amalgam dolgu

Arkadaşlar benim iki dişte bu dolgulardan var 2010 öncesinde yapılan.Bazıları zararlı diyor,bazıları zararı yok diyor.Bu işin doğrusu nedir?Gittiğim diş hekimi hemen sökelim diyor ama para için mi yoksa gerçekten bu kadar zararlı olduğu için mi böyle söylüyor onu da anlayamadım.Yaptıran varsa eğer bo söküm işlemi kolay mı yazabilir mi?

Ben iki farklı hekime bunları sokturmej istiyorum hem kötü görünüyor hem de zararlı olduğunu duydum dedim.

İnternette ileri geri her şey yazıyor, doğru değil zararlı olduğu, 10 yıldır ağzında duruyorsa oldukça sağlamdır boşuna bozmayalım dedi. Beyaz dolgularin ömrü kısa oluyor demişti.

Doktorlar böyle deyince bıraktım, sokturmedim.

Ben de takipteyim duyuruyu.
  • biseysorcaktim  (12.02.20 13:39:22)
Burnumda sürekli sivilce çıkıyordu ama öyle böyle değil devasa boyutlarda ve sadece burun üzeri ya da çevresinde oluyordu. dişçiye gittim o arada bundan bağımsız olarak, amalgam olan 3 tane dolgumu söktü beyaz dolgu yaptı yerine, sonrasında burnumdaki bu olay tamamen geçti neredeyse. Daha sonra araştırma yaptım acaba alakası var mı diye, amalgam dolgudaki cıvanın bu tarz cilt problemlerine neden olabildiğini gördüm. Ben olayın tamamen amalgam dolgudan olduğunu düşünüyorum.

Anımı anlatıp içimi döktükten sonra sonuç olarak bence değiş eğer para durumunda problem yoksa. Amalgam dolgunun ortaya çıkarabileceği zararların bilimsel kanıtları, makaleleri örnekleri var araştırırsan görürsün zaten.
  • mg3929  (12.02.20 13:45:48)
Bir yakınım yakın zamanda söktürdü, öğrendiğim kadarıyla bu işlem için özel bir protokol uygulanması gerekiyormuş. Şuradan bir göz atabilirsiniz.
www.tduymaz.com

  • benimadımmayıs  (12.02.20 13:46:14)
uzun ömürlü olsun diye amalgam dolu yaptırdım. aynı günlerde kuzenim aynı doktora yeni nesil dolgu yaptırdı. güzel gözüksün diye. onunki kırıldı mı yerinden mi düştü ne. benimki hala sağlam.
aynı doktora başka dolgu işlemi işi için gittim. eski tip mi yeni tip mi diye sormadı bile. yenisinden yaptı. eskileri sökeyim mi diye sormadı bile.

  • sutlu nescafe  (12.02.20 13:51:37)
Ağızda durmasıyla size zarar verme ihtimali, özensiz söküm esnasında çıkan debrisi soluyup zarar görme ihtimalinizden daha düşük... Amalgam, kompozite göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü bir materyal. sızdırmıyorsa, kırığı, kenar açıklığı, çürüğü vs yoksa, estetik olarak rahatsız etmiyorsa bırakın kalsın.
p.s:diş hekimiyim, ağzımda amalgam var.

  • fingers of fury  (12.02.20 14:07:58)
Kendi diş hekimimden duyduğum ve okuduğum bilgilere göre amalgam dolgu durduğu yerde zehir (civa) yaymıyor, ama eğerki sökülürse işte o sökme sürecinde hem doktor hem hasta bir miktar civaya maruz kalıyor. Dolgu sökülürken nasıl unufak parçalara ayrıldığını bilirsiniz, bunun az da olsa bir kısmını yutmak da kaçınılmaz. Sağlam ve sorunsuz bir amalgam dolguyu hemen sökelim diyen bir diş hekiminin niyeti bence son derece şüpheli görünüyor.

  • mikro patlama  (12.02.20 14:17:11)