[]

Fruktoz kötüyse tatlı olarak ne yiyeceğiz

E fruktoz kötüyse yağa dönüşüyorsa vücutta, hainse, zalimse eve elma almayalım mı?
Sağlıklı tatlı alternatiflerimiz nedir? Hurma kuru kayısı? E onlar da meyve fruktoz değil mi?

Tutup da künefe yiyelim demiyorum ama meyveden başka sağlıklı şeker alternatifi gelmiyor aklıma lakin bir elmada da 14 gr şeker olması çok fazla.

 
Fruktoz kötü müymüş?


  • bayc  (26.01.20 12:35:35) 
Fruktoz zararlı bir şey zaten. Meyvenin de fruktozu zararlı. Fakat meyvede tatlıya göre nispeten şöyle bir avantaj var;

Yediğiniz meyveye göre miktarı değişmekle birlikte, vitamin, lif vb. Başka yararlı şeyleri alıyorsunuz. Tatlı yediğinizde ise sadece fruktozu alıyorsunuz. Nispeten yüksek lifli, az şekerli meyveleri az miktarda tüketmekte sorun yok.

Sorun olan şey bazı insanların yaptığı “meyvedeki şeker doğal kankaaaa” diyerek bir oturuşta bir karpuzu yemek. Ya da daha da zararlısı “ay bu çok doğal ben kendim evde yapıyorum” diyerek hee gün evde sıktığı yarım litre portakal suyunu içmek.

Yoksa yiyeceğiniz bir elmayı hesap etmenize çok da gerek yok.
  • levpontryagin  (26.01.20 12:45:51) 
Fruktoz tek başına kullanıldığında sakat, yani fruktoz şurubuyla zenginleştirilmiş ürünler yememeye özen gösterirsen bir sıkıntı yaşamazsın zira bunların yaşatacağı problemlerin yanında vücut yağlanması çok mühim bir konu değil. Meyvelerdeki olay biraz daha değişik, zira bunların büyük bir kısmında fruktoz ve glikoz yarı yarıya yer alıyor, orada da sistem glikozu zaten kullanıyor, fruktozun bir kısmını da bir takım kimyasal işlemlele glikoza çeverip kullanabiliyor, elde kalan fruktoz da sana zarar verecek düzeyde değil. Yani her gün oturup 2 kilo mandalina yemiyorsan problem yaşamazsın. Asıl sıkıntılı olan vücut tarafından kullanılmayan-tanınmayan ve buna karşı reaksiyon oluşturan yüksek fruktozlu şuruplar, yani abur cuburlarda dandik pastanelerdeki baklavalarda pastada vs kullanılan kimyasal fruktoz bu, bunları tüketmemeye özen göster.


  • angelus  (26.01.20 13:07:33) 
meyve ya da alkoldeki fruktoz zararlı değil.


  • m4deniz  (26.01.20 16:23:13) 
kotu olan sindirim sistemini calistirmadan kana karisan sekerler. yani hazir tatlandiricilar.

meyve fruktozu ve fruktoz surubundaki fruktoz arasinda bir fark yok. yani @angelus'un dedigin aksine meyvede fruktoz sadece fruktoz olarak olabilirken aslinda fruktoz surubunda genelde yari yariya fruktoz ve glukoz bulunuyor. bu oran degisse de fruktoz surubunda sadece fruktoz yok. fruktoz ve glukoz beraber. vucut tarafindan taninmasi vs. konularinda ise bir sikinti yok. cunku yapilari ayni oldugundan ayni sekilde sindirime tabi tutuluyorlar.

vucut kaynagi ne olursa olsun fruktoz'un cok dusuk bir miktarini yaga ceviriyor. yuzde bir iki gibi. aslan payi karacigerde glukoz'a donusturuluyor. fakat normal glukoz gibi insulin degerlerine bir etki etmiyor. tehlikesi de biraz burda.

fruktoz suruplarindaki asil sikinti ise miktar. normalde meyvelerden aldigimiz fruktoz sindirim sisteminden emekle ilmek ilmek dokunarak kana karisirken. ayni miktar fruktoz hop daha migdeye deger degmez kanda, eger suruptan aliyorsaniz. ayni problem beyaz sekerde de var.

bu yuzden sekerin grami kadar profili de onemli. elma yediginizde icindeki lifler sekerin emilimini yavaslatiyor. bu yuzden ani yuklenme gibi sorunlar olmuyor. ama 15 tane elmayi bir oturusta yerseniz tabi ki cok saglikli degil.

eger sorunuz diyetinizle ilgiliyse ki genelde ketogenic diyet yapanlar icin onemli oluyor bu karbonhidrat seker miktari, seker alternatifleri mevcut. gecen bir kurabiye yedim o sekilde hazirlanmis, cok da basariliydi.
  • tanaka  (26.01.20 17:46:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.