[]

Hatay'ın ilçeleri

Derdimi öpme butonu gelecek birazdan...

Örneğin Adana'nın 1/3'ü yüzölçümüne ve 0,72 nüfusuna sahipken, aynı sayıda (15) ilçesi var.

Siyasetten, temsilden filan bağımsız olarak; bu kadar ilçe olması gerekli mi ?

 
Siyasi sebeplerle, oylari bolup kontrol edebilmek icin buyuk ilceler daha kucuk ilcelere parcalandi son 5-10 sene icinde.


  • crown  (21.01.20 22:21:23) 
Siyasetten bağımsız bir mevzu değil. Defne ilçesinin yaratılışı bile muazzam saçma bir mevzu.

Doğuştan değil sonradan olma Defneli olarak görüşüm böyle.
  • levpontryagin  (21.01.20 22:25:06) 
tamamiyle siyaset ile ilgili, hatayda yaşadım belli bir süre oradan biliyorum.


  • xdenizx  (22.01.20 09:04:13) 
hatay gerçekten siyasi, sosyokültürel olarak garip bir yer. dağın ötesi denilen belenden sonraki iskenderun'un başı çektiği bir kısım var. bir de ova denilen antakya'nın başı çektiği bir bölge var.
işte bu antakya'nın da dahil olduğu kesimde büyükşehir olmadan önce birsürü ufak ufak beldeler bulunuyorken büyükşehir olduktan sonra bu gereksiz belde enflasyonu azaltıldı ve çoğunluğu antakya, dağın ötesinde ise iskenderun belediyeleri altında birleştirildi. üstteki arkadaşların da dediği gibi bir de defne diye zorlama bir ilçe kuruldu ki apayrı bir tartışma konusu.
hatay türkiye'nin kırsal alanı en geniş şehirlerinden biri olduğu için kendi dinamikleri içerisinde daha farklı bir yapılanmaya gidilebilirdi fakat büyükşehir yapılırken tamamen siyasi davranıldı ve garip bir bölünmeye gidildi.
ilçe sayısını değerlendirirken de tüm bu durumlar gözönüne alınarak değerlendirme yapılmalı bence. sayı kimine göre az kimine göre çok gelebilir.
  • joooper  (22.01.20 11:09:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.