kuru öksürük vs korona

şimdi bende çok hafif belli belirsiz bir öksürme isteği var. hani tutsam tutabiliyorum, ama öksürsem rahatlayacağım gibi. öksürüyorum ama aynı istek devam ediyor. en son bir hafta önce dışarı çıkmıştım. onun öncesinde bu öksürük var mıydı tam hatırlayamıyorum. hastaneye de gidesim yok, sanki hasta değilsem de hastalık kapacakmışım gibi geliyor orada. ne yapayım? bu öksürük dışında başka belirti yok. hiç gitmesem de bu sefer gitmemekle ciğerlerime hasar mı veriyorum diye korkuyorum.

@wrench dediğinize dikkat etmemiştim daha önce. nefes alırken öksürme isteği oluyor. çamaşır kurutmuştum evde ve evi havalandırmamıştım acaba o mu etkiledi bilmiyorum.

  • ikilem  (28.03.20 14:24:43)
ülke olarak kafayı yedik.

  • brakgn  (28.03.20 14:58:10)
Alerji mevsimindeyiz. Kronik alerjik biri olarak aynı durumları yılın 12 ayı yaşıyorum. Ortamdaki toz, oda kokusu, deterjan kokusu, parfüm, egzoz dumanı, duman, polen diye başlayıp sonu gelmeyen bir öksürük kaynağım var. Şehir hayatı yaşayan her insanın alerjik bir durumu var artık. Soluduğumuz hava kalitesi ne kadar kötü olursa etrafımızdaki alerjik ve alerjik astım sayısı da o kadar artmaya devam eder.

Ciğerlerden takır takır değil de boğazdan doğru gelen bir öksürük ise zaten alerjiden başka bir şey olması çok mümkün değil. Yine de siz kendinizi gözlemlemeye devam edin. Olur da ateş ve nefes sıkıntısı yaşarsanız o zaman şüphelenmeye başlarsınız. Bu süreç içerisinde de hepimiz virüs taşıyıcısı gibi davranırsak fazla da bir önleme gerek olmayacak zaten.

Bu alerjik öksürükler boğazı tahriş ettiği için daha çok öksürüğe sebep oluyor. Kısır bir döngüye giriyorsunuz. O yüzden çok sıcak veya çok soğuk tüketmemek, bol sıvı almak, baharatlardan uzak durmak ve az konuşmak gibi boğazı dinlendirmeyi sağlayacak şekilde beslenmeye de dikkat etmek lazım. Su ise her şeyin olmazsa olmazı. Yudum yudum da olsa sık sık su için.
  • desdenova34  (28.03.20 16:22:39 ~ 16:24:35)
yeni virüsün en büyük belirtisi nefes darlığı ve diğer sezonluk griplerde bu belirti yok.
oksijen maskesine ihtiyaç duyacak kadar nefes darlığı çekmiyporsanız hastaneye gitmeyin.
hastaneye gidipte virüs kapmama ihtimaliniz yok bence.
doktor değilim.
  • aslindasorunumpsikolojik  (28.03.20 18:33:33)
Benim de boğazım yanıyor, evden çıkmıyorum. Sadece markete gittim, pek kimse yoktu. Nefes darlığıü ateş yok. Sıcak su içiyorum bol bol. Endişelendiğim konu ya bende varsa ve aileme geçtiyse?

  • banacevaplazım  (28.03.20 19:04:31)