Coronavirus vakasında şehir belirtilmemesi doğru mu?

Bana doğru gibi geldi, siz ne düşündünüz?

Yüzde 90 İstanbul olur diye düşünmüştüm. Bakan açıklamadı ama Cnntürk ağzından kaçırmış İstanbul olduğunu.

  • hair freak  (11.03.20 01:53:07)
Yanlış. Millet kaldıkları otelleri bile açıklıyor ki oradan geçenler önlem alsin. Eksiye biri yazmış, birden çok sehirde rastlandığı icin gizliyorlar diye.

  • prizmatik  (11.03.20 02:18:31)
Finlandiya'da hastaların şehrin hangi bölgesinde oturduğu, hangi hastanede kontrol edildikleri, nerede kontrol altında tutuldukları (ev, hastane) ve nasıl bulaştığı (direkt seyahat ise ülke adı, eş dost aracılığıyla) her gün açıklanıyor.

Bence doğru olan bu.
  • bruce mclaren  (11.03.20 02:23:52)
Açıklanmasa bile umarım bu kişinin geldiği uçaktaki yolculara falan ulaşılacak?? Tabii sonrasında toplu taşıma kullandıysa metrobüse marmaraya bindiyse geçmiş olsun...

Bence şehir adı verilmemesi yanlış bu arada.
  • hair freak  (11.03.20 02:25:09)
Sorumlu devlet kurumları virüs konusunda şu ana kadar ciddi davrandılar. Dolayısıyla bence karı zararı düşünülerek yapılmış bir hamle. Yani hastanın erken tanılandığı ve evinden başka toplu ortamlara girmediği düşünülerek vs. yapılan değerlendirme sonucu söylenmemesine karar verilmiştir. Bir veya birden fazla cluster oluşumu durumunda tabii ki singapur vs. gibi infografik, canlı harita işine girilmeli.

  • Herkesefendi  (11.03.20 05:13:25)
Doğru olmadığını düşünüyorum. Şeffaflık vurgusunun yapıldığı bir açıklamada hastanın sadece erkek olduğunu söylemesinin şeffaflıkla nasıl bir bağlantısı var anlayamıyorum.

bu açıklama beraberinde bir çok soruyu da getiriyor. bu soruların cevaplanması hasta mahremiyetini ihlal eder mi? Bilmiyorum. Ama sanmıyorum.

Hasta hangi ülkeden hangi tarihte geldi?
Hangi ulaşım aracıyla geldi?
Kaç yaşında?
Hangi şehirde?
Hangi hastanede karantina altında?

Bu bilgiler alınacak önlemlere faydalı olur. Ama bu bilgilerin gizli tutulmasının birkaç mantıklı açıklaması var.

- Birden fazla şehirde aktif vaka var ve kontrol dışına çıktığı için bütün ülkenin önlem alması gerekiyor.
- Hastaneler olası kontrol yığılmalarına hazır değil ve herhangi bir önlem alınmadı.
- IMF'den kredi almak için tiyatro oynanıyor.
  • himmet dayi  (11.03.20 09:23:27)
Kişilerin gebelik durumunu ailelerine sms atan bir kurumun "IMI HISTI MIHRIMIYETİ" demesi komedi. Büyük ihtimalle büyük şehirlerden birinde. insanların toplu göç vs. yapıp ekonominin canına okumasından korkuyorlar. Düşünsene hasta atıyorum İst. da zincirlikuyuda yaşıyor olsun. metrobüs hattında olan herkes panikten ne yapacağını sapıtır. Yoksa mahremiyet falan fasafiso işler. milletin ne derece panik olabileceğini bildiklerinden bu da başka bir önlem.

Zaten daha dün diyordu, ülkeye girmiş olma ihtimali çok yüksek diye. Bu vaka ne ilk ne son olacaktır. Sonuçta çılgın miktarda insan yurt dışına gidip geliyor. e virüsün kuluçka süresi var. Havalimanında sonuçta her ayak basana tahlil de yapamazsın. Gayet sağlıklı girip kuluçka süresi sonrası hastalanan insan da olabilir. Yani özetle şu an pozitif çıkan vakanın şehri mühim değil. Herkes risk altında, bakanlıkta bunu kabul ediyor. Şahsi önlemleri almaktan başka bir seçenek yok. Ne kadar sevmesem de bakanlığın önlemlerini yerinde buluyorum. Çünkü hastalıktan daha ziyade panik durumu daha bulaşıcı ve tehlikeli. Bu hastalık atlatılamaz bir hastalıkta değil. Herkes 2 bina yanında ki insanmış o pozitif çıkan kişi gibi önlem almalı. Çünkü öyle olsa da değişecek bir şey yok.

Panik olmadan halk sağlığı prensiplerinin uygulanması şart.
  • ManikD  (11.03.20 09:33:42)
2-3 hafta önce bir arkadaşımın hastasında corona pozitif çıkmış (covid 19 değil, eski ve bilinen corona strain'lerinden biri) ve (olay devlet hastanesinde yaşanıyor) odadaki diğer hastalar bunu bir şekilde öğrenince adamı linç edeceklermiş neredeyse. Güvenlikle, doktorlarla zor çıkarmışlar hastayı.

Makul bir ülkede yaşasak ne kadar şeffaflık o kadar iyi derdim ama insanımız iyiden iyiye delirdiği için söylememeleri daha uygun gözüküyor bana da.
  • kobuzchu kiz  (11.03.20 10:33:09)
bu is korede son bir hafta icinde bulundugu yerler dahil aciklama seklinde gidiyor. telefonlara mesajla gidiyor o bolgede bulunanlara. internetten yayinlaniyor. ayni yerde bulunanlar temasa gecme ihtimali olanlar evden cikmasin, yetkililerle temasa gecsin vb. nedenlerle.

bence dogru olan bu. bu sekilde bulasmis olabilecek insanlar da bir sekilde kendilerini izole ederek yayilmasini onleyebilirler.

ama yukarda verilen ornege bakarsak da aciklandigi an hasta kisinin gittigi yerler dezenfekte edilmeden once yakilir gibi. bilemedim.
  • gel gel sarisinim sag yap gel  (11.03.20 11:48:13)