hayata dair çok temel sorunlarım var

çok fazla böyle sorunum var bence ama şimdi 1 tanesinden bahsedicem. 2020 yılında yaşayan bir genç olarak (özel bi sebep olmadığı sürece) insanlarla bireysel yazışmayı sevmiyorum. sevme nolucak diyeceksiniz ama bu çağda ve bu yaşta böyle olmak sosyal ilişkileri mahvediyor, romantik ilişkileri başlamadan bitiriyor. öğrenciyken yine üniversite ortamında olduğumdan arada flört mlört oluyodu bi şekil ama şimdi iş ortamında öyle bi rahatlık da kalmadı artık olay aşırı dikkat çekici bi tip değilsen (ki değilim) tamamen bireysel çabaya kalıyor. yaz o zaman derseniz de işte o kadar içimden gelmiyor ki yakınlaşmak istediğim birine çok zorlayıp yazsam da kaliteli bi sohbet olmuyor öyle olunca da tam tersi ilişkiyi daha geriye götürüyor bu. sırf bu sebepten dolayı ilişki konusunda umudum kalmadı hayata dair çok kötü bi his bu.

düz sosyal ilişkilerime verdiği sıkıntı da can sıkıcı. insanlar beni sever eder çok güzel goygoy yaparım ortamın neşe kaynağı olurum vs. ama asla kimseyle yakınlaşamıyorum yine bu sebepten bu da canımı sıkıyor. yani diyelim 5 kişilik arkadaş grubuyuz ben hariç 4 kişinin inciğini cıcığını bilen en az 1 kişi vardır mutlaka ama ben doğru düzgün bi şey bilmem benim hakkımda da aynı şekil toplu ortamlarda anlattıklarım dışında bi şey bilinmez pek. bu sadece yazışma mevzusu da değil tabi bahsettiğim şey özel olarak yakınlaşmayı bilmiyorum insanlarla. sosyal hayatta safi goygoy yapıp eğlence peşinde olan birisiyim. yalnızken de evde ya bi şeyler izlerim ya oyun oynarım sıkılmam pek yazmaya zaman ayırma düşüncesi bile canımı sıkıyor, kendi kendime aktivetilerimden yeterince keyif alıyorum çünkü millete yazmakla niye uğraşayım. sonuç olarak da bu durumumun kendisinden hoşnutsuzluğum yok ama sonuçlarından (insanlarla yakınlaşamama ve romantik ilişki kurmamın mucizelere kalması) hoşnusuzluğum var. lütfen bu mevzular için birisi bana akıl hocalığı yapsın, yol göstersin, motivasyon versin ne bileyim yanlışlarımı sertçe yüzüme vursun bi şey yapsın çok sıkıldım bu durumdan.

al benden de o kadar. salıyorsun ve o salmışlık bir şeyleri kendiliğinden getiriyor ama aha lan oluyor galiba dediğin anda uçup gidiyor. Salmaya devam.

  • guitarissimo  (24.03.20 03:22:17)
Katılıyorum, benzer şeyler yaşıyorum, bir önerim yok maalesef.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (24.03.20 12:14:59)
Olay şu, yalnızlığın verdiği keyifli ortamdan bir miktar uzaklaşmadan o işten kurtulamazsınız.

Dediğiniz şu benziyor, hep sahilde kalayım, hiç kıyıdan ayrılmayayım ama o denizdeki fırtınaları, sakin havada ki gemi yolculuğunu da yaşayayım. Maalesef hem vegan olayım hem de et tüketeyim seçeneği yok.

Zorlamayla sohbet dönmez, sosyal olmadığın kişiler seni dost havuzuna veyahut sevgili adayına dönüştürmezler. İlla bir yerlerde bir şekilde kendii gibi sessiz sakin introvert biriyle buluşup anlaşıp sevgili olmayı başarabilmiş birileri olacaktır. Ancak genel istatistikler öyle olmuyor.

Bİreysel yazışmayı sevmiyorsan ara konuş. veya ilgi alanın olan bir yerlere dahil ol, dernektir, klüptür, sosyal yardımlaşmadır vb. Bir şeyler üret, onları paylaş, sinema klübüne git film yazısı vb yaz. Yani fark oluştur bir şeyler üret, ortak ilgi alanın olan insanlarla bir temasın olabilecek ortamlarda ol veyahut oluştur.

