[]

Ekşi sözlük yazar seviyesinin logaritmik düşüşü mü yoksa benim büyümem mi?

Sb ama biraz açayım.

Bundan 5-10 sene önce sözlüğü okuduğumda ortalama seviye bana çok yüksek geliyordu. Hani ufuk açan vay be dedirten entry'lerden bahsetmiyorum. Sözlüğü rastgele zaman geçirmek için okuduğumda bile bana bir şeyler kattığını hissediyordum. Farklı senelerde zaman zaman yazarlık da yaptım ama açıkçası okumak, yazmaktan daha zevkli geldiği için sattım o hesapları.

Günümüzde ise sözlüğü her açtığımda cringe(pek çok anlami var ama ben başkası adina utanmak şeklinde kullanıyorum bu kelimeyi) bir şekilde kapatıyorum sözlüğü. Hani futbol, bekaret vs. başlıklarını da kastetmiyorum. Zaten o başlıkları tıkladığımda karşılaşacağım seviyenin farkındayım. Ciddi bir konuya dair başlıklara baktığımda da seviyenin yerlerde olduğunu görüyorum. Çoğu kişi hiç bir bilgisinin olmadığı tamamen kulaktan dolma şeylerle entry yazıyor.

Benim sorum şu hani son 10 senede ben 15 yaşımdan 25 yaşıma geldim. Üniversite okudum, çalışma hayatına geçtim, iyi kötü pek çok tecrübe yaşadım. Bendeki bu değişim nedeniyle mi sözlük bana avam bir yer olarak geliyor yoksa cidden yazar kalitesi bu kadar düştü mü? Sorum biraz benden yaşça büyüklere aslında.

 
ikisi birlikte olsa gerek.
sonucta siz olgunlastiniz, yillar icinde bu tarz mecralara giris amaclari, alinanlar-verilenler degisiyor. bu normal.
ote yandan turkiye'de son 20 yilda yukselen cehalet, muhafazakarlik, ahlaksizlik ve ilkesizlik var. Sozluk de onun aynasi.
 • ebabil curnatasi  (22.01.20 09:18:03) 
Yukari tarafta tarihte bugun butonu var, oradan gecmis yillara da bakabilirsiniz. Hem de az parametre degistirmis olursunuz, baskasinin fikrini almak yerine.


 • Acream  (22.01.20 09:19:34) 
ben de 25 yaşındayım. yazdıklarının noktasına kadar katılıyorum, ara ara ben de kendime soruyordum bu soruyu.


 • isimsiz uye  (22.01.20 09:26:38) 
Cevabım her ikisi. Yaş aldıkça olaylara bakış açımız değişiyor. Ancak bununla birlikte sözlükte ciddi anlamda bir kalite düşüşü var ve giderek artıyor. Bunun temel iki sebebi var. İlki ticari kaygılar, ikincisi ise webrazzi olayı ve moderasyonun istifası. Bu olaydan sonra belini doğrultamadı sözlük.


 • himmet dayi  (22.01.20 09:37:49) 
Tarih butonu kıyaslama yapılmasını sağlamaz, çünkü çok değer verdiğim badilerimin hepsi giderken entrylerini de sildi.

Hocam tüm memleket gibi burası da yaşayan bir ortam, o nedenle zamanla değişiyor.

Kalite düştü mü? Evet.
Spor ve "kadınların mini etek boyu" gibi seksist başlıklarla ilgilenmeyince, kalan ilgi alanlarımda sorun şu oluyor:
1- Siyaseti ciddi manada eleştirenler gitti (Gerek entry sildirmeleri, gerek IP paylaşılması sonrasında bu grup komple Twitter'a taşındılar)
2- Sanatla ilgilenen kimse az (eskiden bir festival filmine gittiğimde 1sayfa entry gelirdi, şimdi film vizyona girse bile 3-5 entryden fazlasını göremiyorum.


