teşhis konulamayan yorgunluk

merhaba dostlar.

yaklaşık 4-5 yıldır teşhis edilemeyen bir yorgunluk, uyku problemi yaşıyorum.

8-10 doktora gittim, özel ve devlet hastanesine...

kan testi yapılıyor, değerler normal bir şeyin yok diye gönderiyorlar.

en son uyku ile ilgili bir test yaptılar, uyku apnesinden şüphelendi göğüs hastalıkları uzmanı o da değilmiş.

benzer durumu yaşayan bir arkadaş olabilir mi diye yazıyorum.

ilk defa 5 yıl önce iş değiştirdiğim sırada başladı. sabah gözümü açamıyordum.işyerinde koltuğa oturunca bir halsizlik, kafamda bir uyuşukluk, düşünme kabiliyetimde zayıflama, performans kaybı, sanki bulutların üstünde yaşıyordum, sanki alkol tüketiyorum çakır keyif kafadayım.

doktorlara gittim, hepsi psikiyatri dediler.
gittim konuştum, psikiyatri bir sorununuz yok ki dedi.

yine doktorlar, son 3 yılda beyin emarları, ekg, nörolojik konsültasyonlar...
hepsi sıfır.

sinirli ve gerginim. eşime bazen patlıyorum suçu olmadığı halde.
normalde bazı günler iyiyim ama çoğu zaman yorgun. özellikle zihinsel olarak yorgunluğu hissediyorum.
işte bir çok hata yapıyorum. sürekli kontrol ediyorum fakat kontrol ederken de atlıyorum. kariyerim çok iyi giderken son 5 yılda rolantiye geçtim.

bu sabah kolumu kaldıramıyordum. bacaklarımda bir yorgunluk vardı. sanki gece futbol maçı yapmış gibi. uykulu bir halim var oysa 6,5 saat uyudum.

fikirlerinizi rica ederim. teşekkürler.

not: 1 haftadır çay çok az, kahve hiç içmiyorum.

Anti tpo anti tg değerlerinize buna bağlı olarak selenyum ve iyot seviyenize baktılar mı hiç? Tiroidler ne durumda?

  • sta  (07.03.20 10:54:41)
tiroid degerlerine baktilar mi? sinir tiroidler dogru calismadiginda olabiliyor
b vitamini seviyeleri nasil? beslenme durumu nasil? herhangi bir fiziksel aktivite, spor vs var mi?
magnezyum (badem) ve potasyum (muz) dusuklugu de bilissel sorunlara yol acabiliyor
yas kac? 35 ve sonrasi icin daha kolay yorulma vs bence normal
  • azeroth  (07.03.20 11:00:24)
belki ruhsaldır...terapiyi deneyin

  • gadlemler  (07.03.20 11:03:17)
sigara?

  • selam  (07.03.20 11:06:06)
sigara kullanmıyorum 5-6 yıl oldu.
alkol ayda 1-2 sefer 1-2 bira maks.

tiroide bakıldı normal değerlerdeydi.

magnezyum yada potasyum sürekli tüketiyorum.

terapi için psikiyatriste gittim sizin sorununuz ruhsal değil dedi zaten norolojiye yönlendirdi onlar da bir şey bulamadı. beyinde tümor mu var ona kadar baktılar.

bu arada gece çok terliyorum, kanser miyim diye suphelendik, diyabet neler neler...
  • kulustur  (07.03.20 11:09:57)
Kalple ilgili bir şey olabilir mi?

  • hair freak  (07.03.20 11:12:46)
@hair freak

kalp benim de yeni yeni aklıma geliyor. kimse de kalp yok ama bir zamanlar sigara falan içtik. lakin çok spor yaptım.

kalp olması şundan son zamanlarda çok hızlı fiziksel olarak yoruluyorum. ona bir baktıracağım. teşekkurler.
  • kulustur  (07.03.20 11:38:47)
Ciddi bir durum olsa illa ki tam kan testlerinde patlak veriyor. Bence sizinki tamamen psikolojik bir durum. Doğru düzgün etrafınızda tavsiye edilen bi psikoloğa gidin diye öneririm. Psikoloğunuz gerekirse psikiyatriye yönlendirir zaten.

  • superfluid  (07.03.20 12:39:48)
doktor değilim, ama metal zehirlenmelerinin kronik yorgunluğa yol açtığıyla ilgili çalışmalara rastlamıştım. metal testleri yaptırdınız mı?

