[]

1 ay daha böyle giderse intiharlar artar mı sizce?

dünya evde durmaya devam ederse intiharlar artar mı sizce?
 
maalesef bugün her şey bitse ve hayat normale dönse dahi artar diye düşünüyorum. çünkü bunun etkileri "evde otur otur sıkıldık"ın çoooook ötesinde. sevdiklerini kaybedenler var, işini kaybedenler var, gerçekten maalesef yiyecek ekmek bulamayacak hale gelenler var, bu kadar şanssız olmasa bile mevcut psikolojik sorunları yüzünden çok fazla stres yaşayacak olanlar var, var oğlu var... ekonomiye etkisi de çok büyük olacak. bir ay gitmesine gerek yok o yüzden. bugün bitsin, önümüzdeki bir yıl içinde yine artış gösterir diye düşünüyorum. çünkü dediğim gibi ekonomisinden tut sağlığına kadar her şeyi perişan etti.


  • der meister  (26.03.20 17:59:26) 
Vallahi ben bile eve alıştıysam kimse intihar falan etmez.

1-Karantina intihar sebebi olsaydı hapisteki bir çok mahkum intihar ederdi.
2-İnsan bünyesi zamanla her şeye alışıyor.
3-Bunun geçici bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • kanlakarisikyagmur  (26.03.20 18:00:31 ~ 18:21:55) 
ekonomi bozulduğu için zibilyon tane insan işsiz kalacak. tabii artar


  • glamdr1ng  (26.03.20 18:16:25) 
Kesinlikle mesele eve kapanmak evde sıkılmak falan değil. Ekonomi tamamen durdu. Maaşlar ödenemiycek belki önümüzdeki aylarda. İşsizlik zaten çoktu, uzun süre artarak devam edecek, kim bilir kaç sene sürecek toparlanması... işsizlikten parasızlıktan ve sevdiklerini kaybetmekten buhrana kapılıp intihar edenler olacaktır, ama eve kapanıp çocuk yapanların da sayısı epey artacağı için nüfusta bi değişiklik olmaz bence :)


  • megalomaniac  (26.03.20 18:47:16) 
Emin değilim.
Belki olumlu etkisi bile olabilir bu sürecin bu tarz davranışlara.

Argümanım basit, tüm dünyada bir çok insan bu ekonomik sorunlardan ve diğer maddi/manevi kaygılardan muzdarip olacak. Bunları yaşayan insan sayısı ne kadar fazla olursa katlanmak o kadar kolay oluyor.
  • biseysorcaktim  (26.03.20 19:15:18) 
artar. tamamen evde oturmaktan kaynaklanmıyor ama evde oturma kısmında da sıkıntı var. mesela yabancı hapishanelerde solitary confinement diye bir olay var. mahkum belli bir süre sonra intihar etmekten beter oluyor. intihar edebilmek için alet bulan intihar ediyor zaten. kimisi bu şeklde 25 yıla mahkum ediliyor. normal koğuşta kalan mahkumlarda da intihar var tabii. Bir hafta bile evden çıkmamak ruhsal durumda değişikliklere sebep olabilir yani illa 3 ay 5 ay duracaksın diye bir şey yok. Ayrıca hastanede belli bir süre yatan hastalarda da intihar gözlenebiliyor: Bütün gün camdan dışarıyı görüyorsun bunun dışında tuvalet hariç yerinden kalkmak bile yok yani aktivite 0 -

bu sadece evde oturma kısmıyla alakalı öte yandan olayın üstte değinilen kısımları da var. biraz dağınık bir yazı oldu kusura bakmayın.
  • paco de lucia  (26.03.20 19:18:25) 
İntihar öyle çok canım sıkıldı, netflix te izleyecek dizi kalmadı hadi edeyim denince edilen bişey değil, sokağa çıkma yasağı gelirse ekonomiden dolayı artar.


  • paramolacak  (26.03.20 21:55:48) 
Sıkıntıdan intihar mı edilir yav? Allah Allah.


  • maxim gorki  (26.03.20 21:57:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.