[]

Amerikan şirketi kültürü

Diye bir şey var mı? Muhakkak firmadan firmaya farklılıklar olacaktır, ancak şöyle "genelde bu bu konularda böyle böyle yapıyorlar" denilebilecek bir şey var mı hiç aklınıza gelen?
 
Benim deneyimim olmadığından bir şey diyemem ama askamanager.org
bu konuda yardımcı olabilir

 • peki madem  (20.02.20 23:27:59 ~ 23:28:32) 
Her gördüğüne selam verme, havadan sudan small talk denen samimiyetsiz konuşma, espri yapmaya kasma falan. Deneyimlediğim bir şey değil de sağda solda filmlerde gördüğümüz olay


 • freedonia  (20.02.20 23:43:05) 
amerika'daki yerel operasyonlarını bilmiyorum ama burada faaliyet gösterenleri için konuşacak olursam avrupa şirketlerinden en temel farkı çalışma ortamının kalitesine çok önem vermeleri. basit bir şey gibi görünüyor ama farklılık yaratabilecek en ufak detay için bile kafa yorabiliyorlar. ya da; avrupa kafa yapısı çok analitiktir ve nettir, bu onlarda da var ama avrupalılar biraz daha net ve gerektiğinde bağı kolay kopartabiliyorlar ya da okay diyip kendini açıklayabiliyorsun. bunlar ise görünüşte nezaketi koruyor ve empati yapıyor gibi duruyorlar ama arkadan iş çevirmeye çekinmiyorlar. politik olma konusunda daha başarılılar diyelim ya da.

bunlar dahil tüm genellemeler yanlıştır ama 3 farklı büyük amerikan şirketinin işleyişine dair bilgilerime dayanarak yaptım bu yorumları.
 • Bruce  (20.02.20 23:49:37 ~ 23:52:37) 
Avrupa ve Asya kıyaslayınca:
- Ast-üst ilişkisi daha rahattır. Askeri disiplin yoktur. Mesai sonrası beraber çerler, informal sohbetler yapılır.
- Buna karşılık kesin performans ve sayısal sonuç beklenir. Evinde hasta varmış, elektrikler gitmiş vs bahaneler pek kabul edilmez. Sonuç odaklı, yarışçı kültür hakimdir.
- Maaş ve ünvan direkt kıyas aracıdır. "Ayıp" değil, olağan bir şekilde.
- Görüşme ve pazarlıkta dogrudan, net pazarlığı tercih ederler. Asya kültürü gibi üstü kapalılık ve mistisizm bulunmaz. Benzeri sebeple, eleştri direkt yapılır, söz sakınılmaz.
- Para ve bireysellik önemlidir.
- İşten kaytarma cezalandırılır.
- Optimizm odaklı ve bazen aşırı iddialı hedefler bulunabilir.
- Networking önemlidir. Bu hısımcılık değil de benzer okullar ve sosyal geçmişlere odaklıdır.
 • 507  (20.02.20 23:50:57 ~ 23:51:26) 
Dökdükleri kanlar üzerine kendi hayatlarını inşa ederler. Hiç değişmezler.


 • Erva  (20.02.20 23:52:35) 
@507 +1

Genel olarak daha rahat ortam. Kimse birbirine bey hanım demiyor, hatta ilk geldiğimde epostalarda el alışkanlığı yazdığımda yöneticim ne beyi olm adını yaz geç direkt demişti. Buna teşvik de var yani. Bence güzel ve olması gereken bir şey. Direktör görünce altına işiyordu eski işyerindekiler. Burada adamla senli benli konuşuyorsun ne güzel.

He onun dışında performans önemli. Benim çalıştığım satış şirketi olduğu için satışları artırabilecek her fikir, her proje değerli. Ama bunu böyle ne olursa olsun satalım, insanları kandıralım yine satalım olarak düşünmeyin. Kişiler arası rekabet var ancak öyle arkadan iş çevirmelere de sıcak bakılmıyor.

Sık sık şu an güncel projelerde ne yapılıyor, şirketin diğer ülkelerdeki operasyonlarında neler yapılmış gibi bilgilendirme toplantıları yapılıyor.

