Kopek tarafindan isirilmam ve baslayan kopek korkum

Hem kedi hem de kopek sahibiyim. Sayisiz sokak hayvani besliyorum. Acayip hayvan asigi biriyim yani ozetle.

Haftasonu bir sokak kopegini severken kolumu bir anda isirmaya basladi. 4 kere cignedi :/

Asi yaptirmak zorunda kaldim. Cok da fazla aci cekiyorum. Su an bulundugum yerde kopek var. uc gun oncesine kadar hepsiyle konusup hepsini seven ben su an acayip tirsmaya basladim.

Bu saatten sonra sokak hayvani sevebilir miyim bilmiyorum. Sevmeyi gectim asiri korkuyorum su an.

Baya can sikici bir durumdayim. Beni isiran hayvan dakikalarca kendini sevdirmisti bu arada.

Hangi kopek isirir hangisi isirmaz bunu anlayabilir miyiz?

nadiren olacak bir durum. oyun yaparken mi kaptı yoksa saldırdı mı.

saldırdıysa neden saldırdı ? köpek hele kendini sevdiren yaklaşan hayvan ısırmadan önce bunu belli eder. diş gösterir, hırlar ama sokak köpeği işte nasıl bir travması olduğunu kestirmek mümkün değil.

ben iyice tanıyana ve birkaç defa görene kadar fazla elleşmiyorum. koklamasına izin verip bir iki ufak dokunuş ile geçiyorum. aşırı yılışık sev beni diye kovalayan bir köpekse zaten sorun yok ama huyunu belli etmiyor ise bir süre gözlemek şart.
  • orpheus  (20.01.20 07:49:13)
Zamanla hafifliyor. Ben de aynı senin gibiyim. Yıllarca köpek de baktım ettim. Yazın yürürken köpeğin biri koşa koşa üstüme geldi, direkt kolumu ısırdı, dişini sapladı ve bırakmadı.

Kurturmak için defalarca tekme atmam gerekti. Kolum kan içinde kaldı. İnsanlar toplandı falan ben de esnaftan bari uzaktan gözleyin köpeği belediyeye haber vereceğim dedim.

Bir tane kezo hayvan sever ciyak ciyak bağırmaya başladı ne yaptı ki bi şey yapmadı neden hayvan düşmanısınız onun da yaşam alanı hakkı var diye. Kolum kan içinde kadına bakıyorum şaşkın şaşkın.

O zamandan beri sokak köpeği sevmiyorum. Bazen heyecanla yanıma gelen sokulan oluyor onları seviyorum. Korku kalmadı artık ama içimde bi sevgi de gitti.
  • denizgonen  (20.01.20 09:08:47)
"Beni isiran hayvan dakikalarca kendini sevdirmisti" demişsiniz. Bunu yapmamanız gerekir. Ben 8 yıldır evimde beslediğim köpeği bile en fazla 1 dk sevip bırakıyorum. Çünkü bizim köpekte hafif sorunlu ve sağı solu belli olmuyor. Hele ki siz tanımadığınız bir köpeği "dakikalarca" sevmişsiniz.

Korkunuz zamanla geçer merak etmeyin. Benim eşime de köpekler saldırmıştı ama şimdi hafif çekiniyor ama eskisi gibi korkmuyor.

geçmiş olsun.
  • teknikekip  (20.01.20 09:54:23)
Ya bu neee :(((( “kolumu bir anda isirmaya basladi. 4 kere cignedi :/“
Öfff içim çok fena oldu, ilkokulda komşumuzun bahçesinde birlikte baktığımız köpeği beni ısırmıştı, direkt o an canlandı gözümde :(
Bir 10 yıl falan sürdü o korkuyu atmam ama belki çocukluk travması olmuştur benimki.
Hala köpekleri uzaktan severim ama artık yolumu değiştirmiyorum görünce.
  • somethinginthewayshemoves  (20.01.20 11:56:38)
eger almadiysaniz profesyonel bir hayvan bakim egiitmi alin. evet hayvanlar(eger kuduz degilse) saldirmadan once uyari verirler. mesela kedilerin kuyruklari dilleri gibidir. bir kedinin kuyruguna bakarak nasil bir psikolojide oldugunu, sizden korkuyor mu, rahatsiz mi oluyor, yaptiginiz hareket hosuna mi gidiyor anlarsiniz. kopek sahibi degilim ama tahminim kopeklerde de aynidir.