Bu benim genelde "Ekşi'de ne demişler?" diye kapısını çaldığım konulardı, artık gerek duymuyorum. O nedenle Duyuru'dayım zaten. En azından olanca cehaletiyle bilgelik ispatlamaya çalışanlar yerine, gündelik sorunlara elinden geldiğinde destek olmaya çalışanlar var
 • lcha  (22.01.20 09:43:45) 
değişen şey yalnızca yazar profili değil aslında, ilk nesil internet ile büyümeyen, interneti bir araç olarak kullanan nesildi. haliyle daha bilinçli kullanım, daha olgun konulardı. yaş ortalaması daha yüksekti. daha çok belirli bir gelir seviyesinde olanlarda vardı internet vs.

ama sonradan internet ile büyüyen nesil türedi. 13-15 yaşından beri elinde cep telefonu olan, istediği her şeye hızlı ulaşıp çabuk tüketen nesil geldi. bunlar da interneti veya sözlüğü falan yine böyle hızlı tüketimle kullandı.

sonuç olarak yaş ortalaması ciddi oranda düştü.

bir yandan da daha genel bir şekilde, ülkenin eğitim sistemi düştü, sermaye el değiştirti, yozlaşma had safhaya çıktı. ekşi de bundan nasibini aldı doğal olarak.
 • emfuzi  (22.01.20 09:44:08) 
ikisi de var. ama bozukma daha çok sözlük tarafında. eskisi gibi olsa yine okurdunuz...

ben sözlüğü ilk 2003te ziyaret ettim. o yıllarda önünüze gelen her entryyi okuyabilirdiniz. sözlükte oturup o gün yazılanları okusanız okurdunuz yani.

yazarlar sınırlı ve seçkin bir kitleydi. keskin kurallar vardı.
ama şimdi böyle bir şey yapmak tamamen zaman kaybı.
sözlük artık daha çok twittervari bir yer oldu. zamanla değişti.

kalitesiz büyük bir yığın var.
oturup kim olduğunu, ne olduğunu bilmediğin bir ton abuk kişinin yazdıklarını mı okuyacaksın?

sadece takip ettiklerimle ilgileniyorum. onları da sık sık değiştiriyorum, ekliyorum çıkarıyorum.
 • tabudeviren  (22.01.20 09:48:38 ~ 12:27:12) 
Değişim her ikisinden kaynaklı.

Time'da Greta Thunberg, Person of the Year seçilince, sözlükte başlığının altında yapılan yorumları merak etme hatasına düştüm. yapıcı eleştiri zaten beklemiyordum ama asperger sendromuna dair cahillik dolu yorumlar, kızı alay konusu yapan mide bulandırıcı benzetmeler. başkalarının adına utandım. kendi fikrim, online platformlarda kaliteyi korumak, trollerden kurtulmak için diktatörlük altında sıkı denetim gerekiyor. sözlük bunu uzun yıllar önce terketti. türkçe içerik bağlamında şimdi bunu yapabilen bir yer var mı bilmiyorum.

Öte yandan, sizin açınızdan aldığınız eğitim, algınızı genişletmişse, internette haber, bilgi ve içerik konusunda seçici hale gelmişseniz zaten o basamağı başarıyla atlamışsınız demektir.
 • In a silent way  (22.01.20 09:53:45 ~ 10:00:41) 
herhangi biri hakkında yazılan (x kim ak?). entrysi o konuda en beğenilen oluyor daha ne olsun?
-umarım bir şey olmamıştır.
-yok artık ak.
-ben pkk diye okudm hehe çok komik

gibi entryler de artık iyice yaygınlaştı. moderatörlerin topluca istifa ettiği günden sonra baya yokuş aşağı gitti artık diplere yakın gibi.
 • n62  (22.01.20 09:56:34) 
Söyle bir olay da var. 2010da benim hesabım vardı ne oldu diye girmiştim, yazar olduğumu görmüştüm 2008de falan girdiğim entryler ile.

