Netflix, İngilizce konusunda büyük nimet değil mi?

Dili geliştirme aşamasında. elbette “öğretme” açısından değil ama sayısız İngilizce dizi film ve belgeseli kolayca İngilizce altyazılı izleyebilmek dile daha fazla maruz kalma ve kulak doygunluğuna neden olarak bu sayede küçümsenmeyecek bir katkıya sebep olmuyor mu? En son aşama altyazısız izleyebilmek üstelik. İng altyazılı ya da altyazısız, 1 sene boyunca her gün 30-60 dakika izlemek mesela, hem dinlenme hem de bir bakıma dile çalışmaya devam etmek. Yoksa kendini mi kandırmak? ))

bence 3.dil için güzel şey,
avatar'ı almanca izleyebiliyorum. hatta bir ara norveççe öğrenmem gerekti netflix norveççe bile var.
güzel şey tabi.
  • dedim dedim de kime dedim  (03.02.20 23:06:55)
Dediklerin doğru da bunlar netflix'in nimeti değil ki, 15 yıldır nasıl izliyorsak öyle izleyebilir ve dil öğrenebiliriz, netflix sadece bir alternatif. Büyütülecek bir şey yok o yüzden.

  • signore  (03.02.20 23:16:29)
Youtube'un yanında esamesi okunmaz. Film, dizi ile olmaz o iş, faydası var tabii de gelişim yavaş olur. Bir yandan kurguyu, filmi diziyi takip edicen bir yandan ingilzceye odaklanıcaksın extra yorucu. Onun yerine ingilizce öğreten kanallar takip et youtube'dan. Ya da tv kanallarının youtube kanllarını takip et. British English istersen nokta atışı kanallar tavsiye edebilirim istersen.

  • speedy  (03.02.20 23:33:45)
film ve dizi izleyerek kulagini iyilestirmis biriyim. gerci ingilizlere karsi pek ise yaramadi ama kendilerini baya anlayabiliyorum. yani dile maruz kalmadan bir yere kadar ama maruz kalacak duruma da gelirsen korkmana gerek yok gelisiyor bir sekilde.

ingilizce altyazisiz izlersen kulak daha da gelisir. ama anlamak da her sey degil tabi. konusabilmek konusunda netflixin katkisi sifir.
  • ozdek  (03.02.20 23:37:28)
yillardir ingilizce film izlerim. sunu acikca soyleyebilirim; kulak asinaligi da dahil film/dizi izlemenin ingilizce ogrenmeye etkisi yuzde 3 falan bile degildir. zira aktif katilim olmadan istersen 10 yil izle. en fazla kelime asinaligin olur. cunku orada ogrenme surecini bozan bir suru faktor var, olaylar, surukleyicilik, guzel kadinlar, komiklikler, cinsellik vs...

ha eger filmi zevk icin degil elinde kagit kalemle sahne sahne anlayip dil ogrenme icin izliyorsan muthis yol alirsin.
  • mayeskuel  (04.02.20 09:59:42 ~ 10:03:33)
defterle, kalemle, kitapla masabaşında çalışmadan ve konuşma pratiği yapmadan dil öğrenmek bence mümkün değil.
netflix felan, farklı aksanlara kulak aşınalığı için faydalı olabilir; ancak şöyle birileriyle ağız tadıyla muhabbet etmeyi veyahut da ingilizce bir şeyler okumanın keyfine varmayı sağlamaz.

  • pangea  (04.02.20 17:23:33)
youtube varken netflixe gerek yok bile..

kaldı ki youtubeta raw videolar ya da vloglar sayesinde sterilize edilmemiş günlük yabancı dili duyma şansı ya da istediğin herhangi bir alanda spesifik videolara, konuşmalara hatta müziklere erişme şansı varken netflix tamamen yapay kalıyor.

eskiden netflix mi vardı?

sadece ingilizce değil ben başka diller öğreniyorum onlar için de yine en işime yarayanı youtube.
  • AlsterWasser  (04.02.20 18:15:00 ~ 18:15:42)
valla abi ingilizce konusunda kendini geliştirmek için 2020 yılında netflix gibi tek bir platforma hiç mi hiç ihtiyacın yok ama sen dizi izleyen adamsındır, orada çok vakit geçirirsin, öyle fayda görürsün. ne ala. ben "büyük nimet"ten ziyade "alternatif" olarak değerlendiriyorum. benim ingilizcemi geliştirmeme yardımcı olan faktörlerin başında profesyonel dota maçları geliyordu. bir sene boyunca neredeyse gece gündüz onları izlediğim için inanılmaz hızlı gelişmişti dinleme-anlama kısmı. sen de netflix'te yapıyorsun demek ki. ben bu şekil geyinirim, bu bayan şu şekil geyinir.

ayrıca organize işler'deki "video ne kadar güzel bir alet değil mi" repliğini hatırlatıp güldürdüğün için teşekkür ederim, başlık çok güzel olmuş ahaha.
  • der meister  (04.02.20 18:20:56)
aslında sizin nereden baktığınız önemli :) sadece dil amaç bakarsanız kandırmak değil :)

  • akıllıbıdık  (06.02.20 18:03:03)