[]

kedim neden zayiflamiyor?

gunde iki kez, yarim su bardagi kadar mama veriyorum. ortalama 100 ml gibi dusunebilirsiniz. proplan kisir somonlu mama veriyorum. yas mama yok diyette oldugu icin. 12 kilo civari su an. 3-3,5 yaslarinda kisir, tekir cinsi bir kedi.

zayiflamiyor. neden olabilir


 
Muhtemelen özel diyet mama yemesi lazım. Benim veterinerim Virbac'ınkini önermişti. İlk birkaç ay güzel kilo verdi ama sonra durdu gibi geliyor bana. Fakat Virbac şu an 2 ay üretimi mi durdurmuş, öyle bir şey olmuş.


  • inawen  (24.03.20 18:27:41) 
hareketsizlik ve kısırlaştırma sonrası yavaşlayan metabolizma yüzünden.


  • orpheus  (24.03.20 18:54:14) 
Kemikleri iri olabilir mi snsjd


  • valarmurgulis  (24.03.20 18:55:20) 
i.hizliresim.com

i.hizliresim.com

i.hizliresim.com


gercek bir care ariyorum artik ya. daha az mi mama vermeliyim ne yapmaliyim? cok mu veriyorum? veteriner hekimimiz cok degil hatta az bile dedi. kafam karisti. zayiflamasi gerek.
  • limonlu cola  (24.03.20 19:08:23) 
evde sizinle yaşayan birileri varsa hayvana kıyamayıp sizden gizli veriyor olabilir.


  • slow like honey  (24.03.20 20:09:48) 
Aynı mamayı kullanan, aynı yaştaki erkek kedimi 6,8 kg’a sabitledim (aslında en şişko hali bu sayılır, daha da zayıf olması lazım). Mamanın boyutunu bildiğim için mililitre üzerinden yazdığınız miktar normal gözüküyor. Mamayı 3 veya daha fazla seferde vermeyi deneyin. Ben sabah 1x, akşama doğru 1x ve gece yatarken 2x oranında veriyorum mamayı. (Mama saatini en fazla 30 dakika saptırıyorum, çok miyavlarsa o da)

Şunu da ekleyeyim; ben zamanında, alması gereken mamayı gram olarak ölçtürüp (kasaptan, marketten rica ederseniz hallederler) ona uygun bir kap bulmuştum, ölçü kaçmasın diye. Bunu da şunun için yazıyorum: Kedim hafif kilo almaya başladığında hemen mamasından hafifçe azaltmaya başlıyorum (başta kabın üstünden yaklaşık 1/10 kadar eksiltiyorum, sonra da mama kabına koyarken 4-5 mama tanesini daha ölçekte bırakıyorum bazen [kayserili esnaf gibi hehe]). Bu şekilde, kedinin de kafası atmadan, topluyor. Belki de sizin ölçünüz biraz fazla geliyordur.

Not 1: Arada yediği ton balığı, peynir, cips gibi şeyleri mamadan düşmüyorum.
Not 2: Hareketli yaşam önemli.
Not 3: Yazmayı unutmuşum, aşağıdaki öneriyi (@blatta hiberna) görünce aklıma geldi. Proplan pek de sağlıklı bir mama değil sanırım (Hangi kuru mama neden sağlıklı şimdilik bir fikrim yok, daha mama paketi bitmeye yaklaşmadı çünkü hehe)
  • kusmakla kusamamak arasindaki ince cizgi  (24.03.20 20:13:15 ~ 21:23:37) 
benim bir tavsiyem yok, fotoğrafları gördüm ve kedinizi ısırmak istiyorum sadece.


  • the cat in the hat  (24.03.20 20:18:55) 
tahılsız n&d'ye geçin.
vereceğiniz mamayı günde bir öğün halinde verin.
düzenli olarak her gün en azından 10-15 dakika koşmasını, oynamasını sağlayın.
lazer mi olur, oltalı oyuncaklardan mı olur, top mu olur, o size kalmış.

çok da güzelmiş tombik :)
  • blatta hiberna  (24.03.20 20:46:55) 
proplan somonlu veriyorum ozellikle. cok mama denedik. bir donem rahatsizlandi cunku. bu mama tuy dokulmesini inanilmaz azaltti. gunde 1 ogunde cok aglar gibi geliyor. 2 ye dusurdugumde bile cok agladi. ev yemekleriyle iliskisini de en min seviyede tutuyorum. caresiz derdim oldu resmen hayvan. bi de sisman olduguna bakmayin cok hareketli bir kedi. duz duvara tirmaniyor cani sikildikca.


  • limonlu cola  (24.03.20 21:57:56) 
siz yine de tahılsız n&d deneyin bence.
o zamanlar n&d yoktu.
yıllarca somonlu proplan kullandım ben de, iyi bir mamadır.

tüy dökülmesini tahılsız mama kadar azaltan hiçbir şey görmedim, onda da etki görürsünüz ama hayvana tahıl vermeyin boşuna.
ev yemeğiyle ilişkisini de sıfıra çekin.
ev yemeği ve yaş mama kedi için gereksiz bir şey.
kuru mama ve su yeterli.

yaş mamayı kırk yılda bir sevinsin diye ya da bir ilaç, vitamin falan alması gerekirse onun içine karıştırmak için kullanın.

tek öğüne alışana kadar ağlayabilir, ama iki gün ağlar, üçüncü gün öğrenir.
biraz sabırlı olursanız alıştırırsınız.
kedilerin birkaç kere az az yemesi doğru değil.
atalarına bakın mesela, bir kere avlanır, sonra günlerce yemezler.
yani bir kere doyacak, ertesi güne kadar onunla kalacak.
hem daha sağlıklı olur, hem de kilo verir o şekilde.
çünkü tam hareket edip yağ yakacakken tekrar mama vermiş oluyorsunuz bu durumda.
  • blatta hiberna  (24.03.20 23:11:18 ~ 23:12:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.