Hassas bir insanlık sorusu...

Selam Libyalılar. Başımızda bir durum var ve sizlerin fikirleri çok ama çok önemli. Örnek üzerinden gösterelim.
Selma, Ali, Necdet olarak üç karakterimiz var. Selma ile Ali normal arkadaş. Ali ile Necdet çok samimi arkadaş. Necdet ise Selmayı çok önceden tanıyor ancak merhaba merhaba. Selma evli ve çocukları var. Selma ve eşi çalıştığı için çocuklarına bakıcı bakıyor. 5- 6 sene evvel çocuklarına bakan bakıcının eşi, çocuğu taciz ediyor. Selma çocuğun hareketlerinden kıllanarak doktora gidiyor ve doktor tacizin olduğunu onaylıyor. Ardından Selma elinde doğru düzgün bir kanıt olmadığını ve çocuğunun psikolojik olarak etkilenmemesini düşünerek polise gitmiyor ve olayda kapanıyor. Bu durumu da laf arasında Ali'ye anlatıyor. Necdet ise bu olayları hiç duymuyor. Aradan zaman gelip geçiyor. Necdet'in kız kardeşi çok kötü bir evlilik yapıp boşanıyor. Bir defa daha evlenmeye kalkıyor ancak o da olumsuz oluyor. Şimdilerde ise birisi ile tanışıyor ve aileler de araya girerek olay ciddiye biniyor. Ali, Necdet'in kız kardeşinin evleneceği kişinin, tacizcinin oğlu olduğunu öğreniyor. Ali bu durumu ya Necdet'e ya da Necdet'in babasına söylemek istiyor. İşte film de burada. Ali, Necdet'e veya babasına bu durumu açıklasa elinde hiçbir kanıt yok. Yardımcı olma konusunda Selma'ya söylese ''Benim kızım büyüdü beni bu olaylara karıştırmayın.'' diyebilir, ya da tacizci elaman herhangi bir polis kaydı olmadığı için ''Sen kimsin bana iftira atıyorsun?'' diyebilir.

Ali, Necdet'i ve ailesini çok seviyor. Böyle pislik bir adamın onların hayatında yer etmesini istemiyor.
Siz Ali'nin yerinde olsanız bu durumu Necdet'e veya ailesine söyler miydiniz?

selmaya bağlı, banane diyecek bir tipse kimse pek inanmayacağı için söylemem ama evet öyle bir şey yaşandı diyebilecekse söylerim.

  • candide  (02.02.20 17:02:28)
Söylerdim. Tacizci olan kişi bu arkadaş değil sonuçta, babası. İlla evliliğin önüne geçilmesi gerektiği anlamına gelmiyor bu, ama adamla (baba) ilişkinin kesilmesi bence önemli.

  • sopiro  (02.02.20 17:03:13)
@candide
Selma yardımcı olacak bir tip olsa bile çocuğunun şuan da ergenlik döneminde olduğunu göz önüne alıp, durumun duyulmasından korkabilir. Elimizi kolumuzu bağlayan durumda bu.

  • Başkalaşım  (02.02.20 17:05:03)
@sopiro
Biz de suçun şahsi olduğunun farkındayız ancak çocuğun babasıyla ilişkisini kesmesi bu zamandan sonra zor.

  • Başkalaşım  (02.02.20 17:07:16)
Bence olay kesinlikle selma ile paylaşılmalı. Selma direk diğer kadınla konuşup durumu anlatmalı. Ve bu süreç de duyulmadan kapanmalı.
Risk alan selma ama bu risk aynı zamanda bir vicdani sorumluluk. Karar verecek kişi de sadece selma.

  • cahs  (02.02.20 17:27:17)
madem Ali ve Necdet cok samimi arkadas, Ali bunu Necdet'e guzel bir dille soylemeli, mumkunse Selma'nin ismini karistirmadan. Necdet'in kardesi cok isterse Selma ile ozel bir bulusma ayarlanip konusturulabilinirler. soylendigi gibi bu kisi damatin babasi ama yine de ailenin bir parcasi olacak. Necdet'in yigeni oldugunda bu adam onun dedesi olmus olacak, cocuk gonul rahatligi ile dedesine birakilamayacak vs vs. Necdet'in kardesinin ve ailesinin kesinlikle durumu bilmesi gerekiyor. bir ihtimal bu adam oglunu da taciz etmis olabilir. bu durumda psikolojik acidan cok saglikli olmayan bir birey damat olarak aileye girmis olur.

bir ihtimal tanidik bir psikolog bulup, arkadas ortami gibi damatla ayni ortama sokulup caktirmadan terapi yapilip damadin psikolojisinin nasil oldugu anlasilmaya calisilmali
  • crucio  (02.02.20 18:03:14)
Ali olsam Necdet'e durumu anlatır ama Selma'yı işin içine katmazdım, ortalık karışırsa Selma'nın ergen kızı zarar görür, bunu asla istemem.

Necdet'lw o kadar samimi isem çeker kenara söylerim "olm böyleyken böyle, kardeşine söyle. Elimde kanıt yok ama böyle bir olay olmuştu zamanında, kız ya gözden geçirsin bu evliliği ya da evlenirse kayınpederle görüşmesinler"
  • John Bloor  (03.02.20 13:13:07)