Son olarak yurdum topraklarına isterse Apple gelsin işleyişte bir Türkleşme, bir gevşeklik oluyor. En kurumsal denilen yer bile Avrupa'da veya Amerika'da olduğundan biraz daha farklı bir çizgi izliyor o da bizim şansımız herhalde. Genel olarak memnunum ama ben çalıştığım yerden.
 • chicha  (21.02.20 08:25:50) 
Avrupa kökenli uluslararası bir şirkette çalışıyorum. Kısa bir süre ABD'de de çalıştım. Ben de Avrupalı ve Amerikalı şirketler arasında fark gördüm. Şöyle ki Avrupalı çalışma kültürünün içinde sendika diye bir kavram var. ABD'de en azından ofis çalışanları için böyle bir hassasiyet yok ve bu sebeple çalışana çok daha acımasız davranabiliyorlar. Tipine gıcık olursa "yarına gelme artık işe" diye çıkışıyor. Avrupalı böyle demez, çıkış bir süreçtir vs.


 • SiyamkedisiZorro  (21.02.20 08:27:47) 
benim deneyimim şöyle amerikalılar çok daha net bir şekilde sonuç odaklılar ve bunu net temellere oturturlar. şöyle bir hedef veriyorlar diyelim, 2022 senesine kadar avrupa yapılanmasından 180 milyon dolar ciro. Bunu başaramadığın zaman güle güle, bu hedefe giderken çok açık ve rahat bir çalışma şekli.


 • ludwig boltzmann  (21.02.20 11:54:49) 
durust olun cat cat soyleyin diyen olmus da aman diyim sakin. bu konuda cok deneyimliyim, sizin basiniz yanmasin.

genel olarak politik olun, kendi cikarinizi oncelik olarak gorup ona gore is yuklenin. bizde herseye evet deme kulturu var, size yuklendikce yuklenirler. hirpalanirsiniz, aman diyeyim.

is cikisi is maillerinize bakmayin, amerika'da bunu ogrendim. maillere bakarsaniz patron yine mesai disi is yukler ama fazla mesai odemez. maillere bakmadiginizi anlarsa size boyle ek is mailleri atmayi birakir zamanla.

yanlis gordugunuz seyleri durust olucam diye soylemeyin, sizden nefret ederler. amerika'da cogu kisi confrontational degil. politik olmayi ogrenmeniz gerekiyor. sizi direk ilgilendirmiyorsa da karismamaniz gerekiyor.

ogle yemeklerini evden getirirler cogunlukla, gorunce sasirmayin.

cogu sohbet eder ayakustu ama kimse kimseyle yakin arkadas olmaz, is cikisi gorusmez. bu da onemli, cunku biri hakkinda ne kadar az sey bilirseniz o kadar rahat birlikte calisabilirsiniz. yakinlasmayin kisacasi, guler yuzlu olun, ayak ustu sohbet edip hal hatir sorun mutlaka, ama is cikisi hala arkadas olma planlari yapmayin, o mesafeyi koruyun.

baska suserler demis, isimle hitap etme olayi var orada, yasina hurmet falan yok. herkes esit bir nevi. alt kademede calisanlara ust kademedekilere davrandiginiz gibi, saygili ve guler yuzlu, iyi davranmaniz ve hal hatir sormaniz onemli. copleri toplayan hizmetli patronunuz kadar onemli ve sirkette herkes onlara esit davranir. amerikan kulturu budur, en azindan su yillardaki hali bu.

herkese thank you demeyi unutmayin, copunuzu alan gorevliye de tesekkur etmeyi unutmayin.

recycling onemli, bu konuda hassaslar. recycle edilebilen copu normal copler arasina atmayin.

iyi bir insan olun.

aklima gelenler bunlar. copten cok bahsettim ama yazilimciydim ben, nedense aklima bunlar geldi.
 • kurbanlik koyun  (21.02.20 13:47:26) 
Sirket kulturu mu yoksa ulkeyle mi alakali bilmiyorum ama benim gordugum kadariyla kaba insanlar. Bisey isterken falan da, espri yaparken de.


 • icim urperiyor  (21.02.20 20:03:23) 
Yanıtlar için teşekkürler ama soruyu yanlış sormuşum :D avrupa şirketinden amerikan şirketine geçiyorum, fark beklemeli miyim diye sorsam daha iyi olurmuş aslında, çoğu yanıt avrupa şirketi özellikleri arasında da var. Yine de aradığım yanıtları aldım sayılır, teşekkür ediyorum o yüzden.


 • galileo figaro magnifico o o o o  (21.02.20 23:39:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.