[]

Aşı karşıtlığına nasıl bakıyorsunuz?

2 aylık bebeğimiz var, hepatit aşılarını yaptırdık. Şimdi verem, karma vs. vakti geliyor. Sonrasında ise diğerleri.

Hanım devletin mecbur gördüklerini yaptırıp, özel yapılan menenjit, rota aşılarını yaptırmayalım diyor. Özellikle rotavirüs aşısı alerji, menenjit ise otizmle bağlantılı diye duymuş ve araştırmış.

Bir arkadaşının çocuk doktoru KKK yaptırmayın otizmle en ilişkili aşı demiş, canlı aşı olduğundan. Salgın olmadıkça yaptırmayın demiş. Doktor diyor bunu.

Benim ise kafam karışık. Sizler ne yol izlediniz? Nasıl bakıyorsunuz bu mevzuya?

 
Asi karsitligi, cehaletin tum insan soyuna zararli olmaya basladigi nokta. Otizm muhabbetinin asli astari olmadignin daha kac kez ispatlanmasi lazim bilemiyorum.

Cocugum otistik olacagina olsun diyorsaniz siz bilirsiniz. "Salgin olmadikca yaptirmayin" da muhtesemmis. Zaten asi yaptirmadiginiz icin salgin oluyor.
 • fortisvita  (08.02.20 20:37:07 ~ 20:38:03) 
Lütfen okuyun, araştırın. Lütfen kendi çocuğunuzun hayatını tehlikeye atmayın.

evrimagaci.org
 • mor bembombom  (08.02.20 20:49:48) 
enayilik olarak bakıyorum.
çocuğum olsa, bu çocuklarla arkadaşlık yaptırmam, yer aldıkları okullara göndermem.

düpedüz cahillik olarak görüyorum.
otizmden korunurken çocuğu ölüme götürdüğünüz gibi başka çocukları da benzer tehlikeye atma vebali taşınıyor.
aşı olmak ya da olmamak yalnız tek bir hastalığın kısa vadeli yok olmasını değil uzun vadede tüm toplum sağlığını etkileyen bir durumdur.
saygılar.
 • jimjim  (08.02.20 20:55:57) 
Çocuğumun kreşi asla aşisiz çocuk kabul etmiyor. Aynı hastaligi asılı bir çocuğun gecirmesiyse aşisiz çocuğun geçirmesi arasında dağlar kadar fark var. Rota yüzünden arkadaşım çocuğunu kaybediyordu neredeyse bebek günlerce hastanede kaldi. Hayatımda böyle ishal görmedim ben açık bir çeşme gibi çocuk sürekli akıyordu. Bunu iğrenç bulabilirsiniz ama çocuk rotaya yakalanırsa olacaklar bunlar.

Menenjit öldürücüdür deneme gerek var mı, müdahale edilse bile yüksek oranda sekel birakir. Kendinize sorun bakalım çocuğuma bunu yapmaya hakkım var mı diye?
 • uzun kulaklı yalnız tavşan  (08.02.20 21:03:22) 
enayilik +1. arkadasiniza soyleyin doktorunu degistirsin.


 • cooperr  (08.02.20 21:07:58) 
Hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri. Otizm ile aşıların herhangi bir alakası olmadığı defalarca anlatıldı, tekrar tekrar burda anlatmayacagim fakat hala bu safsatalara inanan insanlarin olması beni çok şaşırtıyor. Tohum otizm vakfindan tutun, sağlık bakanlığına, dünya Sağlık örgütüne kadar bir sürü örgüt otizm ile bu aşıların bir ilgisi olmadığına dair sayısız açıklamalar yaptı, bilimsel kanıtlar sundu. Yapılan bilimsel araştırmalarda bir tane bile ilişki saptanamadi. Eşiniz araştırma yaparken bilimsel makaleleri okumuş mu acaba?

Ben bu yaşımdayım; menenjit vs dahil tüm özel aşıların tam. Bu aşılar olmasaydı muhtemelen çok ağır kabakulak geçirip kisır olabilirdim, su çiçeği geçirip ölebilirdim. Kendi ebeveynlerim 30 yil once bu vizyona sahipken 2020 yılındaki ebeveynlerin hala bunlara inanabiliyor olması beni çok üzüyor ve şaşırtıyor. Özellikle menenjit son yıllarda turkiye'de çok artış gösteriyor çocuklar arasında. Lütfen hem kendi bebeginizi hem de başka çocukları aşı karşıtlığı yaparak riske atmayın. Aşı hayat kurtarır.
 • fraise  (08.02.20 21:09:34) 
O doktoru hemen degistirip sikayet etsinler. Belli ki kendisi doktor degil sarlatan. Boyle sacmalik olmaz. Sadece kendi cocugunuzun degil, cevrenizdeki bir suru cocugun hayatini tehlikeye atarsiniz. Umarim en kisa zamanda gercekten zorunlu hale gelir de bu is iyice buyumeden asi karsitlari cezalandirilir.


