[]

Canon 600d video çekimi ile ilgili

Bu kamerayla bir kısa film çekeceğiz ama bazı sorunlar var bunları halledemezsek başka kamera bulacağız.

Üzerindeki kit lens 18-55 bir kere çok kötü, bu yüzden lensten mi kameradan mı bilmiyorum ama videolarda yeterince netlik olmuyor, focus yapsam da. Yakın plan hariç. Bu yüzden bunu tam kesinleştirmem gerek, lens mi kamera mı sorun?

Lens sorunsa eğer, ben 35mm lens kullanmak istiyorum ama Canon 35mm biraz pahalı, alternatifi var mı bunun, veya kiralayalım mı lensi? (ve bunun dışında hangi lensleri önerirsiniz)

Son olarak da şunu sorayım, steadicam de gerekli bize. Neewer steadicam var ucuz ve çok satılıyor. ve youtube'da da birçok incelemesi var, kullananlar öneriyor çoğunlukla. Yalnız, dengelemek ve kullanmak zaman alıyormuş. www.amazon.co.uk
Sizce bunu alıp kendimi geliştireyim mi(500 tl civarı) yoksa steadicam de kiralayalı mı? (bu durumda steadicam'e öğrenene kadar çok para gdecek ama)

 
Netlik dediğin şey netlik değildir bence. Makinede sağ üstteki butona nasıl 10x bakarak focus yaptığında net görünüyorsa nettir.

Senin demek istediğin bitrate problemi bence. Fullhd çeken ve h264 codeciyle kaydeden 5dmark3 dahil hepsinde bu sorun var. Dar açıda detay az olduğu için kurtarıyor, ama geniş açıda fazla detay çamur gibi oluyor. Orman, şehir manzarası vs çekersen mesela.

Bu yüzden kameranı tanıyıp ona göre çekim yapman lazım. Ya 4k makine bulacaksın, ya 10bit veya raw fullhd çeken makine bulacaksın(blackmagic pocket) veya bununla pek geniş açı çekmeyeceksin.

O glidecam tarzı şeyler yine kullanana bakıyor. Eli iyiyse güzel sonuç çıkar diğer türlü çıkmaz. Gimbal kiralamak daha temiz çözüm.

Eğer canondan gidecek ve tek lens kullanacaksanız tamron 17-50 f2.8 bulmanızı önerim.

Diğer türlü manuel samyang kiti 35-50-85 vs çok tatlı olurdu ama kiralayacak paranız yok sanırım.

Bence magic lantern kurulu 5dmark3 bulup raw çekme işine girebilirsiniz. H264 vs raw diye arat vimeoda youtubeda. Bitrate her şeyi değiştiriyor.
  • nhk ni youkosu  (08.03.20 14:53:23) 
Hocam muhtemelen ilk filminiz. O yüzden elinizdekilerle çekin derim.
Lens yatırımı pahalı bir şey ve sonu yok. 18-55 hikaye anlatmak için yeterli bir lens. 35mm alırsanız tek başına yetmeyebilir.

Linkte attığınız steadicam'in pek fazla işe yaradığını düşünmüyorum. Zhiyun gimbal alabilirsiniz 2. eli 1500 lira. Bir günde kurulumunu kullanmayı öğrenirsiniz. Veya günlük 150 liradan kiralayabilirsiniz tercih sizin.

Bence asıl dikkat etmeniz gereken şey ses kaydı. Ses bence görüntü kadar önemli fakat kimse önemsemiyor ta ki kurguya oturana kadar.

Teknik kısmı tabii ki önemli fakat güzel hikaye anlatan teknik açıdan sorunlu bir filmi tersine tercih ederim.
  • y e k  (08.03.20 15:20:25) 
@y e k, ne yazık ki 18 55 ve 600d bir önceki cevapta belirtildiği gibi bitrate sorunu var, ben netlik sorunu sanıyordum. Ama ben yine de medium shot larda 600d yi kullanmalı mıyım sizce, 35mm lens bularak?

bu arada 35mm istememin sebebi 50mm çok dar ve 35 eski Hollywood un standart açısı, filmi 1.37:1 çekmeyi düşünüyorum hatta.

Elektronik gimbal lar biraz fazla robotik geliyor bana, onun yerine profesyonel steadicam kiralayabilirim?
  • birazdaha  (08.03.20 17:15:01) 
Şuna bir göz atın derim
youtu.be

Steadicam gimbal varsa iyi olur tabii ama yoksa da mesele titreşimi önlemek. Rig yapma bütçeniz yoksa makineyi ağırlaştırmanız lazım. Böylece rahatsız eden titreşimden kurtulabilirsiniz.

Sese ve ışığa önem verin +1 onların da ucuz çözümleri var, beyaz karton, alüminyum folyo kullanmak vs. ışık için.

Işık yapalım derseniz de şu iş görebilir
youtu.be

Bu arada istanbuldaysanız hayyam pasajını bi dolaşın, 2. El ürünlere göz atın.
  • senolll  (08.03.20 18:19:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.