coronaya yakalananların 50-60 yaşını göremeyeceği doğru mu?

selam,
corona aşırı psikolojimi bozdu, hem kendimden hem annemden korkuyorum. aslında annemden daha çok korkuyorum çünkü 53 yaşında ve astımı var, ayrıca kalbi de hep hızlı atar (bunla ilgili en iyi doktorlara götürdüm sorun yok, senin kalbin böyle dediler).
corona yüzünden hayatımda ciddi ciddi ilk kez intihar etmeyi düşünüyorum çünkü ileriyi düşündükçe yaşayabileceklerimden çok korkuyorum.
bugün bir de coronaya yakalanıp iyileşsek bile 50-60 yaşında akciğer yetmezliğinden falan öleceğimizle ilgili şeyler duydum çünkü ciğerlerde çok ciddi hasar bırakıyormuş.
zaten 30 yaşındayım. kendimi nasıl sakinleştiricem bilmiyorum ama kendimi bi yerden mi atsam, mecidiyeköy viyadükte bi arabanın önüne mi atsam, ilaç mı içip intihar etsem aşamasına geldim.
sevdiklerimi bu hastalığa kurban etme ihtimalim beni aşırı korkutuyor, bunların hiç birini yaşamak istemiyorum. kimseyi de koruyamıyorum. keşke çok param olsa babam işe gitmese ben baksam onlara, kalsalar evde.
içimi 2 dk rahatlatsam 3. dk sinir krizi geçirecek seviyeye geliyorum ki 2 gün önce geçirdim ve bunların daha başlangıç olduğunun farkındayım.
ne yapacağımı hiç bilmiyorum, işe gitmeme, evden çıkmama gibi bir seçeneğim yok. elimi falan temiz tutup insanlardan da mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum.
keşke uyusam uyansam her şey bitse ya da ciddi ciddi ben bitircem zaten kaygılı bi insanım yaşayabileceğim senaryoya zerre katlanamam :(

virüse yakalanıp ölmeden atlatırsak diyorsun galiba. yeni bir virüs olduğu için bilemiyoruz.

  • diffarentiationation  (19.03.20 16:54:47)
Hocam bi sakin.. Şu an o kadar fazla bilgi kirliliği var ki korkunç durumda.

Bu hastalığa yakalanıp farketmeden atlatanlar (Güney Kore'deki süper yayıcı misal)
Ya da hastalığın 5. gününde ciğer fonksiyonlar %99 recover eden insanlar var.

Daha kimsenin bilmediği bir ortamda 50 yaşını göremeyeceğini söyleyenleri ciddiye alma, dün 103 yaşında bir hasta iyileşti misal. İyileşebilen iyileşiyor.

Ama evet, öncül hastalığı olanlar ve yaşlılar risk grubunda. O nedenle özellikle annene bulaştırmamak için dikkat etmelisin. Onun dışında düşme bu kadar.
  • lcha  (19.03.20 17:05:37)
bu kadar kaygıyla virüsü tövbe ettirirsin sen.

o bahsedilen hong kong'da 12 hasta üzerinde gözlenen bir durum. o da hepsinde değil ayrıca doktorlar kardiyovasküler egzersizlerle ciğer kapasitesi normale döner demişler.

www.businessinsider.com

Icha +1
olur olmaz her bilgiye kafa yormayın. otoriteleri takip edin.
  • orijinal nick bulamadim  (19.03.20 17:09:01 ~ 17:09:49)
Kuzeninden mi duydun? Saçma ötesi bilgi yhu bu.

  • ikikerekac  (19.03.20 17:11:16)
bu şekilde olmaz.

eğer onlar için ada kapatma efekti yaratmak istiyorsan en önce sen pozitif olacaksın. bu halinle onları da yıpratırsın. deliliğe vuracaksın işte. senden çok daha zor durumda olanlar için belki şımarıklık, belki haksızlık yaptığını düşüneceksin ve kendini dizginleyeceksin. delirmekle vurmak arasında dev fark var. senin deliliğe vurmuş halin her türlü söylemde bulunma özgürlüğü verecek hem sana. eee anne söyle bakalım dünyanın sonunu da gördün sonunda diyeceksin. o seni tersleyecek, kızacak. sen daha çok gıcık edeceksin. bunlar şakayla karışık önlemleri artırmalarını sağlayacak. çünkü en sallamayan insan bile derinlerde deli gibi korkuyor. o korkusunu canlı tutacaksın ki kazasız belasız atlatsın bu süreci.

en sonunda bu da unutulacak yakın zamanda. coğrafya olarak yaşadığımız çılgınlıklara bakınca bütün dünyada korku bağışıklığı veya psikoloji eşiği en yüksek millet bizim olmamız lazım. neler yaşamış atlatmış bu insanlar. belli bir yere kadar bulaşıp, bir yerden sonra düşüşe geçtiği bilinen virüs mü vuracak son noktayı. tabii ki hayır.

