Ekonomik krizden dolayı kendiniz kısıtladığınız şeyler

2 sene önce rahatlıkla alıp/yapıp şimdi iktisatlı olmak adına almadığınız/yapmadığınız?

kesinlikle alkol. dışarıda viski tüketmiyorum artık, sadece evde. ve onları da yurt dışından free shoptan vs. temin ediyorum.

edit: nasıl unuturum tabii ki yurt dışı tatili!
  • Bruce  (27.02.20 15:22:02 ~ 16:03:16)
kıyafet

  • xdenizx  (27.02.20 15:23:27)
Ayakkabı, alkol, sinema. değmeyecek fiyatlara sahip hepsi.

  • mr goodnick  (27.02.20 15:25:46)
Dışarıda yemek.
Dışarıda içmek.
İçmek.
Dışarı çıkmak.
Daha ucuz gözlük camı mesela.
Bir de kıyafet, ayakkabı almıyorum neredeyse 1 yıldır.
Kitap yerine pdf okuyorum.
Kombiyi daha az yakıyorum.

Resmen ağzıma sıçmış. Net.
  • prole  (27.02.20 15:27:20)
Dışarıda alkolnet. Dışarıda alkol içince elim ayağım titriyor. Eskiden sürekli meyhaneye giderdik ve alkol gazıyla ''ben ödücem karışmayın beleş para zaten'' falan derdim. Şimdi meyhaneye özel bir şey yoksa gitmiyorum. Bara, dorock'a morocka gittiğimde evde viski içip kafayı kurtarıyorum, içeride en fazla 3 bira içip dalgama bakıyorum.

Kıyafet henüz öyle koymuyor bana ama evet pahalı.

anasını satim memlekette cigara bile pahalı ya. 100-150 liradan aşağı vermiyorlar 1 parmaklık şeyi. her şey çok pahalı.
  • eazy  (27.02.20 15:41:18 ~ 15:44:38)
sadece yurt disi tatilleri konusunda kisitliyoruz kendimizi. o da euro bolgesi ve vize isteyen ulkeler icin. euroya tepkiliyim şengen vizesi ucretine de tepkiliyim keza. onun disinda gunluk rutinimizden bir kesinti yapmadik ama zaten cilgin harcamalarimiz vs. yoktu. sadece yilda 5-6 defa yurt disi tatilimiz vardi yilda hice veya bire dustu :/

  • in vino veritas  (27.02.20 15:41:55)
alkolu eskiden hafta bir dışarda tüketirdim. artık ayda bir dışarda tüketiyorum. geri kalan evde tüketiyorum.
onun dışında başka kısıtladıgım olmadı.

  • sizofren06  (27.02.20 15:48:35)
alkol, dışarda yemek yeme tarzı şeyleri azalttım. her şeyi kısıyoruz. maslovun pramidinde bir kademe üste çıkamadan öleceğiz galiba. okuyup iş sahibi olup gündelik şeyleri bile düşünmek gerçekten hayattan zevk alma derecemizi kısıtlıyor.

  • mikahakkinen  (27.02.20 15:51:19)
alkol + yurtdışı tatili.

  • kanlakarisikyagmur  (27.02.20 16:25:27)
Spor salonu ve personal trainer konusunda vurdu en cok beni. Spor salonunun ucuzuna kaciyorum max mac fitin ucuz salonlari ve pt yok. Reformer pilates yapamiyorum mesela. Sacma ama spor konusunda vurdu en cok ekonomik kriz beni. Bi de pahali canta filan alamiyorum artik.

  • hindistan cevizi  (27.02.20 16:37:37)
Eskiden bütün seyahatlerimi uçakla yapardım ay otobüs tutuyor beni vs diye şimdi kırk yılda bir ucuz bilet düşerse ancak yapıyorum. Mekanda birden fazla içki içmiyorum, üstte bir arkadaşın yazdığı gibi kafayı kurtarmadan mekana da gitmiyorum.

  • amugochi  (27.02.20 16:44:01)
Eskiden daha çok birikim yapıyordum, artık yapamıyorum. İndirimleri takip etmeye çalışıyorum. Bunlar dışında çok fazla değişmedi aliskanliklarim.

  • sckxyss  (27.02.20 18:34:11)
Kiyafet harcamalari, yurtdisi seyahati.

  • stavro  (27.02.20 20:02:26)
dışarıda yemek içmek,
kılık kıyafet,
farklı şehirlere gitmek, tatil.

muhtelif sebeplerle aşırı tüketimim yoktu, kemer sıkmak benim yaşam tarzımdı.
geçen sene %30'a bu sene %60'a yakın zam aldım, artık kemer sıkmama gerek yok diye düşünürken baktım ki, hala aynı. tutumlu ya da dikkatli olmazsam ipin ucu kaçacak.
  • biseysorcaktim  (27.02.20 21:05:05)