klonlama hakkında birkaç soru...

dolly'nin klonlanmasını arastırdım da aklıma bir iki soru takıldı:

1. bir koyunun memesinden alınan verici hucre neden dogrudan tasıyıcı annenin uterusuna yerlestirilemiyor da yumurta hucresinin sitoplazmasına ihtiyac duyuyoruz? tasıyıcı annede yumurtanın gelisimi icin yumurta hucresi sitoplazması mı gerekli? diger taraftan da meme hucresinin cekirdegi yeni birey olusturmak icin en iyi genetige sahip deniyor. bu nedenle mi bunları birlestiriyoruz?

2. ikinci olarak meme hucresinden alınan cekirdek kullanıldıgından meme hucresi cekirdegi ile yumurta hucresi sitoplazmasını birlestirdigimizde olusan kromozom 2n oluyor degil mi?

3. disi degil de erkek klonlansaydı bir erkegin meme hucresinin cekirdegi ile baska bir erkegin sperm hucresinin sitoplazması elektro sok ile birlestirilip tasıyıcı annenin rahmine mi konacaktı?

4. klonlamanın insanlara ve insanlığa ne gibi faydası olur? bunu ileride yapmak mümkün olur mu sizce?

klonlama şu an teknik olarak mümkün ama etik ve suistimala açık olduğundan yasak. çinde geçen yıllarda bir adam yaptı sonra hapse falan attılar başı belaya girdi. gizli gizli yapılıyordur belki bir yerlerde. atom bombası gibi bu olay. yapabiliyor olmamız, yapmamızı gerektirmiyor algısı var şu an dünyada.

  • kelepir  (08.03.20 12:01:32)