[]

Kira sözleşmesi konusunda sorularım

Merhabalar,

Erkek arkadasım için ev bakıyoryz. Kendisi yabancı ve ikamet iznine başvurdu. Randevusunu aylar sonraya verdiler. Şimdi ev bakıyoruz ama ya ikametimi alamazsam diye 1 senelik kira sözleşmesi imzalamak istemiyor. Bu sebeple 6 aylık eşyalı kiralık daireler baktık hep. Beğendiğimiz 2 daireden bir tanesi “biz apart otel statüsünde değiliz, belediye kontrole geldiğinde sözleşmeye bakıyorlar bu yüzden 1 senelik sözleşme imzalamamız gerekiyor ama 6 ay sonra istediğiniz gibi çıkabilirsiniz“ dediler. Beğendiğimiz diğer taraf da 1yıl önce çıkarsanız depozitonuz yanar dedi. Depozito 1 aylık kira o yüzden sadece o yanarsa sorun olmaz ama pratikte bu ev sahiplerinin başka hakları var mı? Araştırma yaptığımda ev kiralanana kadarki kirayı ödemekle yükümlüdür gibi şeyler okudum.

Ben hayatımda ev kiralamadım, erkek arkadaşımın zaten buradaki ilk bir kaç ayı olduğu için hiç bir bilgisi yok. Bu işler nasıl yürüyor? Hiç riske atmayıp genelde arap turistlere dönemlik kiralanan residencelara mı yönelelim?

Bir de son bir sorum var, dün belki 7-8 farklı emlakçıyla görüştük sadece 1 tanesi ne kadar para istediğini söyledi diğerleri hiç bir şey söylemedi. Bunu bizim mi sormamız gerekiyor yoksa emlakçının ücreti ev sahibine ait de o yüzden mi bize bir şey söylemediler?

 
Standart emlakci bedeli 1.5 kira derler 1 kiraya razı olurlar pazarlıkla.
Kontrat yaparken madde olarak ekleyin, 6 ay sonrasında 1 ay önceden çıkacağını bildirirse cezai şart olarak sadece depozito ücreti yanar başka bir ücret talep edilemez diye.

  • kisa  (04.02.20 11:17:07) 
Sözleşme bitiminden önce çıkma durumunda çıkış nedeni önemli. Tayin v.b durumlarda sözleşme gerekçeli fesih edilebiliyor, depozito veya herhangi bir paranız yanmıyor. Bunun dışında keyfi çıkışlarda ilgili kanunda ucu açık bir cümle var, evin yeniden kiralanması için gerekli olan makul süre boyunca kira ödenmeye devam edilir diyor. Buradaki makul sürenin ucu açık olduğu için ev sahibi hak talebiyle dava açabilir, gerisini mahkeme karara bağlar.

Genellikle ev sahibi ile kiracı karşılıklı orta yol bularak anlaşırlar çünkü işin mahkeme boyutu iki taraf için de uzun ve sancılı bir süreç.

Emlakçılar genellikle 1 kira bedeli alırlar. Kurumsal yerler yıllık kiranın %10-%12'sini talep ediyor. Kurumsal bir yer değilse pazarlık yapın, 1 kira bedelinin altında teklif edin.
  • Abdurrahman  (04.02.20 11:18:07 ~ 11:19:33) 
yeni yönetmelikle 1 kira bedeli + kdv'nin üzerinde alamazlar hizmet bedelini. 10-12 devri bitti artık.

fazla isteyeni bu şekilde uyarın, fatura kesmeyecekse kdv kısmını da alamaz.
  • jugador  (04.02.20 11:25:37) 
Kim takar kira sozlesmesini? Son kirayı ödemeyip çıksın işte. Herif zaten ecnebi.


  • allah yazdiysa bozsun  (04.02.20 11:34:44) 
sozlesmenin 1 yil 6 ay olmasi onemli degil ki. Kirayi aylik oduyorsa problem yok.
1 yil once cikarsa depozito yakabilir. Sozlesmeye oyle bir sey koyabilir yani.

Aran iyi ise erkek arkadasinla, evi sen tut, "esimle oturacagiz" de. Sana daha uygun fiyat verebilirler. Yabanci biri varsa, fiyat yukselir.
  • ebabil curnatasi  (04.02.20 11:44:24) 
Evi sakin uzerine kiralama, 1 aylik kira max alabilir emlakci kanuni düzenleme var, ikamet izni alamamak kira sozlesmesini hakli fesheder merak etme. Max sey yaparsiniz 1 yillik kiralayip 6 ay sonra cikarsaniz 1 aylik kiracı arama bedelini odersiniz.


  • hindistan cevizi  (04.02.20 12:52:48) 
airbnb uzun sür kiralamaya bakın


  • superb  (04.02.20 14:07:15) 
Baktik bayagi pahaliya geliyor. Sahibindene aylik 4000 liraya koyduklari yer airbnb de 5500e geliyor


  • unionall  (04.02.20 15:23:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.