hangi mama?

veteriner kedilerin sağlığı için aynı mamanın uzun süre kullanılmaması gerektiğini söyledi, değiştirilse daha iyi olurmuş. biz bir süredir nd kısır kedi maması veriyoruz (öncesinde royal canin). şimdi ne alsak bilemedim. matisse, proplan, felicia? var mı bir tavsiyeniz?

Micho falan vermeyin, iyi mamalar vermissiniz simdiye kadar. Hills ya da proplan verebilirsiniz.

  • veritaslibertas  (23.02.20 13:21:22)
tam tersine, sürekli mama değiştirmemek lazım aslında ama veteriner dediyse vardır bir bildiği diyelim.
bence yapılması gereken markayı değil, kullandığınız aromayı değiştirmek.
şu durumda n&d varken başka mama vermek anlamsız.
ama tavuklu verdiyseniz kuzuluya geçmek gibi değişiklikler yapabilirsiniz.
mesela ben tahılsız kuzulu yabanmersinli kullandım çok uzun süre, şimdi balkabaklı seriye geçtim n&d'de.
bu tarz değişiklikler yapabilirsiniz yılda 2-3 kere.
marka değiştirmek hayvanın sindirim sistemini çok yorar, çünkü n&d tahılsız kullanıyorsanız, proplanla tekrar hayvanın sistemine tahıl girecek mesela.
o yüzden 3-4 ayda bir markadan ziyade türünü değiştirin bence.
  • blatta hiberna  (23.02.20 14:03:50)
doğru söylemiş.
her markanin icerdigi vitamin ve mineraller farklı olabiliyor. besinden kaynaklı dengeli bir doygunluk saglamak acısından 4-5 farklı marka kullanilmasini tavsiye ederim.
sonuçta kediyi doğal ortamına birakirsak yediği sey de dogada bulduğu fare, ufak tefek baska hayvanlar vs. olmayacak mi? kedi dogada kendi fare yakalasa yediği her fare birbirinin aynisi (ayni oranda et, ayni oranda yag, ayni oranda kas) olmayacağı icin çeşitlilik iyidir.
baska bir açıdan kedinizi tek marka ve aromaya alistirirsaniz o marka teslimat sorunu yasadiginda, herhangi bir oranda icerigini değiştirdiğinde kedinize verecek baska bir seceneginizin olması lazim.

ayrica kedinizin sağlıgi icin kuru mamadan, tahil ve seker ihtiva eden mamadan uzak durun.
  • pilav  (23.02.20 17:27:12)
@pilav veterinerde her markanın içeriği farklı olduğundan değişiklik yapıp denge sağlamak lazım gibi bir şeyler söyledi zaten ama @blatta nın dediği gibi nd tavukludan somonluya geçeyim öyle bir değişiklik yapayım diye düşündüm aslında ama karar da veremedim..

  • ozgur bir kusun hatirati  (23.02.20 20:20:28)
söyle bir durum söz konusu:
bahsedilen farklı icerik et, tavuk, balık vs degil, besin katki maddeleri, vitaminler, taurin, iyot vs. yani mamaya takviye edilen maddeler.
her markanin mamasina kattigi maddelerin miktarı farklı oluyor ama her markanın farklı çeşit mamasına kattigi madde miktarı ayni oluyor.
atıyorum A markası tavuklu mamaya da x miktarda taurin, y miktarda iyot vs katıyor, ördekliye de ayni miktarı katıyor, balıklıya da. Ve bu kattigi iyot cok ama taurin az olabilir. Farklı bir marka kullandiginizda ondaki besin katki maddeleri farklı olacağı icin bunları dengelemiş olacaksınız. bu dengeyi güzel saglamak icin 5-6 farklı marka kullanmak gerekiyor su fotograflarda olduğu gibi:
imgur.com
  • pilav  (23.02.20 21:07:07 ~ 21:18:14)
mamaların hepsi zaten hayvanların ihtiyacı olan içeriklere ve bazıları da daha fazlasına sahip.
n&d hayvanın ihtiyacı olan en zengin içeriğe sahip olan mama zaten.
kedinin böbrek sağlığını hayatı boyunca korumalısınız.
ne kadar sağlıklı böbrek, o kadar uzun ömür.
ondan sonra da bağırsak sağlığı.
o yüzden tahıl içeren ve katkı maddeli mamalardan uzak duracaksınız.
n&d yiyen hayvana proplan verilmez artık, yazık günah.
n&d'nin de tahılsızını ya da illa verecekseniz az tahıllısını verin.

alıştığı mama teslimat sorunu yaşadığında, o markanın içinde başka bir çeşide geçersiniz.
gümrükte bazen sorun olur, en çok satılan çeşit genelde kalmaz, ama diğer seçenekler hep vardır.
biraz da abartmamak lazım.
zaten genetik yatkınlık en önemli şey, ondan sonra da beslenme geliyor.
hayvanların sindirim düzenlerini bozmayın, alıştığınız mamadan devam edin.
neticede kedi bu.
afrika'daki atası "çok fazla antilop yedik, biraz çeşitlilik yapıp birlikte file zürafaya girelim" demiyor.
antilop bulamaz aç kalırsa file de saldırıyor, o ayrı.
ama buradaki asıl nokta protein ve kuru mama yediği için de lif oranı.
önemli olan o.

bu hayvanlar zaten avlanmadan, güvende, kanepe üzerinde yatarak yaşıyor, sindirim sistemini kurcalamayın.
18 yaşında kedim var, son 3-4 yıldır n&d yiyor.
4-5 ay öncesine kadar sadece kuzulu olanını yedi, daha yeni değiştirdim.
o da lif açısından bal kabağı alması gereken bir kedim daha olduğu için.
çok şükür hiçbirinin sağlık sorunu yok.

hiçbir kedinin sağlığı aynı mamayı yemekten bozulmaz, ama her mama geçişinde hayvan ishal ya da kabız olma riski taşır ve genelde de olur.
üstelik bazı mamalar alerji de yapar.
değiştirmenize gerek yok.
çok istiyorsanız dediğim gibi aromasını değiştirin.
  • blatta hiberna  (23.02.20 22:42:26 ~ 22:46:10)
@blatta tam da buradaki iki cevap arasındaki görüş farkı gibi bir kafa karışıklığı yaşadığımdan sormuştum soruyu aslında. çok fazla değişik görüş ve hepsinin de akla yatkın yönleri var.
royal caninden nd’ye sağlıklı protein düşük tahıl var diye geçtik, proplan yine eskiye dönüş gibi oluyor, içime de sinmiyor ama değiştirme gereğinin de mantığını anlıyorum. premium olmayan bir mamaya zaten geçmem ama bilemiyorum, bilemedim.

  • ozgur bir kusun hatirati  (23.02.20 23:34:02)