 • evrim halkasi  (08.02.20 21:20:27) 
hepsini yaptırdık. özel aşılarında son dozlarını önümüzdeki aylarda yaptıracağız.

birinin arkadaşının doktoru, y kişisinin amerikadaki doktoru, z kişinin bilmemneredeki tanıdığı inanmayın bu tür duyumlara.benim görüşüm şu anda bu hastalıkları görmüyorsak aşılar sayesinde görmüyoruz.
 • morcivert  (08.02.20 21:23:01) 
Tüm aşılarını yaptırdım, şimdi olsa tekrar yaptırırım. Tüm dünya pastör ve jenner adına tapınak yapıp adaklar adasa yeridir

not: osmanlı Jenner'dan önce çiçek aşısı yapıyordu ama yapan kimdi bilmiyorum.
 • r evolution  (08.02.20 21:35:19) 
Otizmle alakalı yıllar önce tek bir yayın var o yayın da hatalı olduğu anlaşılınca geri çekilmiş bir çalışma. Delinin teki kuyuya taş atmış...

Sinirden 150 defa yazdım sildim. images.app.goo.gl bu resme bakın ve çocuğunuzu nelerden koruduğunuzu düşünün. İnternette yanlış yerlere bakıyorsunuz.
 • glutamin  (08.02.20 21:53:31) 
Keşke aşısız olan çocukları okula almasalar. O kadar korkuyorumki onlardan. Elin cahilleri yüzünden benim çocuklarım tehlikeye giriyor.
Hemen o dr uda şikayet edin. Böle insanlar dr luk yapmasın.

 • Neyazayım  (08.02.20 22:29:45) 
Valla amcam 65 yaşında, bebekken menenjit geçirmiş, Engelli ve bakıma muhtaç. babaanem öldükten sonra yani bi 20 yıldır annem bakıyor. Annem sahip çıkmasa hali ne olurdu bilmem.
Bunu bilerek herhangi bir aşıyı yaptırmazlık edemezdim. Oğlum 6 aylık, özeller dahil yaptırdık ve yaptıracağız da. Şimdiye kadarki aşılarda ateş bile olmadı.
Rotayı da yaptırmanızı öneririm, bu aralar çok duyuyorum rotadan kaç gün hastanede yatan bebek. En azından bulaşsa bile aşı sayesinde kısa sürede atlatıyor yavru.
 • somethinginthewayshemoves  (09.02.20 03:27:51) 
Otizm aşı ilişkisini arkadaşlar çok güzel anlatmış. Anlaşılmıyorsa virüs nedir, genetik nedir başlıklı temel kavramları okuyarak başlayın lütfen.
Oğluma zorunlu aşılara ilaveten rota da yaptırdım. Aynı dönem doğan arkadaşların çocukları yaptırmadı ve hepsi en az 1 kere bol ishali, endişeli perişan hastanede yatış anısı edindi, büyük pişmanlıkla. Şimdi oğlum 4 yaşında kreşe gidiyor orada da rota geçiren oldu ama ben daha 2 kere sadece 1 er gün hariç oğlumun ishal olduğunu bilmem. Dört senede Sadece 2 gün...
İyi ki yaptırmışım diyorum, üstelik oğlum çok alerjik bir çocuk olmasına rağmen bizimkinde de yaptırdığımız aşılardan sonra hiç ateş olmadı.
Aşıdan değil, hastalıktan korkun.
Doktorunuzu da ya yanlış anlamışsınız ya da bir daha gözden geçirin. Salgın olmadıkça yaptırmayın bana da epeyce komik geldi. Aşı yoksa salgın var, net.
 • balik kraker  (09.02.20 12:37:39) 
Mobil edit: aşı tedavi edici değil, koruyucudur. Salgın olduğunda çocuğunuza bulaşmadan aşı yaptıracak zamanı bulacağınıza nasıl emin olabilirsiniz? Hastalık bulaştıysa zaten aşı yapılamaz. Dolayısıyla doktorunuzun sözü saçma.


 • balik kraker  (09.02.20 12:41:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.