  • opucuk baligi  (07.03.20 13:18:12)
Gluten ile ilgili bir durum olmasın?

  • komando kani var bende  (07.03.20 13:21:43)
opucuk baligi,

düşündüm fakat 5 yıla yaklaşan bir şey olması, bir de ağır metal içerene kokoreç ton balığından bile uzak dururum, evin çevresinde baz istasyon olduğunu bilsem taşınırım. o yüzden bu şıkkı eledim. teşekkurler.
  • kulustur  (07.03.20 13:41:26)
gluten düşündüm fakat test yaptırmadım ona da bakalım. teşekkurler.

  • kulustur  (07.03.20 13:42:06 ~ 20:46:27)
tatillerde çalışmadığın zamanda da aynı problem devam ediyormu bir değişim (daha az yorgun hissetme vs.) gibi bişi var mı? iş yeri stress'i falan da olabilir, stress tehlikeli bişi çünkü.

  • selam  (07.03.20 13:56:53)
göz kuruluğunuz veya eklem ağrınız varsa bunları da belirtip dahiliyeye başvurabilrsiniz.
otoimmün, tiroit, demir eksikliği veya fibromiyalji olabilir test yapılması gerek

  • lesfeuillesmortes  (07.03.20 14:01:55)
Kardesim bu illetin adi CFS
Cronic Fatigue Syndrome. Kronik yorgunluk sendromu. 10 yil cektim. Antidepresanla gecti. Iyi bir psikiatriste git.

  • tunaktunaktun  (07.03.20 15:09:08)
bahar geliyor, bisiklet turu yada hızlı yürüyüş gibi aktivitelere yönelin.. hem stres atarsınız hem de dayanıklılığınız artar.. düzenli spor yaptıkça insanın dayanıklılığı gerçekten artıyor.. haliyle gün içinde yorgun hissetmez oluyorsunuz..

  • strobist  (07.03.20 16:11:18)
beslenmeniz nasıl? Sindirim sisteminizle ilgili olma olasılığı var. Şekerli gıdalar bağırsaktaki zararlı mantar bakterileri çoğaltır, bu da dediğiniz gibi sabahları alkol almış gibi yorgun ve zihninizin bulanık olmasına neden olabilir. Hatta bu bakteriler şekeri parçalayarak alkole dönüştürebilirler.
İnternette "gut bacteria producing alcohol" diye aratıp çıkan sonuçlara bir göz atın.
Bunu önlemek için şekerli gıdalardan uzak durmalı, fermente gıdalar almalısınız. Ev yoğurdu, ev turşusu, özellikle kefir probiyotik açıdan zengin gıdalardır. Eğer bunlardan yemiyorsanız beslenmenize bunları ekleyin ve dediğim gibi şekerden ve paketli atıştırmalıklardan uzak durun.
  • rubydark  (07.03.20 16:49:08)
açıkçası beslenmem çok iyi değildi ama normaldi. abartı abur cubur yemiyordum. çikolata bir tek eğlence kaynağı idi. onu da kestim ama değişen büyük bir şey yok. kahve çayı kestim. salataya, sebzeye, ete başladım. bunlar dışında yemiyorum. ekmek haftada bir iki sefer. bulgur yiyorum. bazen pilav.

psikolojik olduğuna inandırdılar, ben de inandım fakat bir taraftan fiziksel bulgular da güçlü. hangi psikolojik hastalık çalışmayı işimi çok sevmeme rağmen konsantrayon bozukluğu veya iş başında deli uyku getirebilir. gece fena terliyorum. bazen parmağımı kaldırmak istemiyorum. evliliğim iyi, kariyerim son 4-5 yılda kötüye gitti ama sorun değil. bilmiyorum.
  • kulustur  (07.03.20 20:45:43)
tüm yorumları okumadım ama şöyle çok düz bi tavsiyede bulunabilirim, ağırlık kaldırın. koşu bandı falan demiyorum. baya squat bench press içeren haftalık 3 gün yeterli olur. sürekli uyuşukluk hali var sizde ve bu psikoloji sizi esir almış. o yorgun halinizle ağırlık kaldırsbildiğinizi kendinize bedeninize psikolojinize gösterin, gücünüzü görün. sonra işlerin yoluna gireceğini umut ediyorum.

  • kapti  (07.03.20 22:16:30)
muhtemelen depresyon hocam, geçmiş olsun. daha iyi bir psikiyatriste gidin.

  • plutongezegendegilmi  (07.03.20 22:32:27)