[]

Internet Ip'm Statik mi?

Bulunduğum evde internet aboneliği benim adıma değil. O yüzden detaylarını bilmiyorum. Statik olup olmadığını nereden bilirim?

*Ip'm bir süredir değişmedi. Dinamik olsayda değişmeden kaç gün dururdu?
*Kablonet bu. TV de izliyoruz. Belki Tv için statik olmak zorundadır?

 
kablonet'te statik ip paralı. muhtemelen değildir.

modemdeki ip ile whatsmyip.com gibi bir sitedeki ip birbiriyle eşleşiyor mu bakabilirsin.
  • passion rules the game  (19.03.20 10:12:45) 
kablo tvde sabit bir ip niz oluyor. telefon edip değiştirebiliyorsunuz anca. ip nizi nette bir kaç gün boyunca bakın değişmediğini göreceksiniz.


  • morcivert  (19.03.20 10:21:35) 
hem turkcell hem turksat kullaniyorum, ikisinde de sabit ip icin ek ucret oduyorum.


  • tahtakafa  (19.03.20 10:56:29) 
statik ip ücretli veriliyor +1 normalde statik olmaz. ama sen modemi kapatıp açmadıkça bağlantın kesilmedikçe süre sınırı olmaksızın aynı ip ile devam edebilmen gerekir. 1 haftadır filan benim de aynı ip mesela. sen kapatıp açmadan değişse bile arada kesinti olmuş demektir.

modem arayüzündeki ip ile public ipnin aynı veya farklı olması da static ip olup olmadığıyla tamamen alakasız. o olay cgn, aynı public ip'yi issnin nat kurup birden fazla kişiye ortak olarak ataması. maliyet düşürme amaçlı yapılıyor. şuan dünyada internet kullanımı arttığından ipler yetersiz kalıyor ve fiyatları yükseliyor. issler de tek ipyi paylaştırıyor bu yüzden. ipv6 yaygınlaşana kadar bu uygulama artarak devam edecek muhtemelen.

emin olmanın tek yolu ipni kontrol edip modemi kapatıp biraz bekleyip açıp tekrar bağlandığında yine ipni kontrol etmek şuan. muhtemelen değişecektir.
  • konetsu  (19.03.20 10:58:45 ~ 10:59:13) 
@konetsu
statik ip'ler cgn havuzuna düşmüyor bildiğim kadarıyla?
o havuzdaysa statik olamaz
  • passion rules the game  (19.03.20 11:03:56) 
passion rules the game statikse cgnde olmaz evet ama cgnde olmayıp dynamic olabilir.

bende de 8-10 kere kesip tekrar bağlanmam gerekiyor cgnde olmayan bana özel ip alabilmek için. hala 100% cgn uygulanmıyor.
  • konetsu  (19.03.20 11:36:48) 
teşekkür ederim.

statik ip'nin ücretli verildiğini biliyorum, ama hat sahibi ben değilim, fatura bana gelmiyor. ödenilen ücret arasında bu hizmet var mı yok mu bilmiyorum.

Tv yayınının olması için belki gereklidir diye yazdım onu. Ip kısıtlaması olan bir yere ev ip'mi tanımladım. bir kaç gündür giriyorum. dinamik olsa ne kadar sürede değişir diye merak ettim.

modemi kapatıp açtığımda da erişime devam edebiliyorsam statiktir diyebilir miyiz?
  • biseysorcaktim  (19.03.20 12:36:31) 
dostum ben sana sade bir cevap vereyim belli ki cevaplardan anlamamışsın.

dinamik ip: modemi kapatıp açınca değişen ip
statik ip: modemi kapatıp açınca değişmeyen, aynı kalan ip

kablonet statik ip verir. bu ip genelde cgn havuzundan verilir. yani senin ip adresini aynı anda ahmet de, mehmet de kullanır.

cgn havuzu yüzünden mesela rdp bağlantısı kurulamıyor. kablonet'i arıyorsun, kameralarımı izleyemiyorum ipmi değiştirin diyorsun, sana cgn havuzu dışında bir statik ip veriyorlar.

tv yayınıyla ip'nin alakasını anlamadım
  • beyaz power ranger  (19.03.20 13:51:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.