Öyle evden işe, işten eve gelen, netflix-tv-bilgisayar üçgenine hapsolmuş arada bir ayıp olmasın diye kitabını okuyan, ortalama bir vatandaşla kim neden ilgilendin, nereden farketsin?

Spor yap, koşusu var, doğa yürüyüşü var, bisikleti yüzmesi tenisi osu busu tonla. en basitinden bir pilates veya dans kursuna gitsen tonla insanla tanışırsın.

ama öteki türlü evden çıkmayayım, kimseye mesaj atmayayım, kimseyle iletişim kurmayayım, evde oturup oyun oynayayım dizi izleyeyim insanını kim ne yapsın, ortalama vasat bir insan olma.
  • KaraSakall  (24.03.20 12:38:59)
Sosyal becerileri kötü olan insanla introvert olan insan farklı şeyler, yapamamak ve yapmayı tercih etmemek farklı şeyler. Bizim insanımız beceremediği şeylere değişik etiketlerle bahane bulmayı çok seviyor. Önce bunun ayrımına var ve kendini değiştirmek için buna göre adım at. Buradan bakınca içe dönük değil, pasif ve sıkıcı bir insana benziyorsun açıkçası. Bunu kendini değiştirmen için söylüyorum, KaraSakall daha ayrıntılı açıklamış.

  • wmeh  (24.03.20 13:35:43 ~ 13:38:04)
@karasakal @wmeh şimdi burda kendimi övmek gibi nahoş bi şey yapıcam ama durumu anlatmak için mecburum. gerçekten insanlar benimle çok eğlenirler, çok gülerler, komikliğimle ilgili övgüler de çok olur. sık görüştüğüm arkadaş gruplarım var, asosyal değilim yaşam tarzı olarak bence. çok yorulduğum için bazı buluşmalardan bahanelerle kaçıyorum hatta. ama konusu açılıp bizzat bana sorulmadıkça pek özel paylaşımlara girmiyorum işte, ciddi konulara girilince (bahsettiğim kendi hayatımızla ilgili ciddi konular) canım sıkılıyor. fiziksel olarak ortalama erkeğim muhtemelen ama fark yaratan, sevilen başka başka özelliklerim var, bu kendi wishful thinkingim değil farklı farklı insanların çeşitl övgülerinden vardım bu kanıya (herkesin mutlaka sevilen - sevilmeyen yanları vardır ama sevilme konusuda arkadaş ortamlarında gördüğüm muamele bana bu konuda başarılı olduğumu düşündürtüyor). ama işte bir sebepten özel bi ilişki temeli atamıyorum yani, "semaforo alem yhaaa" denilip geçilen birisi oluyorum. evet savaşmaktan kaçtığım yorumlarına sonuna kadar katılıyorum farkındayım da bunun zaten ama bu savaşı nasıl vericeğimi de bilemiyorum. dediğiniz şeyler baya sıkıcı, vasat veya bi sebepten insanlarla hiç anlaşamayan birini kurtarma planı daha ziyade benim için geçerli değil gibi geldi.

@the cat: niye değişmeye çalışıyorum çünkü güzel bi romantik ilişki yaşamak istiyorum ben de her aseksüel olmayan insan gibi. eskiden yine dediğim gibi üni ortamının rahatlığıyla akmasa da damlıyor dedirten durumlar oluyodu bu kişiliğime rağmen ama artık musluk tamamen kurudu. olayın arkadaş ilişkileri kısmında da şöyle bi sıkıntım var kıskançlık yaratıyor bende bazen herkesin en uzak olduğu kişinin ben olması. en uzak derken mesela x kişisyle en çok benim muhabbetim oluyor grup içinde, çok iyi anlaşıyoruz diğerlerine göre daha fazla ortak noktalarımız var ama ben mesela annesiyle babasının ayrı olduğunu en son öğreniyorum hoşuma gitmiyor bu.
  • semaforo de medianoche  (24.03.20 18:31:55 ~ 18:44:29)
arkadaşlarınla olan ilişkinin iyi olmasıyla karşı cinsle olan ilişkinin iyi olması farklı şeyler. sen hala tam olarak nerede ve nasıl başarısız olduğunu anlayamıyorsun sanırım. arkadaş ortamında gördüğün muamele ile özel ilişkilerinde aslında sevilecek, eğlenceli vs. (buraya başka sıfatlar da ekle) olduğun kanısına varman ne kadar sağlıklı bir düşünce mesela? benim bahsettiğim asosyallik değildi, kadınlarla olan ilişkilerinden bahsediyordum ben yazdıklarımda. bir kadın olarak yazdığın şeyleri okurken bile bunaldım daha, böyle bir adamdan sıkılacağımı hissettim. ama madem sen hiçbir sorununun olmadığını düşünüyorsun bu konuda... neyse bakalım, belki bir mucize bulur seni.

