Apartmanda çalınan bebek arabası

Selamlar,
7x24 kameralı özel anahtar sistemi ile apartmana giriş yapılan bir binada oturuyoruz. Bu sabah bebek arabası çalındı. Ortalıkta yok. Kamera kayıtlarına bakıyoruz ama olur da bir şey çıkmazsa bu zararımızı yönetimden talep etme gibi yasal hakkımız var mı?

evet dava açıp talep edebilirsiniz. artık 3-4 sene sürebilir muhtemelen. ama kamera kayıtlarından kim olduğunu tespit ederseniz daha hızlı olabilir. mahkemeye gerek kalmadan.

  • reanarchy  (30.01.20 15:18:37)
Ortak alandan çalınan eşyalarla ilgili bir sorumlulukları yoktur kesin. Ayrıca evinize hırsız girse de bunu yönetimden talep edemezsiniz. Geçmiş olsun. Kamera kayıtları tek yol gibi.

  • allah yazdiysa bozsun  (30.01.20 15:23:29)
Bu durum için yönetimden bir şey talep edemezsiniz maalesef. aynı katta oturduğunuz komşunuz da çalmış olabilir. bildiğim kadarıyla yasa gereği katlara güvenlik kamerası konamıyor. bina, otopark, site giriş çıkışına bakan kameralardan bir şey çıkarabilirseniz ne ala. ayrıca kimse kimseye güvenli diye bir garanti vermiyor.

bebek arası neredeydi de çalındı? evin içinden mi çalındı yoksa kapının önüne, ortak alana bıraktınız da ordan mı çalındı?
  • mutantking  (30.01.20 15:36:43)
Ortak alanda çalındı. Giriş iki kapı var dış ve iç. İki kapının da güvenlik kameralarını izliyoruz. Komşuları sanmıyorum ama belki sipariş için gelen giden insanlardan bazıları yapmış olabilir ya da kapıyı açık bıraktılar içeri girdi birileri.

Bebek arabası gideri masrafı parası her ne bokuysa önemli değil tabi ama yönetim yüzünden sürekli problem yaşamak can sıkıcı. Bir önceki evimizde böyle şeyler olmazdı. O kapı hep kapalı, yani açık bırakamıyordun. E benden bu şeyler yüzünden para almayı da biliyorlar. Sırf rahatsızlık vermek için dava açayım diyorum. Yoksa2-3 bin liralık araba çok da mühim değil.
  • makarnacanavari  (30.01.20 15:45:57)
Evinizin sigortası varsa bir ihtimal sigortadan talep edebilirsiniz. Aynı durum bir tanıdığın başına geldi, o şekilde parayı aldılar. Denemekte fayda var.

  • teknikekip  (30.01.20 15:57:24)
Sigorta muhtemelen daire içini kapsar ama sorarım bu hiç aklıma gelmemişti.

Daha önce dediğim gibi para mühim değil şükür bir tane daha aynı arabadan alacak paramız var, ama burada da anlamayanlar oldu. Yönetimdeki bu tür sorunlar karşısındaki boşvermişlik. Her ay benden aldığı yığınla paranın bir işe yaramaması.

Anlamayanlar için söylüyorum.

Devletin deprem vergisi toplaması ile o vergilerin hiçbir yerde olmaması sorunu ile neredeyse aynı mantık.
  • makarnacanavari  (30.01.20 16:07:21)
muhtemelen yönetimden bu konuda bir şey talep edemezsiniz. yönetmelikte bir yerlerde "apartmanın içi ortak alandır, ve bebek arabası bisiklet ayakkabı vs. bırakılmaz." gibi bir ibare vardır.

  • gkhncnzdgn  (30.01.20 16:12:46)
yönetim karşılamaz.

  • anais  (30.01.20 16:18:53)
Devletin deprem vergisi toplaması ile o vergilerin hiçbir yerde olmaması sorunu ile neredeyse aynı mantık değil tabi ki de.

Yönetimin pek bir hatası yok gibi burada .özel anahtar ve kamera sistemli apartmanda olmak her zaman pek bir şey ifade etmez.
Tanidigim bir yerde, araç kapı kumandası ve ev anahtarları sahipleri tarafından orada oturmayan tanıdıklarını da veriliyordu .
Bu gibi şeyler büyük bir 'açık'tır.
Böyle bir durumun önüne geçmek hiç kolay değildir.
Bunun yanında çocuk arabası veya benzeri eşyalar(hukuken) içeri mi alınmali? Yoksa dışarıda mi birakilir? Dışarıya birakip kilit ya da zincir kullanmayı ihmal etmek hususlari da ayrı bir mevzu.
  • Erva  (30.01.20 17:23:20)
Yönetim niye karşılasın? Belki bebek arabasını sattınız ve alıcıya kapıyı siz açtınız? Öyle düz beyanla olacak olsaydı bu işler...

  • malheiros  (30.01.20 18:27:53)