korkunuz zamanla gececektir. gecmis olsun
  • crucio  (20.01.20 12:38:28)
bir hayvan hele hele köpek aşığı olarak benim de çok dikkat ettiğim bir konudur bu. bazen sokakta benim gibi diğer hayvanseverlerle karşılaşıyorum ve yaptıkları bazı hareketlere anlam veremiyorum. ilk defa karşılaştığı köpeğin kafasını bağrına basan, insan öper gibi iki gözünün ortasını öpen, insana sarılır gibi köpeğin bel kısmını kucaklayan, ağırlığını köpeğin üstüne veren vs vs...

buradaki temel ilke herkesin dediği gibi huyunu suyunu tam bilmeden çok fazla temasta bulunmamak. neticede hayvan bunlar ve her ne kadar klişe olarak onların da sevgiye ihtiyacı var desek de onların sevgi anlayışı da bizden çok farklı. mesela sen o köpeğe dönüp bak ısırdın beni halbuki ben seni seviyordum falan diyemezsin. bunu diyememekle birlikte kim bilir 5 dk sonra yine sevsen belki ondan sonra hiç ısırmayacak seni. yani konuşma olayı olmadığı için tam anlamak da mümkün değil. o yüzden sokak hayvanı ile sınır koymakta fayda var. sayısız kişinin kötü muamelesine maruz kalıyorlar belki daha önce senin o sevme şekline benzer şekilde dayak yemiştir? neden olmasın. elinle gözünü kapatırsan bazıları çok sinirlenir mesela. bazen kadınlar mesela kucaklayayım derken şalı ile vs köpeğin yüzünü tam kapatıyorlar bu da haliyle köpek tarafından tehdit olarak algılanabiliyor çünkü dediğim gibi sevgiyi algılama yöntemimiz farklı. o anda köpek sağını solunu göremediği için onu seven kişinin aslında ona zarar vermek istediğini düşünebilir. insanlar bile mesela bazı özel hareketlerden, davranışlardan nefret ederler. örneğin benim yanağımdan makas almaya çalışan birini ya sert bir şekilde iterim ya da çok ciddi şekilde bozarım çünkü o hareketten nefret ederim. sevgi kavramını algılamadaki farklılığımıza rağmen mesela bu konuda onlarla ortak noktaya sahip olduğumuzu düşünüyorum. hayvanlar da bazı hareketleri sevmeyebilirler ve söz konusu sokak hayvanı olunca biz pek bilemiyoruz neyi sevip neyi sevmediklerini. yukarıda da belirttiğim gibi bu noktada bana göre onların sevmedikleri şeyler çoğunlukla daha önce tecrübe ettikleri kötü anılarla ilgili. biri dövmüştür ya da taş atmıştır ve o anda yapılan hareket hayvana o anı hatırlatmış olabilir.
yukarıda dakikalarca köpek sevilmez demiş biri, o lafı ciddiye alma. eğer tanıyorsan biliyorsan köpeği ömür boyu sevebilirsin, o da sıkılmaz bundan. benim mesela durakta hep sevdiğim bi can var. daha görür görmez gelir kafasını bacağıma elime sürer. sonra kenara çeker uzun uzun kafasını okşarım. bıraktığımda patisi ile bacağıma vurur devam et der gibi. kaldırımın kenarına oturduğumda gelip kafasına tam kucağına bazen bacaklarımın arasına koyar. sevilmek, sahiplenilmek istiyor. şu ana kadar onun kadar hiç bir sokak köpeğini sevemedim çünkü emin olamıyorum tepkilerinden. sadece bir kere yolda bir grup ile karşılaştım aralarındaki en tatlı tüy yumağının kafasını seveyim dedim bi hırladı. ısıramadı ama nefesini elimde hissettim ve korktum da tabi. zaten yapmıyordum ama o günden sonra çok daha dikkatli davranıyorum. daha çok gördüklerimle kendi çapımda diyalog kurup elimden geliyorsa mama ya da salam falan verip uzaklaşıyorum. sokağın acımasız kültürüne alışan bir köpeğimin bir anda 10 yıllık ev köpeği golden gibi sevilmesi zaten anormal de bana göre.

sonuç olarak sen bu noktalara dikkat ederek canları sevmeye devam et. unutma, dünyayı merhamet kurtaracak.
  • everythingok  (21.01.20 06:34:19)