kedi günlük verilmesi gereken mama

4 ay 16 günlük erkek kedimiz şu an 3 kiloda. yaklaşık bir haftadır evde çöp devirip çöpü karıştırma alışkanlığı kazandı. hem bu durumu, hem de mama görünce çıldırması bize acaba "az mı mama veriyoruz"? sorusunu sordurttu.

proplan kitten mamasını sabah 25-30gr akşam 25-30gr olacak şekilde veriyoruz. koyduğumuz mama yaklaşık bir dakika içerisinde bitiyor. biraz ek yaparsam onu da yiyor.

diğer kedi sahiplerine sorduğumda da "ben kafama göre gece dolduruyorum, ertesi gece daha dibinde kalmış bi şekilde buluyorum" diyorlar.

kediyi obezleştirmek hiç istemiyoruz zira veteriner 3 kiloluk kedimiz için "ek mamaları azaltın bu ne böyle" dedi.

kafamız aşırı karışık bize bir yardım.

petshoplardan mama ölçü kabı isteyebilirsiniz. regular seri mamalar için olduğuna dikkat edin. ölçü kaplarının üzerinde hangi yaştaki kedi için kaç gr verilmesi gerektiği yazıyor

  • veritaslibertas  (06.02.20 15:13:15)
o kaplar ile, mamanın arkasında yazan gramajda veriyoruz zaten. ama olmuyor. olamıyor.

  • kablelvuku  (06.02.20 15:18:04)
mama arkasında yazan gramaja uyun kesinlikle. bazı kediler (benimki gibi) doymak bilmiyorlar daha doğrusu doyduğunu mu kabullenmek istemiyordur nedir bilmiyorum. 3 kap mama koysam yer. aç heralde deyip verdikçe yedi ve en sonunda diyet mamaya geçmek zorunda kaldık kilosu yüzünden. açmış gibi davranıyorlar daha fazla mama için bağırıyor çağırıyor ama aldırış etmeyin bir hafta sonra bırakıyorlar o inadı.

  • mr goodnick  (06.02.20 15:26:15)
60 gr mamayı benim 5 kiloluk kedi 1 günde yemiyor bile :D eğer kilo problemi yoksa arttırabilirsiniz mamayı yakıyordur büyük ihtimal hoplaya zıplaya çünkü daha çok küçükmüş.

  • theseachange  (06.02.20 15:26:53 ~ 15:27:15)
Alışır zamanla. Bizim kedimiz de 5.6 kiloluk yetişkin bir kedi; ölçüyle veriyoruz ama günün hangi saatinde mama verseniz yiyebilir. Tam bir obur. Veterineri biraz daha böyle devam ederse diyet mamaya geçmemiz gerekebilir dedi son kontrolünde. Bazı kediler mama kabı dolu olsa bile acıkınca yerken, bazıları bizimki gibi gidip geldikçe yiyor. Öyle ki tatilde 3 günlüğüne ablamıza bırakmıştık; mama kabı sürekli dolu olduğu için yiyip durmaktan ishal olmuştu. Böyle kedilere ölçüyle mama vermekten başka şansınız yok.

Ben bebekliginden beri sabah 7 akşam 7 ve gece yatmadan önce olmak üzere üçe bölüp veriyorum mama arkasinda yazan miktarı. Daha fazlasını verdikçe ister. Haftada bir kaliteli ıslak mama, bir iki kere de yine kaliteli ödül maması veriyor ara öğün gibi. Sistematik bir şekilde aynı saatlerde verirseniz o düzene alışacaktir. Sabah/ akşam yerine sabah/aksam/ gece vermeyi deneyin. Miktar az öğün çok olunca az ama sık yemiş olur.

Çöp karıştırmasını illa acıkmaya bağlamamak gerekiyor bu arada; keşif yapmak istiyor da olabilir. Çöpte değişik kokular olması ona ilgi çekici geliyordur.
  • fraise  (06.02.20 15:27:41 ~ 15:29:35)
yavru hala, yavruyken çok yiyorlar bence. şimdiden free feed olayına alışırsa sonra rahat edersiniz. anneyi öyle alıştırdık ama oğlan yaşına geldi kurabiye canavarı gibi saldırıyor. biraz da huy meselesi belki.

  • 9kuyruklukedi  (06.02.20 15:45:18)
yavru kediler büyüme aşamasında olduğu icin yetişkin bir kediden daha fazla mama tüketebilir ve tükettiği mama zaman zaman artıp azalabilir (büyüme atağı). ayrica yavru kediler all you can eat beslenmeli (yaklaşık bir yaşına kadar), böylelikle saglikli bir beslenme aliskanligi edinirler.
ayce ne demek?
7/24 açık büfe mama degil elbette.
günde belirli mama saatleriniz olsun. yavru kedi icin bu 4-5 defa (yetişkin kedilerde 2-3 olabilir).
mamasini verin, bitirdiğinde doymadıysa gene doldurun. doymasina izin verin. mama kabi maksimum yarim saat beklesin. yemeyi biraktiginda mama kabini bir sonraki örgüne kadar kaldırın. mama vaktinde doyana kadar mama oldugunu, gerisinin geldigini öğrendiğinde gerekenden fazlasını yemeyecektir zaten.
%0 tahil ve %0seker barındıran (yas) mama tercih edin. kuru mamanın zararlarına baska cevaplarımda girmiştim.
ve lütfen kedinize hemcins ve benzer yaslarda bir oyun ve hayat arkadaşı olarak ikinci bir kedi daha edinin.
  • pilav  (07.02.20 00:33:05)
ek olarak:
"kitten mama" bir pazarlama ürünüdür. yavru kediye normal yetişkin maması verebilirsiniz.
dogada yasayan yavru kedilere de anneleri özel kitten fare avlamiyor karinlarini doyursunlar diye.
  • pilav  (07.02.20 00:40:26)