[]

Mide kanseri şüphesi

Selamlar. Anneme endometrium ca teşhisi konulmadan önce, aralıkta mide ağrıları sebebiyle endoskopi yapılmıştı. Onun sonucuna güç bela ulaştık. Gayriresmi 6 ayda bir kontrol yapılsın dediler sonra biz diğer dertlere odaklandık.

Kemoterapi kontrolü için ultrasona girdi. Sonuç olarak;
Midede antropylorik düzeyde diffüz simetrik kalınlaşma ve ödemli görünüm dikkat çekmiştir (Antral gastrit?). yazıyor.

Bu antral gastrit ciddi bir şey mi? Ya da kanser ihtimali yüksek mi?

 
Sağlıkçı değilim.
Geçen ay endoskopi sonucumda "pan-gastrit" çıktı, doktor önemsemedi gastrit 10 kişiden 5'inde görülüyor dedi ve ilaç bile vermedi. Fakat sizin sonuçta antral gastrit ve farklı bulgular da mevcut.

  • kanlakarisikyagmur  (21.03.20 14:52:16 ~ 14:57:50) 
Gastrit tehlikeli sayılacak bir hastalık değil. Tabi ki kontrol edilmeli çünkü mideye zarar veriyor. Yıllar önce bende de ne yesem hemen midem yanmaya, ekşimeye başlamıştı. Ekmek olsun, makarna olsun, et olsun farketmiyor.. kanser fobim olduğundan direkt olayı kansere bağlamıştım. Sonra doktora gittim ve endoskopi istedi. Teste girmeden önce moralim yerlerde sürünüyor. Çıktım ve gastrit başlangıcı teşhisi koydular :) bir iki ilaçla hemen tedavi oldum ve çok şükür bir daha öyle bir derdim olmadı. Tavsiyem aşırı yağlı, asitli şeyler tüketmesin. Bu meyvede de olabilir, yemekte de olabilir.


  • silah taciri  (21.03.20 15:00:20) 
@kanlakarisikyagmur, silah taciri beni midedeki kalınlaşma ve endoskopi sonucunda yazanların birleşimi korkutuyor.


  • nika  (21.03.20 15:03:12 ~ 15:05:38) 
Doktor değilim ama şimdi araştırınca biraz, kontrol edilmezse kanser riski taşıdığı yazıyor. Bence en doğru cevabı bir doktor arkadaşımız, özellikle de dahiliyeci arkadaş verecektir.


  • silah taciri  (21.03.20 15:13:47) 
gastrit = midenin inflamasyonu, yani tahribat görmüş, cevap veriyor.

tahribatı neyin yaptığına göre değişir, h.pylori de mideyi dejenere edip inflamasyonuna neden olur mesela. yeterli önlem alınmazsa vs midedeki tahribat önce ülser yapıp kanamaya neden olur, halen tedavi olmazsa, ülserin rüptürüne(delinmesine) sebep olabilir mesela.
  • masseter  (21.03.20 15:50:56 ~ 15:52:04) 
@masseter açıklamanız için sağolun hocam.


  • nika  (21.03.20 16:41:49) 
öncelikle geçmiş olsun.

babamı mide kanserinden kaybettik. ilk endoskopi raporunu ilk ben görmüştüm. dün gibi hatırlıyorum. gayet açık ve net 3. derece 7 mm çapında ADENOKARSİNOM (kanser hücresi) yazıyordu.
  • suicides underground  (21.03.20 23:01:50) 
@suicides underground başınız sağolsun hocam. Benim korkum midedeki kalınlaşmanın hızla kötüye gitme ihtimali. Kronik gastrit var. Hastanelerde kaça kaça işimizi halledip hemen eve gelmeye çalışıyoruz. Ama bir şekilde bu soruna da dikkatimizi vermemiz lazım.


  • nika  (22.03.20 07:23:11 ~ 08:11:54) 
inşallah hiçbir şey olmaz annenize. gastrittir geçer gider. dediğim gibi kanser görülünce koskocaman yazıyor zaten raporda. anneniz bir an önce iyi olsun. kanseri hiiç düşünmeyin.


  • suicides underground  (22.03.20 21:16:14) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.