işyeri fazla mesai

dostlar , iş sözleşmesinde yazmasa dahi tüm şirketler mesai ücreti ödemek zorunda mıdır (haftalık 45 saatten fazlaki çalışmalar için)

Beyaz yakaya mesai ücreti ödeyen şirket o kadar az ki... Yasal dayanağı bilmiyorum tabii bunu söylerken.

Bizim şirket fazla mesaiyi izine çeviriyor.
  • kablelvuku  (20.02.20 22:40:54)
Ödemek zorunda. Aksi durumda ihbar edersen şirket ceza alır. Ancak, farkli ucret uyguladigi yoneticiler istisna. Ona ek para verip, mesai vermeyebilir.

  • tunaktunaktun  (20.02.20 23:01:42)
aslında iş kanunu mavi yaka beyaz yaka olarak ayırmıyor haftalık 45 saati geçersen mesaiye hak kazanırsın diyor.Bazı iş yerleri denkleştirme yapıyor eksik saatlerini mesainden düşüyor vs. beyaz yaka da genellikle ödemeyen kuruluşlar 270 saatlik mesaili sözleşme imzalatıyorlar bunu imzalatırken de ben senin 270 saate kadar olan mesailerini normal maaşından daha fazla maaş vererek sana ödüyorum diyor yani 2200 alacakken 2450 vereyim ama mesai olursa ücretini almazsın çünkü maaşına mesain dahil diyor. asgari ücret için bu tip sözleşme yapamıyorlar diye biliyorum.

bende beyaz yaka olarak çalışıyorum kurum mesaileri ödüyor.
  • sarkgarb  (20.02.20 23:16:39)
kural olarak evet. istisnaları var mı? evet. örneğin yıllık 270 saati aşmayan fazla mesainin ücrete dahil edilmesi sözleşme ile kararlaştırılabiliyor.

  • trajikomix  (20.02.20 23:19:53)
evet ödemek zorunda, ödememiş olması ödemeyecegi anlamına gelmiyor. işten çıkarken dava açarsan her kurusunu alırsın.

  • liberal  (21.02.20 09:43:23)