[]

Teorik fizik sorusu/ışık

Tamamem teorik bi şey sorucam.

Velev ki dünyanın yerküresinin üstü tamamen boşluk: hava, nem, engebe vs yok. Ve ben ekvatorun tam üzerinde duruyorum. Elimdeki feneri ekvatora paralel şekilde tutup yaktım. O ışık dünyayı dolanıp tam ters istikametten gelip bana vurur mu, yoksa zeminden gittikçe uzaklaşarak uzaya doğru mu gider, yoksa yavaş yavaş yere yaklaşıp bi yerden sonra kaybolur mu? Işıkla ilgili dalga/parçacık/foton kavramlarına yeterince hakim olmadığım için ve fizik bilgimin çoğu kullanmamaktan gittiği için bilemedim, gece gece kafama takıldı. Teorik olarak hangisi doğru? Ne şekilde davranır?

Fizikle arası iyi olanlar fikir yürütebilir mi acaba? Saat 03.46'da böyle bi şey sorduğum için siz isterseniz yine de derdimi şaapabilirsiniz ama hakikaten merak ettim.

 
ağırlığı yok ki dünyanın yerçekiminden etkilenip dolanıp seni arkandan vursun. zeminden gittikçe uzaklaşarak uzaya doğru gider.

not: ayrıca kütlesi olsaydı bile dönüp arkadan vuramazdı. çünkü ışığın hızı dünyanın çekim alanından kurtulmak için gereken hızdan çok daha yüksektir. aynen uzaya fırlatılan roketin hızı dolayısıyla yörüngeden çıkması gibi
  • egokalp  (18.03.20 03:57:09 ~ 04:08:49) 
sorduğunuz şey kısaca "ışık yerçekiminden etkilenir mi" sanırım.

çok basitçe cevaplarsak, ışığın bir kütlesi olmadığı için yerçekiminden etkilenmez. yani dünyayı dönüp gelmez, uzaya doğru dünyaya teğet şekilde gider.

dünyanın yerçekiminden etkilenmez ama karadelik gibi kütleçekimi çok kuvvetli olan cisimler ışığı bile bükebilir.

einstein'in genel görelilik kuramını inceleyiniz.
  • kibritsuyu  (18.03.20 03:58:46) 
Kütlesi neden yok? Işığın parçacık içerdiği kanıtlanmamış mıydı? O parçacıklar neden kütlesiz? Muhalefet için değil cidden soruyorum.

@egokalp not kısmını biraz daha açıklar mısınız? Tam anlayamadım.

@kibritsuyu karadelikler ışığı çok az da olsa kütlesi olduğu için çekmiyor mu?


Ekleme: ben bana en mantıklı gelen şeyi de yazayım. Işık dalga+parçacık bileşimi bi yapıda olduğu, ama hızı da çok yüksek olduğu için kütle çekiminden az da olsa etkilenir diye düşündüm. Uzaya doğru gider ama doğru şeklinde değil, yay çizerek, yani bir miktar bükülerek.
  • galileo figaro magnifico o o o o  (18.03.20 04:19:00 ~ 04:39:04) 
Işığın kütlesinin olmadığı doğru. Ama @egokalp ve @kibritsuyunun verdiği cevaplar doğru değil.

Işık "yer çekiminden" etkilenir.

Yer çekimini tırnak içinde yazmamın sebebi şu: yer çekimi diye bir şey yok. Bu çekim izafi bir kuvvet. Aslında olan şu: Kütlesi olan her cisim uzayı (doğrusu uzay-zaman) büker (dünya dahil). Uzay büküldüğünde ışığın düz gidebilmesi mümkün değil. Bükülmüş uzayda ışık da bükülmüş görünür. Buna kütleçekimsel mercek etkisi denir.

Tekrar ediyorum dünya ışığı büker.

Kütlesi olmayan şeyi bükmez demek görelilik ile tamamen ters düşüyor. Dünyanın kütlesi zamanı bile büküyor :) Dünyada zaman, uzay boşluğuna göre ya da kütlesi daha az olan bir gezegene göre daha yavaş akar.
Bu mantığa göre zamanın da kütlesi var :)

Yani, sorunuza tam olarak "şu olur" cevabını veremem. Bunun için hesap yapmak gerekiyor. Bir formülü mevcut. Ancak ışık kaynağından dümdüz olarak uzaya gitmez. Tahminen sırtınıza da gelmez. Bu kadar bükebilmesi için dünyanın kütlesi yeterli değil.

"Kütlesi neden yok? Işığın parçacık içerdiği kanıtlanmamış mıydı?"

- Hayır ışık parçacık içermez. Zaten kütlesi olan hiçbir şey ışık hızına ulaşamaz. Işığın bir kütlesi olsaydı zaten evrensel hız limitini ışık hızı olarak tanımlamazdık.
Işık foton adı verilen paketçiklerden oluşan ve hem dalga hem de parçacık özelliği gösteren bir yapıya sahip. Bazı durumlarda dalga, bazı durumlarda ise parçacık GİBİ DAVRANIYOR. Hangi durumda hangi davranışını göstereceğini sadece deney yaparak ve gözlemleyerek anlayabiliyoruz. Hatta gözlemlemediğimiz durumda ışık dalga gibi davranırken, gözlemlediğimizde parçacık gibi davranabiliyor.

Bunun için bkz: çift yarık deneyi (young deneyi) ve bkz: kuantum fiziği

Daha 50 paragraf yazabilirim bu konuda ama şimdilik bu kadar yeter. Sorun olursa zevkle devam etmek isterim.

Not: Fizikçi değilim. Konunun uzmanı da değilim. Ama ışığın kütle tarafından büküldüğünden eminim.
  • himmet dayi  (18.03.20 09:24:43 ~ 09:38:46) 
Şunu da ekleyeyim. İkiz Kuasar diye araştırma yaparsanız, aslında tek kuasar olan ancak dünyadan iki farklı kuasarmış gibi görünen bir şey var. Işık büküldüğü için böyle bir durum oluşuyor. Bunu araştırmak daha aydınlatıcı olur.


  • himmet dayi  (18.03.20 09:30:49 ~ 09:39:23) 
Açılın!
Sorunuzun cevabı tam olarak bu videoda: m.youtube.com

Işık kütle çekiminden etkilenir ama dünya'nın kütlesi bunun için çok zayıf kalıyor. Bir karadelik üzerinde söylediğiniz şey mümkün olabilirdi.
  • archmage mahmut  (18.03.20 13:40:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.