Bisikletten anlayanlara soru

Elimizde 7 vitesli bir bisiklet mevcut.
Bu kullanırken bir sorun olmamakla beraber, sol pedaldan gırç gırç diye bir ses çıkarıyordu.
Geçtiğimiz haftalarda bu pedalı tutan kol gevşedi. Olayı daha fazla araştırınca vidayı elimle sökebildiğimi ve pedalın çıkabildiğini keşfettim.
Şimdi bu sol pedal kolunu değiştirsem ve vidayı da sıksam bu olay biter mi? Konuyla ilgili tecrübesi olan var mıdır?

Kol değişirse sıkıntı kalmaz. Kol, gectiği yere tam oturmamaya başlar. Her pedal çevirdiğinde oynayarak üzerindeki somunu gevşetir. Ne kadar sıkarsan sık, iki pedal çevirince o somun gevşer. Kol değişince sorun kalmaz

  • rezilrusfaadam  (06.03.20 22:08:48)
teşekkürler. peki kol ile göbek dediğimiz yer (kolun gövdeye temas ettiği yer-aksın tam önü?) arasında mesafe şu an yok gibi. bu kolu değiştirince normale döner mi?

bu bottom bracket ya da göbek kısmının değişmesi gerektiğini söyledi birisi. o yüzden emin olamıyorum. bu bottom bracket'ın ne olursa olsun bu pedalı bırakmaması mı lazımdı?
  • ozdek  (06.03.20 22:13:01 ~ 22:16:16)
Birbirlerine dört köşeli bir bağlantı ile geçerler. Genelde koldaki dört köşenin içi genisler. Diger uzantı başta darken, iceri doğru kalınlaşır ama bu çokaz fatkedilir. Koldaki dört köşe genişledikce, kol ileri gider, tutunmaya calışır ama matrmatiği bozulmuştur artık, milim milim oynar her pedal çevirdiğinde. Bahsettiğin karşılık bozulmaz kolay kolay. Sadece kol değişimi kurtarır.

  • rezilrusfaadam  (06.03.20 22:23:23)
Pedal kolunun geçtiği kare uç (adı her ne ise) baştan dibe doğru genişliyor. Bu, kol bağlantısı genişlese bile somunu sıktıkça sorun çözülsün diye. Ama boşluk artarsa, kol dibe kadar gitse bile açığı kapatamaz. Dipteki en kalın nokta bile kolu sıkmaya yetmez.

  • rezilrusfaadam  (06.03.20 22:33:26)
Belki de kolun da değişmesine gerek yok, sadece pedalı tutan somun/civatayı sıkmanız da yetebilir.

Boşluk yok gibi dediğin yer kol ile ayna arası mı? Ha du bir dakka sol ise sadece koldur dişli aynakol sağdaydı. Evet neredeyse boşluk yok gibi durur, yakından bi foto atsan bakarız beraber.
  • John Bloor  (07.03.20 09:23:37)
170 mm bir crank alarak iş halloldu. diamond shaped imiş az kalsın yanlış alıyormuşum. yeni crank'i yerine koyunca aradaki boşluk falan hepsi gitti. şimdi somununu da sıktım muhtemelen 15-20 km sonrası tekrar sıkmam gerekebilir.

bu arada olayı tekrar yaşarsam ya da yaşayan olursa diye detaylı anlatmaya çalıştım. sadece somunu sıkmakla çözülmüyor aynen rezilrusfaadam'ın yazdığı gibi yine gevşiyor çünkü orada boşluk varken bunun orada durması çok zor. hatta imkansız. 5 pound'a hallettim tüm sıkıntıyı tabi soket tipi somun sıkıcı da almak zorunda kaldım ama o demirbaş.
  • ozdek  (07.03.20 14:32:40)