Coğrafya ( gece-gündüz ) İle İlgili Soru

Sorum sadece benim merakımla ve cahilliğimle alakalı, ama ben yine de derdimi anlatmaya çalışayım. Güneş etrafında gerçekleşen bir tam tur sonunda, Dünya’da gündüzün görüldüğü toplam alanın, gecenin görüldüğü toplam alana oranı nedir?

Ben bile ne sorduğumu tam anlayamadığım için, sorumun farklı bir versiyonunu daha ekliyorum. Şöyle de diyebiliriz:

Bu tam tur boyunca, Dünya üzerindeki, gece ve gündüzün görüldüğü alanları sürekli olarak ölçsek (1 sn aralıklarla diye uyduralım mesela) ve bunun grafiğini çizsek, bu iki grafiğin altta kalan alanlarının oranı nedir? Fark çok az olduğu için ihmal mi edilir yoksa aradaki değer? Eğer böyle bir fark varsa ve ihmal ediliyorsa, kimdir bu ihmal edenler vs. vs.

Not: Yeryüzü şekillerinin vs. etkisi ile “toplamda gecenin görüldüğü alanların” daha fazla olacağını düşünsem de, emin olamadım. Ve herhangi bir değere ulaşamadım ( çok da araştırma yapmadım doğrusu hehe)

Ben soruyu anladım galiba.

Herhangi bir zamanda, Dünya'nın %50'si güneş tarafından aydınlatılır diyor internet. Gündüzü direkt bu sayıyorsak sorunun cevabı 1:1, yarısı gündüz, yarısı gece.

www.quora.com
study.com
www.quora.com
"Barring the exception of solar eclipses the earth is always exactly half in daylight and half in darkness."
  • kobuzchu kiz  (11.03.20 16:08:10)
yarı yarıya denebilir.
edit:kırılma vs gibi şeyleri ihmal ettim

  • basond  (11.03.20 16:15:38 ~ 16:16:09)
Cevaplar için teşekkürler. Quora’daki konular beni %50 (yarı yarıya) aydınlattı diyebilirim hehe (Ben de soruyu basit tutmak için hiçbir detay eklemedim ama, aklıma gelmeyen noktalar da varmış).

  • kusmakla kusamamak arasindaki ince cizgi  (11.03.20 16:37:41)
Dediğin şeyi anladım. Fakat 1 seneyi neye göre tanımlamana bağlı oluyor. Şu videoda youtu.be tropical(solar) year ile sidereal year farkını anlatmış. Kullandığımız miladi takvim 1 seneyi solar year'a göre alıyor. Sidereal year ise dünyanın 1 noktadan aynı noktaya tekrar geldiği süre. Fakat bu ikisi aynı değil, çok küsüratlı farkları var.

Şimdi bu iki takvimi de günlere bölersen şöyle bir fark çıkıyor:

encrypted-tbn0.gstatic.com

Burda ise articles.adsabs.harvard.edu ortadaki paragrafı son cümlesine bakarsan 365 günde dünya 366 kez ekseni etrafında dönmüş oluyor diyor. Yani benim anladığım o resimdeki küçük açıdaki alan senin dediğin gibi güneşi daha çok almış olan alan oluyor. Çünkü sen ölçümü solar olarak yaparsın.
  • kedili bisiler  (11.03.20 16:51:36)
@kedili bisiler, açıklama için teşekkürler. Aslında ilk sorumda senin bahsettiğin karışıklığa düşmeden, ama aynı zamanda da basitçe anlatmak için özellikle “bir sene” yerine, “bir tam tur” tabirini kullandım. Ama gel gör ki, alttaki sorumda “bir sene” diye nitelendirmişim (şimdi düzelttim).

Bahsettiğin konuyu (isimleriyle olmasa da) hafiften biliyorum aslında. İşin aslı, sorduğum soruyla direkt alakalı bir şeyler okudum sanki ben eskiden. Ya bu konunun kendisi ya da bu konuyla alakalı çok değişik, ilginç (efsunlu? :P) bir durum vardı sanki (Yanlış veya gereksiz parlatılmış bir populer-bilim mevzusu da olabilir; benim uydurmam da). Neyse, çok uzattım.
  • kusmakla kusamamak arasindaki ince cizgi  (11.03.20 17:53:26 ~ 17:54:32)