İş verenin çalışma dosyasını istemesi (İş bilmezlik ve usulsüzlük içerir)

Diyelim ki freelance illüstrasyon, logo tasarımı, kitap kapağı vb bir iş aldınız. İşi aldığınız kişi çalışma dosyasını talep ediyor. Ajanslarda çalışan ve freelance çalışan tüm arkadaşlarım bunun usulsüz olduğunu, çalışma dosyasının ancak başta o şekilde anlaşıldıysa paylaşılacağını ve genelde de ücrete tabi olduğunu söylüyor.

Bu arada iş veren kişi amatörce yaklaşımlar sergiliyor. Hangi formatta dosya istediğini kestiremiyor, gerekli ölçüleri vermekte zorlanıyor.

Çalışma dosyasıyla ilgili fikrinizi dile getirdiğinizde de sizi saygısızlıkla suçluyor ve işini sizden öğrenmeyeceğini söylüyor.

Bu durum hakkında fikriniz nedir? Çalışma dosyanızı paylaşır mıydınız?

Bastan talep etmediyse vermeyebilirsin. Cok gicik etmediyse ver dosyalari bir daha ondan is alma, engelle gec.

  • müptezel dostoyevski  (21.01.20 22:33:07)
Bizden müşteriler her zaman istiyor. İstemeseler dahi teslim ediyorum.
Kurgu-montaj

  • allah yazdiysa bozsun  (21.01.20 22:33:43)
diyelim ki çalışmada herhangi bir siteden satın aldığınız bir imajı kullandınız. bu imajı satın alırken kullanım hakkı (hangi ölçütlerde belirtilmişse) size aittir. siz çalışma dosyanızı müşteriye verirseniz ve o müşteriniz verdiğiniz çalışma dosyasından sizin o satın aldığınız imajı çekerek başka işlerde kullanırsa siz haksız kullanıma yol açmış olursunuz. siz hödüğün birine denk gelmişsiniz, bunlardan maalesef bu ülkede milyonlarca var. ona yukarıda anlattığım örneği söyleyin. sizin ve birçok kişinin bu şekilde çalıştığını, bunun haricinde çalışanların profesyonel olmadığını ve bu çalışma şeklinden aşka bir biçimde yardımcı olamayacağınız konusunda diretin.

  • belirsizlik  (21.01.20 22:38:05)
ben üç boyutlu render çalışmalarında bile her zaman orjinal dosyaları ister ve arşivlerim. 3-5 sene sonra ne olacağını bilemem. seni aradığımda bulacak mıyım bilemem bile. ama çalışma dosyası elimde olursa aynı çalışmayı bir şekilde yeni kişilerle kayıpsız olarak çalışırım. mümkünse önce sana ulaşırım tabi. sen yan çizmiyorsan senle de devam ederim. amaaa piyasada böyle güveneceğin çok az adam var. o yüzden işveren bence haklı.

o dosya benim de başka bir işime yaramaz zaten. ne onu açacak programım ne de onu kulanacak bilgim var. tek istediğim şirketimin gelecekte kötü bir durumda kalmadan işi çözdürebilme ihtimalimin sıfırlanmaması.
  • ozdek  (21.01.20 22:46:34)
baştan belirtilmediyse çalışma dosyalarını teslim etmem. baştan belirtilirse + ücret belirleyerek ödenmesi halinde teslim ederim.

ben bir video için anlaşıyor ve ona göre fiyat veriyorum, mesai harcıyorum ve bir video için ücret alıyorum. benden aldığı çalışma dosyalarını düzenliyor ve 20 video yapıyor veya template editletir gibi 3 kuruşa yeni videolar yaptırıyor. o nedenle çalışma dosyasını isteyenlerden bende emeğimin karşılığını istiyorum.
freelance çalışan biri olarak maalesef bu konuda çok iyi niyetli düşünemiyorum.
  • komikolmakuzen  (21.01.20 23:29:26)
@ozdek, 3-5 sene (!) sonra eğer o projene hala devam etmeyi düşünüyosan ve ilk çalıştığın kişilere ulaşamıyosan baştan yaptıracaksın arkadaşım. bu kadar basit. aptal saptal kişisel düşüncelerin empoze ettirilmeye çalışılmasının manası yok.

bak bir daha söylüyorum baştan yaptıracaksın. paşa paşa vereceksin ücretini yaptıracaksın baştan. dandik dandik üç kuruşluk şirketler açıp da güya ya tabi ki de verecekler dosyaları yeaa diye "işveren" triplerine girmesin kimse.
  • belirsizlik  (25.01.20 02:21:26 ~ 02:22:10)