silkelen ve kendine gel yani.
  • onemoremile  (19.03.20 17:21:19 ~ 17:21:47)
Biraz sakin olun yahu; böyle bir bilgi şu an için hiç kimsede yok. İnternette dolaşan şeylerin çoğu spekülasyon. Akciğer kapasitesini dusurdugüne dair çok az vakada bir şeyler saptanmış ama %15-20 civarında bir kapasite düşüklüğü bu. Geçici mi kalıcı mi, o da bilinmiyor. 50-60 yaşında öleceksiniz diye bir şey yok.

Ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde; kaygi ve stresin çok etkili olduğunu unutmayın. Bu şekilde bağışıklık sisteminizi de riske atıyorsunuz. Sakın kalın, sadece teyit edilmiş haberleri takip etmeye çalışın. Evde sevdiğiniz, sizi rahatlatan şeylere odaklanın. Tedbirinizi tabii ki alın ama aşırı bir korkunun size faydasi yok. Yoga videolarına bakabilirsiniz.

Ve lutfen bu olaylar bitince en kısa sürede bir uzmandan destek alın; sizin durumuzda gerçekçi korkudan çıkıp nevrotik korkuya gitme gibi bir durum var ki çok tehlikeli.
  • fraise  (19.03.20 17:23:19)
Yapma ALlahını seversen bu kadar vesvese, hem 50-60 yalında erken öleceğiz diye korkuyorsun, ölümden korkuyorsun yani. Hem de bu durumu kaldıramayıp intihar etmeyi düşünüyorsun! Bu ne yaman çelişki?

Sakin ol, yarına çıkacağımız belli mi? Seneye çıkacağımız belli mi?

Sen elinden gelen önlemleri al ve sabret, tevekkül et.
  • John Bloor  (19.03.20 17:25:33)
saçmalama lütfen. annen için endişe etmen normal ama böyle evhamlara kapılman üzücü. tarih boyunca böyle vakalar oldu ve insanlık bir şekilde daha da güçlenerek hepsini atlattı. üstelik artık bilimsel olarak ileri seviyedeyiz ve kısa bir süre içinde bunun tedavisi de bulunacak. üstelik 20 yıl sonrasının dünyasına neler olacağını kimse kestiremiyor. bu kadar karamsarlığa kaptırma kendini. orta çağda insanlar ortalama 40 yaşında gidiyorlardı ve şu anda 60 yaş genç sayılıyor. bağışıklık sistemini güçlendirici şekilde beslen. bitki çayı ve egzersizlerini ihmal etme ve tabiki moralini yüksek tut. hatta bir günlük tutmaya başla. çünkü tüm bu olaylar bittiğinde kendini nasıl bir karamsarlık içine soktuğuna ileride inanmakta zorlanacaksın :) güzel bir film izlemekle başla işe.

  • sarcophagus  (19.03.20 17:26:11)
kendince onlemini al tabii ama bu kadar evhama gercekten gerek yok. kaldi ki virus olmadan da 50-60 yasimizi gorecegimizin garantisi yok. su anda herhangi bir sebeple yarina sag cikmama ihtimalimiz her an icin var. doktor degilim teshis koyamam ama hissettiklerin normal seyler degil sanki. biraz sakinlesmeye calis. tabii ki ne olursa olsun diyip yasamamak lazim mutlaka tedbirli olmaliyiz ama ya oyle olursa ya boyle olursa diye triplere girerek yasanmaz. ben de profesyonel yardim almani tavsiye ediyorum.

  • in vino veritas  (19.03.20 18:02:38)
Kaygı problemi virüsten daha fazla zarar verir. Kuş gribi ve domuz gribi için de felaketler söylenmişti, hepimiz geçirdik. Dendiği gibi olmadı. Bu konuda da çok fazla kirli bilgi var. Kendinizi boşuna korkutmayin. Ne olacağını bilemeyiz.

  • biseysorcaktim  (19.03.20 18:58:44)
50-60 yaşında ölmekten korkup şimdi intihar etmeyi düşünmek ne alaka. Gaza gelmeyin lütfen yaşayıp görelim herşeyi.

  • bigcaptain  (19.03.20 19:35:10)
Belli ki acayip zayıf bir psikolojiniz var. O yüzden ,haber izlemeyin,twitter a falan girmeyin.corona ile ilgili hiç birşey okumayın.sadece netflix izleyin.vaka sayıları gitgide artacak çünkü, birkaç haftaya kafayı yeme olasılığınız çok yüksek bu durumda.

  • astrid  (19.03.20 19:52:18)