köfte tarifleriniz alınır / aynı kızartma yağı kaç sefer kullanılır

hamburger yapalım evde dedik ama elimizde başarılı köfte tarifi yok. annemden hatırladığım kadarıyla bayat ekmek koyulurdu bizde şu an 3 dilim bayat tost ekmeği var. onu kullanabiliriz herhalde başka ne koyalım kolay yollu olması için.

bir de zeytinyağında patates kızartalım dedik ama aynı yağı birkaç defa kullanabiliriz diye düşünüyorum ben. yağ pahalı neticede. siz evde kaç sefer kullanıyorsunuz aynı kızartma yağını?

agam bak şimdi hamburger köftesine ekmek konmaz. soğan da konmaz. hamburger köftesine sadece kıyma tuz ve karabiber konur.

zeytinyağında kızartmayın boşuna ziyan olur. defalarca kullanılır ama ziyan yani. ayçiçekte kızartın :(
  • Tears of Devil  (26.03.20 19:31:45)
tears +1

kızartma döküm tavada yağsız olarak yapabilirsiniz. sakın sıvı yağ falan kullanmayın. kendi yağında kızarır.

köfte şeklini verdikten sonra asla yoğurmadan üzerinde tuz karabiber ekin ve döküm tavaya atın. yağ koymayın sakın tavaya.
  • jelly bear  (26.03.20 19:33:19)
şimdi işler karışmakta.
1- hamburger köftesini tuz ve karabiber koyarak yapabilirsin. Ekmek içi, yumurta vs. konmaz. Ama daha lezzetlendirmek istersen, worcestershire sosu veya biraz dijon hardalı katabilirsin. Onlar da yok ise, sana ev yapımı worcestershire sosu tarifi de vereyim. bir tavada bir soğan 1-2 diş sarımsağı az yağda düşük ısıda iyice kavur. Sonra bu karışımı rondo veya benzeri bir aparatın içerisinde 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 tatlı kaşığı sirke(elma sirkesi), yarım tatlı kaşığı hardal, yarım tatlı kaşığı barbekü sosu, tuz ve karabiber koyarak iyice çek sos haline getir. Bu sor 750gr -1kg kadar kıymaya yeter. Bu arada kıyman iri ve tek çekim olsa çok iyi olur. Isıyı iyi dağıtan bir sıcak tavada, tava türüne göre az yağlı veya yağsız olarak pişir. Afiyet olsun.

2- Kızartma işlemi oldukça sıcak bir işlemdir. Sızma zeytinyağı o sıcaklıklara pek dayanmaz, özelliğini kaybeder. Yazık olur önermem. Riviera da bir yere kadar. Ev için en iyisi ayçiçek yağında kızartmak. Donmuş patates kullanmayacaksanız. Patatesleri doğradıktan sonra soğuk tuzlu suda bekletin. Sonra iyice kurulayıp kızartın. Patatesleri kurulamadan kızartmayın, su ile yağın buluşması hoş olmaz. Yağı da işiniz bitince mümkünse yağ süzgeci, tülbent veya en azından bir süzgeç ile süzerek bir kavanozda saklayın, yağın yanmasına neden olmaz iseniz, böylece kullanım süresini oldukça uzatabilirsiniz.

Ben sanırım acıkmışım, kalkıp bir şeyler yiyeyim.
  • cursor  (26.03.20 19:46:20 ~ 19:53:28)
Ayçiçek yağını 4 5 kez kullanırım. Sonra gider o. Zeytinyağı fabrikanız yoksa yazık

  • sutlu nescafe  (26.03.20 19:46:48)
tears +1 ama bu kaliteli ve yağlı et için geçerli. ince çekilmiş, yağsız, kalitesiz bir eti böyle yaparsan zevk alamazsın.

şurada gayet güzel bir tarif bulabilirsin. kanalı kurcala, burgere dair ufkun genişlesin.
www.youtube.com
  • Bruce  (26.03.20 19:49:37 ~ 19:53:24)
Zeytinyağında patates olmaz. Zeytinyağı yanan bir yağ diye biliyorum. Defalarca kullanima gelmez bence.

  • adivar  (26.03.20 21:09:04)
Zeytinyağını ben şöyle kullanıyorum:

yağ + isteğe göre tuz, kekik, pul biber vs. bi karışım hazırlayın. Patatesleri bu karışıma bulayın. Sonra da kızartmak yerine fırına atın. Bence tadı daha güzel oluyor, daha sağlıklı, hem de daha az yağ kullanmış oluyorsunuz, böylece yağı kaç kere kullansam derdiniz olmuyor.
  • plutongezegendegilmi  (26.03.20 23:31:13)
Eğer soğan halkası da kızartacaksam ayçiçek yağını 2 kere kullanırım bi daha kullanmam, onu da süzerek. soğan halkasının üstündeki pane dökülüyor, yağın içinde kıtır kıtır oluyor ve yanıyor.

patates için de 3ten fazla kullanırsam kullanılmış yağ ile kızardığını rahatlıkla ayırt edebilirim. hayatta yemem.
  • nabrukk  (27.03.20 00:47:30)
etten daha önemlisi bence ekmek ayrıca veya en azından et kadar önemli. kendiniz yapamazsınız çok zahmetli ama iyi bir burger ekmeği alın derim.

www.carrefoursa.com

şuna baya iyi diyorlar böyle bir şey alın uno falan almak yerine
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (27.03.20 00:50:15)