[]

virüs ve buzdolabı

bende anksiyete var. çöp atmaya çıkmaya korkar hale gelmek üzereyim. son çıktığımda eve gelir gelmez duş aldım. sonra saçımı kurutmadan uyudum ve bu sabah nezle olarak uyandım. ama bu saç kurutmama olayını unutmuşum. çöp atmaya çıktım, asansörden, kapı kollarından mı bulaştı, neden durduk yere nezle oldum diye düşüne düşüne çarpıntılarım başladı öğle vakti. bende bir de mitral kapak prolapsusu var. kronik hastalık mıdır bu? daha mı risk altındayım? gibi sorular da eklenince iyice panik oldum. nezlem geçsin diye bir aferin yuttum, 3 saat yudum şimdi iyiyim.

arkadaşlar, evimde buzdolabı yok. yani var ama bozuk, hiç çalışmıyor. aylardır evde süs gibi duruyor. korona virüsü çıkmadan önce hep dışarıdan söylüyordum yemeği ancak şimdi evde yapıyorum. bütün gün işte oluyordum, gece yatmaya eve gidiyordum, haliyle çok da lazım değildi. artık evden çalışıyorum ve sadece makarnayla, hazır çorbayla beslenmek istemiyorum; sebze istiyorum, et istiyorum, peynir istiyorum. bunları da her gün dışarı çıkıp alamam, kendimi de başkalarını da riske atamam.

nisan'da maaşım yatınca buzdolabı alsam mı diye düşünüyorum. ama bu buzdolabı kendi yürüyüp gelmeyecek, insanlar getirecek. yazık insanlara benim keyfim için riskli riskli sokağa çıkıp gelecekler. belki bana virüs getirecekler. bütün buzdolabını kolonya ile silmem gerekecek. ama böyle tek tip beslenerek de bağışıklığım iyice düşer mi diye tedirginim.

ne yapayım?


edit: cevaplar için çok teşekkür ederim.

 
evet bu virüsün en büyük zararı belki de bu tarz oluşturduğu paranoyaya varan durumlar. mümkün olduğunca dışarı çıkmamak insanlar ile en az temas ilk kural. bu yüzden dolap şart bence. kahvaltılıklar, yapılan yemekler vs. saklamak için. dolabı getirecek kişiler önlemini alıyor bir çoğu maske takıyor. ayrıca uzak duruyorum ben, herkes anlayışlı zaten bu aralar kimse garipsemiyor bu mesafe bırakmayı. gelen dolabı da kolonya yerine başka dezenfektanlar ile siliniz, çamaşır suyu katkılı temizleyiciler var, veya 1 ölçek çamaşır suyuna 4 veya 5 ölçek su ile sulandırıp silebilirsiniz.


  • surprise  (26.03.20 02:15:15) 
Öncelikle doktor veya sağlıkçı değilim fakat hastalığınız kalp kapakçığıyla ya da rahatsızlığıyla ilgiliyse virüsün neden olacağı pnömoni hastalığınızı tetikleyebilir. Ama kronik sınıfına giriyor mu bilmiyorum.
Yemek yapacaksanız evet buzdolabı alın. Buzdolabı geldikten sonra her yeri çamaşır suyu işe silersiniz olur biter (kişilerin dokundukları yerleri).

Çöp atmaya çıkmaya korkmak abartılı olmuş ama.

Tek tip beslenirseniz özellikle protein alımınızı azaltırsanız evet düşebilir. Yeşillik, kefir/yoğurt, peynir, yumurta gibi bize ilkokulda dahi öğretlen şeyler ciddi derecede önemli. Küçükken düzgün beslenmediğim için sık sık hasta olduğumda (enfeksiyon hastalıkları) sebebin bu olduğunu çok sonradan anlamıştım.
  • neysene  (26.03.20 04:17:31) 
Buzdolabı alıp iyi beslenin. Haızr corbayı da eve sokmayın.


  • ykyt  (26.03.20 09:06:43) 
kredi kartıyla taksitle şimdi de alınabilir dolap.puan kampanyaları çok var

dolap 2-3 gün beklese virüs ölür diye okumuştum.2-3 gün dokunmazsın olmazmı.hatta mutfağa girmezsin
  • ShadowOfMoon  (26.03.20 10:02:30) 
Düzenli beslenmezseniz aldığınız önlemler hiçbir işe yaramaz. Bütün uzmanların söylediği şey el yıkama+beslenme ve uyku. Anladığım kadarıyla bu zamana kadar oldukça kötü besleniyormuşsunuz.

Çok rahatsız oluyorsanız adamlar kapınıza geldiğinde hepsinin eline eldiven geçirin ve onlar kurulumu yaparken siz yan odada bekleyin. Gittikten sonra da sabunlu bezle ya da alkolle silersiniz dolabı.
  • jacque  (26.03.20 10:25:52) 
buzdolabı kritik ihtiyaç. kesinlikle alın.
getirecek olan insanlar zaten akşama kadar çalışıyor, sizin için özel evlerinden gelmeyecekler.

  • aslindasorunumpsikolojik  (26.03.20 10:32:46) 
Öncelikle sakin olun. Her gün korkarak yaşamak beddua gibi, size içtenlikle geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Buzdolabı söyleyin, çamaşır sulu su ile güzelce silin, sonra temiz bezle silin ve kullanın.


  • r evolution  (26.03.20 10:52:43) 
Dolabı al ya da tamir ettir. İnsanların eve girecekleri, dolabı taşıyacakları yoldaki halıları kaldır. Sen eldivenini falan tak. Aksıran, tıksıran için de mümkünse bir maske ayarla. Dolap zaten kutulu gelir, servis çoğunlukla kutusunu da götürür atar ama atmazlar ise de yardım istersin bir an önce katlayıp atarsınız. Sonrasında da gezilen bütün yüzeyleri ve dolabı çamaşırlı su ile silersin olur biter.


  • cursor  (26.03.20 11:24:35) 
2. El bozdolabi al ucuz olur. Sonra güzelce temizle kullan


  • westblack  (26.03.20 12:19:12) 
cevaplar için çok teşekkür ederim, buzdolabını alacağım. may the force be with me!


  • batlegolas  (26.03.20 12:32:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.