[]

Yerli oto nasıl “yerli” oluyor bu şekilde?

Arkadaşlar selam. Amacım konuyu muhalif bir yere çekmek değil. Gerçekten bilmediğimden soruyorum.

Bizzat yerli oto CEO’sunun açıkladığına göre aracın motoru Bosch, bataryası için büyük olasılık Çin, gövde kısmı UK vs. liste uzuyor. Tasarım için de söylenenler ortada hani.

Peki bu şartlarda araç nasıl yerli oluyor? Yani biz motorun teknik çizimlerini yapıp gerekli donanımını vs. belirleyip Bosch’a mı yaptırıyoruz yoksa Bosch’a “bize bir motor ayarla mı” diyoruz. Aynı durum batarya için de geçerli.

Danke.

 
  • bilinmeyen artist  (29.01.20 22:22:55) 
yerli olmuyor tabi, ticari bir girişim olabilir belki.
ama bütün aksamları başka yerde yaptırıp bununla hala kar edebilen bir iş modeli yok dünyada. bütün büyük üreticiler en azından kontrol yazılımlarını kendi yapıyorlar. o da dışarıdan.

  • dedim dedim de kime dedim  (29.01.20 22:24:14) 
soyle yerli oluyor. teknik ve tasarim anlaminda kararlari biz aliyoruz. yani X,Y,Z ozelliklerine sahip motoru olsun, a,b ozelliklerinde sanzumani olsun, cilek gibi gozuksun ama yiyince muz tadi gelsin vs vs. bu kararlari biz aliyoruz. daha sonra bu ozellikleri saglayan motoru ister Bosch'tan aliriz ister Siemens'ten istersek sanayideki bahattin abi ye ozel uretim yaptiririz, istersek fabrikasini kurar kendimiz uretiriz. bu yerli mal oluyor. bu parcalarin uretimi TR sinirlari icerisinde olursa da yerli uretim.

mesela Ford'un Honda'nin burada fabrikalari var. burada araba uretiliyor. bu arabalar turk mali degil. bu fabrikada uretilecek urunlerin hicbir ozelligine biz karar veremiyoruz, elin amerikan'i japon'u binlerce km oteten sunu soyle yapin bunu boyle yapin diyor. ama yerli uretim.
  • crucio  (29.01.20 22:29:27) 
hyundainin tr'deki fabrikasında veya herhangi bir x markasının y yerindeki üretim tesisinde marka kendi tasarımlarını imalata dönüştürür.

yani volkswagen türkiye'ye fabrika kuracağı zaman tasarımlarını, arge'sini almanya'da yapar üretimi tr'de yapar. zaten üreticilere ne üreteceklerini, hangi kalitede üreteceklerini, kaç tane üreteceklerini verir o standartlar dışında üretim yapılamaz zaten.

ama burada durum farklı sen know-how'ı da başka yerden alıyorsun. muhtemelen 10 yıl önceki teknolojinin süslenmiş hali ile gelecek karşımıza.
  • dedim dedim de kime dedim  (29.01.20 22:29:30) 
Butun markalarda oyle. Koca mercedes renaulttan motor aliyor ama Mercedes fransiz olmuyor. Bu devirde markalar yerlidir. Urunler değil.

Otomotiv sektorunde normaldir. Guncel marka modellerde abs beyni başka ulkeden, enjektor baska, balata başka, sensorler baska.

Onu geçtim motorlarini bile başka markadan alıyorlar.

Sistem su an boyle.
  • goklerdengelenkarar  (29.01.20 23:45:01) 
@goklerdengelenkarar

ya arkadaş anlatamıyorum ben derdimi. CV'mi de çıkarıp koyamıyorum ki ortaya millet inansın.

öyle değil. kimse öyle milletten parça toplayıp araç yapmıyor. bak şöyle anlatayım bari.

bir acacın diyelim 20 farklı bölümü var. 20 farklı bölümden 5 tanesi kritik bölge.

şimdi firma şunun fizibilitesini yapıyor. bu 20 bölgenin hangilerini biz yaparsak ne kadar kar ederiz? uğraşmamıza değer mi?

bu fizibilte sonrasında firma diyor ki ya 15 tane bölümün kar marjları zaten düşük yani biz yapsak zaten 500TL'ye imal edeceğimiz malı adam 520TL'ye fabrikaya kadar getiriyor. bununla uğraşmayalım 520TL ödeyelim. kurtulalım.

geriye kaldı 5 stratejik yer.

firma diyor ki ya bir mühendis kadromuza bakalım. biz bu 5 stratejik bölgeden hangisini diğer rakiplerimizden daha iyi yapabiliriz? 3-4 tanesine yine karar verelim onlar üzerine çalışalım. kalan diğer yeride belki know-how alırız belki başka yerden yaptırırız.

yani şimdi sen 5+15 farklı yer için yapını oluşturdun. 15 yeri dışarda ürettirdiğin veya satın aldığın için zaten kar marjların diğer firmalar ile aynı. bu kritik 5 bölge senin kaliteni ve fiyatını belirleyecek yer belkide buraya fazla yatırım yaptığın için düşük karda gideceksin ama ilerde toparlayacaksın. bilemezsin zaman ve performans meselesi.

mesela, mercedes bu 20 bölgenin 15'i için kendi tasarımlarını kullanır.
skoda bu 20 bölgenin 7'si için kendi adamlarını kullanır
tesla bu 20 bölgenin 13'ü için kendi adamlarını kullanır.
sony bu 20 bölgenin 18'i için kendi adamlarını kullanır.

bu skalaya göre aracın bölgesel kar/zarar oranları çıkar ve araç performansı, kalitesi, fiyatı ve kar marjı ortaya çıkar.

örnekle gideyim yine
ford her yıl farklı model çıkarmaya çalışır ama iç aksamdaki görünmeyen parçalar aynıdır. o bölge için çalışacak adamları diğer bölgelere kaydırır bir yıl için.
bmw der ki yok kardeşim iç aksamdaki görünmeyen kısımları değiştirmediğim zaman benim aracımın performansı artmıyor ben yine aynı ekip ile çalışacağım.

mesela,

bundan 15 yıl önceki patenti bitmiş parçaları toplayıp bir araba yapamaz mıyız? yapılır tabi ucuzda olur ama kimse almaz, tercih etmez kalite farkından dolayı. bkz çinli üreticiler.

yani otomotiv firmaları öyle piyasadan parça toplayıp bir araç çıkarmıyor hepsi kendi mühendislik ekiplerine ve karşı rakiplerin zayıf kaldığı yerlere göre farklı stratejik bölgelere yoğunlaşıp diğer yerleri temin etmeye çalışıyorlar.

işte yerli araçta maalesef hepsi dışarıdan. mekanik bir dizayn tasarım yok. zaten olsaydı bir üniversitenin sadece buraya çalışması gerekirdi. aselsan, havelsan'ın yıllardır kullandığı model olan 10 yıllık know-how'ı al biraz geliştir, süsle ve sat modelini uygulamaya çalışacaklar ama olmayacak. çünkü aselsan'ın havelsan'ın müşterisi belli. devlet. burada ise özel sektör var.

sıkılmadan anlatıcam ulan. bende sıkıntı var kesin. çözecem.
  • dedim dedim de kime dedim  (30.01.20 00:04:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.