O kadar rezillerdi ki utanıp silmiştim hepsini anında. Alım olayında bir seviye düşüşü olmadı demek bu.

Ama sözlük dediğiniz gibiydi, o yüzden ortama uymak için çaba sarf ediyordum. Birkaç sene geçirince çok kaliteli entryler yazan biri olmuştum.

Entry silme etkinliğinde mesela öncesinde yedek aldım, o entrylerle bir bloga 2 sene falan içerik sağladım.

Şimdi böyle bir baskı yok, dandik içerikler temizlenmiyor. Moderatorler küsüp gittiğinde sözlük hayat desteğe bağlanmıştı zaten.
 • aguen  (22.01.20 11:03:44) 
birçok nedeni var.

- büyüdün ve artık daha zeki / bilgilisin.
- 2000 başlarında internet yalnızca bilgisayara meraklı, açık zihinli, öğrenmeye açık, alternatif kültürleri benimsemiş gençler tarafından kullanılıyorken artık köylerde bile kullanılıyor. kullanıcı profili dünyanın ortalama profiline yaklaştıkça sadece sözlük değil tüm internet çöplüğe dönüştü.
- sözlük kurallarının hepsini kaldırdılar. artık birine alenen hakaret etmedikçe her formatta her şeyi yazabiliyorsun. o yüzden forum formatı oluştu. insanlar haber manşetini copy-paste yapıp başlık açıyorlar. başlık bu kadar özensiz olunca yazılanlar da özensiz oluyor.
- bunu eminim 1250 yılında da söylüyorlardı ama yeni nesillerde ciddi kalite düşüşü var. sanırım aptallığın en çok ivme kazandığı çağa denk geldik. holywood bile sinemayı sinema-entertainment olarak ikiye ayırdı. gençler entertaintment işlerini gerçek sinema sanıp ciddiye alıyor.
 • sir gawain  (22.01.20 11:37:51 ~ 11:41:58) 
10. nesil sabırtaşı yazarlardanım, sözlükle tanışıklığım 15 seneye yaklaşıyor. eskiden bolca yazardım, sözlüğü günlüğüm gibi kullanırdım. bir kalite, belirli standartlar vardı, kurallar vardı. şimdi kural, kaide hak getire. kanzuk devraldıktan ssg elini eteğini çektiğinden beri ticari kaygı had safhada. trollere fazla müsamaha gösterilmesi, döyzb gibi kalite odaklı kuralların kaldırılması, yazar alımlarında kondüktör açılımıyla başlayan kontrolsüz esneklik, 8284 olayı derken ortam çöpe döndü resmen.

size şöyle bir örnek vereceğim: almanya'ya arkadaşımın yanına gitmiştim tatile. hasbelkader leipzig'i gezmeye karar verdik ama hiç bir şey bilmiyoruz. sözlüğü açtım, ilk yıllardaki entry'lerde nerelere gidilir, ne yapılır, neleri meşhurdur, hangi sokak neden ünlüdür gibi hikayelerle bezenmiş harika entry'ler vardı. nazım hikmet ile şehrin ilişkisi, orada kaldığı otel vs. bir sürü bilgi edindik, hikayeler öğrendik, tarihini keşfettik. son sayfalara geldiğimizde ise sadece faşist ve ırkçı bir şehir olduğu, en az türk'ün burada yaşadığı, türklerin burayı sevmediğini anlatan sürüsüyle entry olmasına rağmen, şehir rehberliği anlamında pek bir bilgi kalmamıştı. ben o zaman anladım bizim aslında neyi kaybettiğimizi. o güzelim yazarlar güzel atlara binip gittiler azizim, maalesef.
 • how i met your other  (22.01.20 12:08:25) 
Yazar kalitesinden ziyade sözlük bu saçma başlıkların gündemde olmasını istiyor. Herkes 50 kere yazılmış da olsa aynı şeyi yazıyor. Sol frame aksaydı, okuyacak daha çok şey olurdu.


 • baal  (22.01.20 17:17:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.