  • wmeh  (24.03.20 19:36:21 ~ 19:36:56)
@wmeh nerede ve nasıl başarısız olduğumu anlamıyorum tam olarak evet sorunun ilk aşaması da bunu çözmek zaten. ama iyi ve kötü taraflarımı tanıyorum. teşekkür ederim ilgilenip cevap vermişsiniz ama teşhisi yanlış yaparsan tedavinin ne önemi var? karakterimle alakasız şeyler yazılınca kendimi daha iyi tanıtmaya çalıştım ki doğru teşhisi koyabilicek birisi varsa yardımcı olsun diye. cevabının yapamamak - yapmamayı tercih etmek kısmına katılıyorum (her ne kadar bazı bilinçli tercihlerim olsa da büyük resme bakınca) bence ben yapamayan taraftayım çünkü rahatsızım böyle olmaktan, olay sadece tercih meselesi olsaydı tercihimi diğer yönde kullanırdım zaten buraya yazıcağıma. ama sıkıcılık tespitin doğru değil. kadınlarla ilişkim de özellikle iş hayatına atıldığımdan beri (iş yerinde 4 tane çok iyi anlaştığım kız olmasına rağmen) özel anlamda 0 zaten dediğim gibi hiç beceremiyorum romantik anlamda yakınlaşmayı ama kendimi biraz daha açmak gerekirse tam bir friendzone erbabıyım. bire birde de çok iyi anlaştığım, özel muhabbetlerimizin olduğu bir sürü kız arkadaşım var (hatta bir gün ikisinin yanında kendimi sorguladım "galiba ben kadınlarla konuşmayı bilmiyorum" dedim ikisi aynı anda hayır diye çıkıştı ama yavş*klığım yokmuş hiç o karara vardılar en son). bu yazdıklarım da tamamen kendimi tanıtmak için verdiğim bilgiler size hırslanıp "sen benim kim olduğumu biliyo musun" minvalinde yazdığım şeyler değil. hep belirttiğim gibi bu yakınlaşamama sorunum da sadece kadınlara özel bi şey değil tüm insanlıkla yaşıyorum bu problemi.

  • semaforo de medianoche  (24.03.20 20:03:13 ~ 20:09:07)
kendini değiştirmek zorunda değilsin, pasif ve sıkıcı görülüyorsan bırak pasif ve sıkıcı kal o insanlar için. sevgili "bulabilmek" amacıyla kendini zorlamana, rol yapmana, "mucize beklemene" gerek yok. sevgili/flört yapmak için kırk takla atanları ben aptal ve boş buluyorum mesela. mesajlaşmayı sevmiyorsun ama karşındaki çok seviyor diye devamlı birini memnun etmek adına mesajlaşmak zorunda değilsin. birileri seviyor diye bir şeyler yapmaya/olmaya zorlamak iyi değil.

  • xvyz  (24.03.20 20:09:15)
Bu durumda insanların ilgisini çekecek bir hobi, bir artı özelliğin olacak. Örneğin gitar çalacaksın, ya da bir spor dalında en azından ortalamanın biraz üstü olacaksın. Böylece daha çok insanla tanışma fırsatın olur ve böylece ilgini çekecek insanlarla tanışma fırsatın olur. Eğer karşı cinsle muhabbeti ilerletmek içinden gelmiyorsa büyük ihtimal şuana kadar ilgini çekecek birisiyle tanışmamışsındır.

  • maxim gorki  (25.03.20 23:42:52 ~ 23:44:31)