da yardım istemek?

bu biraz karakter meselesi, kimsenin kimseyi suçlayabileceği, tuhaf yada değişik bir durum değil. Belki bu arkadaş çok dışa dönüktür illaki konuşması lazım aksi halde kendisini kötü hissediyordur bu nedenle hep yanında biri olsun istiyordur, belki çok içine kapanıktır ulan biri bişi dese şıp diye kalakalırım bilmediğim ülkede diye düşünüyordur falan.

Ve bence en ufak konuda dahi yardım istemenin bir ayıbı yok. size çok zor gelen bir sürü şey bir çok kişiye çok kolay. yardımlaşma olmazsa ilerleme olmaz.
  • selam  (29.03.20 20:41:06)
Tuhaf tabii ki. "Yogunum su aralar yardim edemem, bir ara ama kahve icelim, gezelim edelim, ok kib bye." yazip gecin. Yok, hic gorusmem diyorsaniz bir tik daha sert cevap verin.

xportant gibi pasif agresif cevaplara gerek yok. Türkler boyle diye bir durum yok. Her cevap icinde milyon insani toptan kucumsemeye ve genellemeye de gerek yok. Boyle parazit yasayanlar her yerde var.
  • buf-e kür  (29.03.20 20:54:32)