[]

Fulya Mahallesi, deprem korkusu *sademoji*

Merhabalar tekrar, fulya'da bir ev buldum hilton sitesinde. Fakat bilenlerin bileceği üzere bina 45 yaşındaymış. Binada çatlak falan oluşmamış gerçekten, görebildiğim kadarıyla. komşular, emlakçı, ev sahibi de bina eski ama zemini sağlam ve en ufacık çatlak dahi olmadı dediler. ama tabi sonradan biraz tırstım.
soruma gelecek olursak, deprem riski açısından bu kadar eski bi binaya güvenilebilir mi? zeminin kaya olması vs kurtarıcı bir şey midir yoksa artık 40-45 yaşında bi binada hiçbi işe yaramaz mı? teşekkür ederim şimdiden. 
Ben o bölgede uzun süre yaşadım ve hala da evimiz falan var. İnşaat mühendisiyim. Binanızın projesini, yapım kalitesini ve daha sonradan gördüğü işlemleri görmeden tam bir şey söylenemezse de; evet zemin bakımından İstanbul'un diğer bölgelerine göre iyi yerdir.

Ha bugün, bana o 45 yıllık apartmandan daire getirseler yüzüne bakmam. Yıkılır diye mi? Hayır... Eski binaların bakım-onarım maliyetleri gitgide artmakta ve bu yüzden ev sahibi profili de kötüleşmekte. İstanbul'da yeni konut mu yok? Sürüyle var gidin yeni daire alın.

Belki mesela Fulya'nın yukarısında Gayrettepe'de inşa edilen metro durağına yakın bir yer varsa, oradan sırf metroya yakın hatrına eski binadan daire alınır ama Fulya'yı bilemiyorum.
  • malheiros  (02.02.20 23:18:14) 
45 yılık bina, yine de güven dememiz mi bekleniyor burada?

99 sonrası zemin etüdü ve değişen -zorunlu- beton kalitesinden haberiniz vardır, nasıl kıyaslayalım. yani kıyaslama bile yapılamayacak bir fark var.
  • jimjim  (02.02.20 23:25:09) 
@jimjim abi sakin. hakim olmadığım bi konuda bilgi almak istiyorum youtube'dan google'dan aranmak yerine.


  • jellyfishkiller  (02.02.20 23:31:52) 
:D ya kızım sana değil tepkim,
bu binaların, istanbul'un durumuna üzülüyorum.

beton kalitesi diye arat, bişeyler çıkar.
  • jimjim  (02.02.20 23:45:55) 
45 yıllık binanın ekonomik ömrü dolmuştur. açıkçası uzak durmak lazım.

emlakçıların her dediğine inanmayın. yakın zamanda bir sıkıntı olmaz diye güvendikleri bir emlakçının satmaya çalıştığı evi araştırınca yıkım kararına giden bir yol gördük.

bankacıyken emlakçı oldu diye görüşmeyi kestiğim akrabam var.
  • ozdek  (03.02.20 00:16:26) 
Hilton sitesi artık dışarıdan 1 km uzaktan bakınca bile kan ağladığı belli oluyor. Bence uzak dur oradan, önünden her geçişimde bu harabeye ne kadar kira istiyorlardır acaba diyorum


  • mg3929  (03.02.20 01:15:01) 
günümüzün beton ve demir kalitesine göre yapılmış iyi bir yapı için 45 yıl ciddi bir süre değil ama 45 yıl öncesi için aynı şeyleri söyleyemeyiz. hayır diyorum.

not: inşaat mühendisi
  • temasettin  (03.02.20 09:59:10) 
@Temasettin +1

Kurallara ve tekniğe uygun yapılan bir betonarme binanın kullanım ömrü 50 yıldır. Nasıl yapıldığını bilmediğimiz bir binanın 45 yıllık olması, hiç güvenilir değil.

Emlakcılara ve mal sahiplerine değil, mühendislerin/inşaatcıların sözlerine güvenin.
  • John Bloor  (03.02.20 12:41:43) 
hocam bitmiş bitmiş. 45 yıllık binadan bahsediyorsunuz. betonu demiri normal olmuş olsa zeminden su çeker yine demiri biter. yeni binalara oturmaya çalışın.
mühendis değil ameleyim.

  • turbo sadık  (03.02.20 13:02:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.