[]

Irk dediğimiz kavram nasıl oluştu?

Slavlar ile Türki milletler birbirine benzemiyor mesela. Bu aradaki ciddi fark nasıl oluştu?
 
Coğrafi şartlar ilk aklıma gelen. Evrimle birlikte düşünce genetik farklar oluştu.


  • olaylar olaylar  (26.03.20 01:09:45) 
dil ile. kelime kökenlerine ve fonetik değişimlere odaklanırsan olayı çözersin.


  • galaksi yolcusu  (26.03.20 01:10:45) 
@galaksi yolcusu
Ne demek istediğinizi tam anlamadım. Ben görünüş olarak diyorum. Sanırım sizin bahsettiğiniz şey, ortak kökenli dilleri kullananların üst bir kimlik ile bir ırkı temsil etmesi. Ben dili önemsemeksizin soruyorum. Slav ırkından olanlar çok rahat görünüş itibariyle anlaşılıyor. Diğer milletleri anlamak zor ama slavlar bariz belli mesela. Bu ayrım nereden geliyor bunu merak ediyorum.

  • Eksiduyuruhesabim  (26.03.20 01:20:57) 
o manada dünya tek bir ırkı. fiziki değişimleri etkileyen onlarca olgu oluştu. en etkili olanını arkadaş yazmış zaten, coğrafya.


  • galaksi yolcusu  (26.03.20 01:32:55) 
en temel sebep radyoaktivite.

kısaca anlatmak gerekirse;
ilk insanlar afrikanın güneyindelerdi. bu insanlar kuzeye doğru göç etmeye başladılar. kuzey çöllerle kaplı olduğu için kızıldenizden arap yarımadasına geçtiler. güney kıyılardan ilerleyerek de asyaya ulaştılar. temel farklılık da bu sırada oluştu. buzul çağının sona erip buzulların erimeye başlaması ile. temelde bizi farklı kılan şey dna değişimiydi. bu dna değişimi de o zamanlar sadece doğal radyoaktivite ile meydana gelebilirdi ve öyle oldu. buzulların erimesi ve topraktaki radyoaktivite ile asyadaki ırkların kafatasları ve kemiklerinde değişimler meydana geldi. temelde siyah ırk ve ince kemiklere sahip olan insanoğlu, asyada sarı ırka ve daha kalın ve kısa kemiklere sahip oldu. asyadan daha da dışarılara göç eden insanlar ise en çok değişime uğrayanlar oldu. onlar da beyaz ırk, renkli gözlere sahip kişiler vs.

buzul erimesinden en az etkilenen bölge afrika olduğu için bugün en az değişime uğrayan da afrikalılar. halen ilk zamanlardaki gibi siyahlar. temel olarak böyle. daha sonra çeşitlenen insanların birbirleri ile üremeleri daha da karışık olmamıza neden oldu ve bu durum da halen devam ediyor. temel nedenin dışında çevresel etmenler de var, iklim, coğrafya gibi.
  • candide  (26.03.20 03:04:36) 
evrim ile, canlıların coğrafyaya uyum sağlayarak evrim geçirdiğinden.


  • egokalp  (26.03.20 03:35:04) 
Bahsettiğiniz anlamda ırk kavramının biyolojide insanlar için herhangi bir anlamı ve yeri yok. Bütün insanların DNA profili arasındaki fark çok küçük. İnsanlar arasında farklı ırklar ve alt türler oluşturacak herhangi bir izolasyon yok. Deri rengi gibi farklılıkları oluşturan mutasyon ve adaptasyon.


  • bruce mclaren  (26.03.20 10:24:33) 
"Irk kavramı" ile verdiğiniz türk vs slav arasında bir ilişki yok


  • r evolution  (26.03.20 11:32:35) 
şu an dünyada insana dair tek bir ırk var o da homo sapiens sapiens.

race kavramnını hangi contexte kullandığımıza dikkat edelim.
  • AlsterWasser  (26.03.20 11:42:10 ~ 11:43:16) 
Evet ırk kavramını yanlış kullandığımı biliyordum ama yine de odaklandığım kısım orası değildi o yüzden önemsemedim. Adını ne koyarsanız koyun demek istediğimi anladıysanız şimdilik sorun yok. Cevaplarınız için teşekkürler (:


  • Eksiduyuruhesabim  (26.03.20 12:49:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.