[]

Karantina koşulları hakkında bilgisi olan var mıdır?

Merhaba,

Kardeşim tezi için İtalya'ya gitmişti ama malum karantina durumu söz konusu olduğu için geri dönmenin yollarını arıyoruz.

Dışışleri Bakanı İtalya'dan gelmek isteyen vatandaşların getirilebileceğini ve 14 günlük karantinaya tabi tutulacaklarını söyledi.

Bu noktada karantina koşulları hakkında bilgisi olan var mıdır? Herhangi bir tanıdığı kimsenin hikayesini duyan ya da daha da iyisi bizzat sektörün içinden bilgi verebilecek kimse var mıdır?

Şu an evde sessiz sakin oturuyor ama dışarı çıkmak demek virüsle karşılaşma riski demek. Kardeşimde şu an herhangi bir hastalık yok ama birlikte uçağa bineceği kişiler taşıyıcı olabilir. Geldiğinde koşullar ne olacak, bunlar da çok önemli. Nasıl bir risk alıyoruz, bilmek istiyorum.

Yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim.

 
İtalya'dayım. Sorun olacağını sanmıyorum. Alışverişini yapsın ve evden çıkmasın. El temizliğine özen gostersin. Ama "kafam rahat degil, donecegim" falan diyorsa isterse gelsin. Yani evde oturmanin can sikici olmasi disinda felaket bir durum yok. Sadece kurallara uysun ve dikkat etsin. Ders calisabilecegi ortam varsa iyi bile olabilir. Kuzeyde degilse zaten siz de dert etmeyin hic.


  • prole  (10.03.20 14:25:04) 
Resmi bir bilgi var mıdır bilmiyorum ama italyan vatandaşı olmayanların iş, sağlık veya ailevi sebepleri olduğu sürece ülkeden çıkabildiklerini duydum. hatta ekşisözlük'te bir yazar yarın Roma'dan münih'e oradan da istanbul'a uçağı olduğunu yazmıştı. eğer o sıkıntı olmadan gelebiliyorsa kardeşiniz de aynı şekilde gelebilir diye düşünüyorum. takip etmekte fayda var


  • Tam1Hi0n3  (10.03.20 14:26:03) 
Ek olarak: biz öğrencilere zaten iki hafta once mail gedi "donmek isteyenlere yardimci olacagiz" diye, her iki taraftan da. Ancak su an mesele egitim kurumlari hiyerarsisi disinda. Sehirlerden cikisa belirli kosullarda izin veriliyor. Bu nedenle cikis oncesi kan testi yaptirmasi, ardindan gerekli izni almasi, sonra havaalaninda karantinaya alinmasi gerekebilir. Su an halen ucak olmadığı icin reel durumu goremesek de bunu en iyi okulda ogrenebilir. İdari birimler calisiyor. Arayip sorsun.


!!! Ayrıca orada kalması genel sağlık açısından da faydalı. Yani her ne kadar düşük bir ihtimal gibi gözükse de hastalığı almanya'ya oradan da türkiye'ye taşıma ihtimali var en ufak bir ihmalde. Mevcut karantina hali çok uzun sürmeyecektir. Ortak iyi için bazen fedakarlık yapmamız gerekebiliyor.
  • prole  (10.03.20 14:33:26 ~ 14:51:00) 
@prole ve @Tam1Hi0n3 cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim.

ben de evde kaldığı sürece bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama sürecin belirsizliği sebebiyle gelmek istiyor.

Münih üzerinden bir arkadaşı çıktı yola. Çıkışlarda sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum ama aktarma yapacağı ülkeden içeri alınacak mı, o da kafa karışıklığı. Münih'ten baktık biz de, aktarmalı gelmesi için. Fakat arada 12 saatlik bekleme süreleri var. Şahsen havaalanında o kadar süre duracağına gelmemesini tercih ederim.

Bakalım, alternatif güzergah arıyoruz.
Eğer Bakanlık yardımıyla gelirse karantina koşulları neler, o bilgiye ulaşmak hala çok zor.
  • zephyrantes  (10.03.20 14:46:55) 
bu arada şöyle bir bilgi buldum, faydası olabilir:

www.thelocal.it
  • Tam1Hi0n3  (10.03.20 14:53:25) 
geçen gün tesadüfen şunu izledim meraktan;
youtu.be
fikir verir belki.
  • Phoebe  (10.03.20 15:40:03) 
Bakın burada iki gün önce İtalya'dan gelmiş ve dediğine göre karantina girmiş birisinin videosu var. Tam sizin durum sanırım.

www.youtube.com
  • messor  (10.03.20 15:50:04) 
@Tam1Hi0n3 link için çok teşekkür ederim, ilettim kendisine. baya açıklayıcı bilgi var. elleriniz dert görmesin :)

@Phoeb ve @Tam1Hi0n3 video için çok teşekkür ederim. buna benzer bir şeye ihtiyacım vardı. Gördüğüm kadarıyla Bakanlık yardımıyla da dönse kendi imkanlarıyla da gelse karantinaya alınacak. bakalım, göreceğiz.
  • zephyrantes  (10.03.20 16:22:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.