Sizce bu ırkçılık mı?

twitter.com

Çinli bir kız trene biniyor ve başka bir kadın onu görünce ağzını burnunu atkısıyla kapatıyor. Sonra Çinli kız yalandan öksürüyor kadının tepkisini ölçmek için. Bu sırada olanları videoya çekip Twitter’da paylaşıyor Çinlilere karşı ırkçılık yapılıyor diye. Ne düşündünüz?

Bence irkcilik degil

  • all girls dream  (04.03.20 17:32:11)
bence de değil.

  • brakgn  (04.03.20 17:36:54)
Irkçılık tabii ki, kız muhtemelen Çin'den gelmiş değil ki oranın yerlisi. Çin asıllı diye böyle bir şeye maruz kalması da ırkçılık haliyle. Zaten Çinlilere ırkçılık da demiyor, Çin asıllı bile olmayabilir, Uzakdoğulu olduğunu görüyoruz sadece.

Çin'den dün gelmiş beyaz biri öksürse kadın hiç öyle bir şey yapma ihtiyacı duymayacak.
  • whoosie  (04.03.20 17:38:43 ~ 17:40:09)
Eğer kız öksürmeden önce, daha kızı ilk gördüğünde sırf Çinliye benziyor diye ağzını atkıyla kapattıysa bariz ırkçılık.

  • crown  (04.03.20 17:40:01)
Yapmayın arkadaşlar ırkçılık böyle bir şey değil. Atıyorum tipi Nordik biri olsun trene ilk girince değil ama öksürünce çevredeki insanlar yine tedirgin olurdu, ya da takır takır italyanca konuşsa ve sonra öksürse. Buradaki ırkçılık her çekik gözlüyü çin/japon zannetmemizden kaynaklanıyor ama ırkçılık bence çok başka bir şey.

  • SiyamkedisiZorro  (04.03.20 17:43:25)
@SiyamkedisiZorro Konu öksürmesi değil, yazdığı twit. Bindiğinde kadının ağzını kapadığını, denemek için öksürüp kameraya çektiğini söylüyor.
Her Uzakdoğuluyu da mikroplu yerine koymak da ırkçılık oluyor.

  • whoosie  (04.03.20 17:45:28 ~ 17:47:10)
ırkçılık. kız daha öksürmeden atkıyla ağzını, yüzünü kapamış. aynı şey size yapılsa siz de kötü hissederdiniz.

  • makinelere tapan adam  (04.03.20 17:50:18)
bu ırkçılıksa hastalıktan geberek.
neresi ırkcılık arkadaş.

nasıl duyarcısınız anlamadım.
ırkcılık değildir.
  • sizofren06  (04.03.20 17:58:35)
daha öksürmeden sırf Asyalı fenotipinde diye yüzünü kapatmış. Aşşırı net ırkçılık.

  • nundu  (04.03.20 18:01:08)
Gordugu gibi tepki veriyorsa net irkcilik, lami cimi yok… oksurmeye herkes tepki verebilir...

  • hewit  (04.03.20 18:01:21)
Dünyayı tehdit eden bir hastalık var ve bu Çin den çıktı.
Tepki Çinli olduğu içi. Değil, Çin den yeni gelmiş ya da Çin den yeni gelmiş biriyle teması olmuş olma ihtimali diğer herkesten daha çok olduğu için tedbir alıyor. Bu ırkçılık değil.
Aynı şekilde elinde bir pankart olsa ve az önce wuhan dan geldim diye yine aynı tepkiyi alırsın
  • kisa  (04.03.20 18:41:56)
Irkcilik. Kaldi ki herkes irkcidir ama gostererek yapmak ayrica ayiptir.

  • bir varmis bir yokmus  (04.03.20 19:02:29)
Irkçılık olması için ırkı yüzünden bir tepki almalı. Buradaki tepki ırkı yüzünden değil, hastalık riskinin yüksekliğinden.

Ha, cinliyi gördü ve asyalilar pis kokar diye burnunu kapattiysa bu ırkçılık, arada fark var.
  • kisa  (04.03.20 19:37:42)
Irkçılık değil

  • basond  (04.03.20 21:37:42)
degil. sinir oldum bugun bu tivite. degil iste ya dunya etrafinizda donmuyo aq bi sakin olun.

  • aydonno  (04.03.20 22:36:29)
Irkçılık değil. Hastalık oradan çıktı ve kadın gebermek istemiyor. Özür dilerim ağzımı kapatacağım mi deseydi yani

  • lion de la Turquie  (05.03.20 17:40:24)